Miasto-Ratownik. Dekret wręczony. Konrad Fijołek: To historyczny moment

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 18 listopada 2022

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

W czwartek (17 listopada) podczas Gali XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP odbywającej się na Uniwersytecie Rzeszowskim w ramach Kongresu 590, prezydent RP Andrzej Duda przekazał na ręce prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka dekret prezydenta Ukrainy o nadaniu Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika. - To historyczny moment dla miasta - komentuje prezydent Rzeszowa.

- To nagroda dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Nasze miasto stało się symbolem, przykładem tego jak w XXI wieku można być prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, świadomym tego, jak i dlaczego trzeba pomagać - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, ktory z rąk Andrzeja Dudy, prezydenta RP odebrał dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika.

Tytuł Miasta-Ratownika został stworzony 22 maja br. dla miast, które przyszły z pomocą Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej agresji. W maju tego roku Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy poinformował, że pierwszym miastem na świecie, które otrzyma ten tytuł jest Rzeszów. — Ustanowiłem ten specjalny tytuł honorowy — Miasto-Ratownik — dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią wszystko aby nam pomóc. W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi — pierwszemu Miastu-Ratownikowi – mówił w maju Zełenski podczas przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy.

W czwartek w Rzeszowie, podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która była częścią Kongresu 590, dekret o przyznaniu tytułu Miasta - Ratownika Konradowi Fijołkowi, prezydentowi Rzeszowa przekazał Andrzej Duda, prezydent RP.

Andrzej Duda podkreślił ogromną rolę Rzeszowa w przyjmowaniu uchodźców, ale także w niesieniu pomocy na Ukrainę.

- Gdyby nie Rzeszów Ukraina najprawdopodobniej by nie przetrwała, proszę mi wierzyć. Nie będę mówił o szczegółach, ale tak właśnie jest – zapewnił prezydent Andrzej Duda.

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

- To jest jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta. Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dniami i nocami pomagali na dworcu kolejowym, gdzie przybywali uchodźcy. Przynosili posiłki, ubrania, środki czystości, przywozili Ukraińców samochodami z granicy, przyjmowali do domów. Dawali to, co sami mieli – podkreśla Konrad Fijołek.

- Nasze miasto niosło pomoc i starało się także koordynować pomoc napływającą z całego kraju i z zagranicy. Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskim miastami, zdobyliśmy wiedzę, dzięki której udawało się wysyłać transporty humanitarne tam, gdzie były najbardziej potrzebne. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – przypomina prezydent Rzeszowa.

- Pomogliśmy tak dużej fali uchodźców w sposób, który budził podziw całego świata. Tę pomoc zauważył i włączył się do niej Sean Penn i jego fundacja Core Response, następnie kolejne organizacje UNHCR, UNICEF. Powoli to rzeszowskie, pierwsze wsparcie zmieniało się w ogromną akcję pomocową dla Ukrainy. Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wracając z Kijowa, po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, przyleciała do Rzeszowa aby przekazać jak potrzebna jest ta pomoc. Przylecieli też europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira i przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Wszyscy byli pod wrażeniem pomocy i zaangażowania rzeszowian. Dziękuję, w imieniu rzeszowian, za ten zaszczytny tytuł – mówi Konrad Fijołek.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4