Podkarpacie się starzeje. Rząd ma pomysł jak można spowolnić ten proces

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 26 lipca 2021

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Jak zatrzymać postępujący proces starzenia się społeczeństwa, który obserwujemy zarówno na Podkarpaciu jak i w całym kraju? Odpowiedzią rządu Zjednoczonej Prawicy na potrzebę zapewnienia korzystnej struktury demograficznej w Polsce ma być dokument o nazwie Strategia Demograficzna 2040.

W poniedziałek (26 lipca) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje Strategii Demograficznej 2040 z udziałem samorządowców z regionu. W spotkaniu wzięła udział Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Przed rozpoczęciem konsultacji w trakcie konferencji dla mediów wiceminister i wojewoda mówiły o celach Strategii Demograficznej. Jak powiedziała wiceminister Schmidt, przygotowanie rządowej strategii poprzedziły badania prowadzone w Polsce i zagranicą.

- Skorzystaliśmy z ponad 650 źródeł - podkreślała Anna Schmidt, dodając, że polityka prorodzinna jest ważnym priorytetem rządu od 2015 r., a tylko na dwa programy: Rodzina 500+ oraz Dobry Start z budżetu państwa wydano już 152 mld zł.

- Ale zorientowaliśmy się, że wsparcie finansowe polskich rodzin nie wystarczy do tego aby rósł wskaźnik dzietności - przyznała wiceminister rodziny i polityki społecznej. A tendencja spadkowa w tym zakresie jest widoczna już od 2002 r. Odpowiedzią na te problemy jest strategia rządowa, która ma mieć komplementarny, całościowy charakter.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Jak wyjaśniała też Schmidt, nie jest tak, że młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci, bo z badań wynika, że 98 proc. badanych par chce mieć więcej niż jedno dziecko. Na przeszkodzie stoją jednak inne problemy niż te finansowe, które zostały znacznie złagodzone przez rządowe programy socjalne. Te inne problemy to kwestie m.in. braku pracy pozwalającej łatwiej godzić role zawodowe z życiem rodzinnym (chodzi o elastyczność i stabilność pracy) oraz braku własnych mieszkań.

Odpowiedzią na te trudności mają być zmiany w kodeksie pracy przedłużające gwarancje zatrudnienia po okresie urlopu rodzicielskiego dla matek, ale także dla ojców.

– W ramach Strategii Demograficznej 2040 oraz Polskiego Ładu konsultujemy i wprowadzamy rozwiązania związane z mieszkalnictwem – to m. in. Bon Mieszkaniowy, Mieszkanie Bez Wkładu, Dom Bez Formalności - zapowiedziała wiceminister. Zmiany mają też objąć ochronę zdrowia, w tym opiekę psychologiczną. Ważną rolę we wdrażaniu strategii mają pełnić samorządy.

– Strategia jest wieloletnia, ponieważ zakładamy, że uda nam się osiągnąć współczynnik dzietności na poziomie 1,8 procent, a być może w wersji optymalnej na poziomie 2,1 procent, a więc wdrożyć mechanizm zastępowalności pokoleń – mówiła Anna Schmidt. - Strategia została opracowana nie na jedną kadencję, bo to problem nas wszystkich Polaków.

Wojewoda Ewa Leniart zwracała uwagę, że polityka demograficzna musi uwzględniać aspekty lokalne.

– Na Podkarpaciu obserwujemy wzrost ilości miejsc przedszkolnych. To oznacza pewną perspektywę zmiany struktury demograficznej naszego społeczeństwa, bo pamiętamy że Podkarpacie jest tym województwem, w którym społeczeństwo się starzeje – mówiła Ewa Leniart.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda odniosła się także do konsultacji przeprowadzanych w gronie samorządowców.

– Bardzo ważne jest to, aby polityka demograficzna uwzględniała uwarunkowania lokalne. Dlatego tak istotny jest głos samorządowców, ale także przedstawicieli organizacji społecznych – dodała.

Strategia Demograficzna 2040 koncentruje się na dzietności, ponieważ długofalowo ma to być to najlepszy sposób na przywrócenie korzystnej struktury demograficznej polskiego społeczeństwa. Dlatego strategicznym celem zaproponowanym przez autorów dokumentu jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Więcej na temat Strategii Demograficznej 2040 TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4