Będziemy spać godzinę krócej. Dziś zmieniamy czas z zimowego na letni

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 25 marca 2023

Fot. pxhere.com

W nocy z soboty (25 marca) na niedzielę (26 marca) nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, w wyniku czego będziemy spać godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Możemy to oczywiście zrobić wcześniej lub dopiero rano.

W całej Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca, a do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Wydawany co pięć lat, na kolejne 5 lat Komunikat Komisji Europejskiej wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, że w związku ze zmianą czasu zimowego na letni, w nocy z 25 na 26 marca:

♦ Linia N1 – przyjedzie na przystanek Bardowskiego 03 o godz. 1:55 czasu zimowego gdzie zakończy kurs, odjazd z przystanku Pl. Kilińskiego nastąpi o godz. 3:00 czasu letniego w kierunku ulicy Obr. Poczty Gdańskiej.

♦ Linia N2 – przyjedzie na przystanek Pl. Wolności 04 o godz. 1:55 czasu zimowego gdzie zakończy kurs, odjazd z przystanku Pl. Wolności 01 nastąpi o godz. 3:00 czasu letniego w kierunku ulicy Słocińskiej.

Z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uwzględniły zmianę czasu w rozkładzie jazdy i przygotowane są do sprawnego prowadzenia ruchu pociągów. Niektóre pociągi wyjadą w trasę według czasu zimowego, a dojadą do celu już według czasu letniego. Pociągi będą na stacjach docelowych zgodnie z rozkładem.

Podczas zmiany czasu w trasie będą pociągi przewoźników: PKP Intercity S.A, PKP SKM w Trójmieście, Polregio, RegioJet, Kolei Dolnośląskich, Kolei Mazowieckich. Szczegółowe informacje dotyczące godzin kursowania pociągów dostępne są m.in. na stronach przewoźników oraz portalpasazera.pl. Więcej o kursowaniu pociągów PKP Intercity można znaleźć na stronie przewoźnika: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/zmiana-czasu-na-letni-w-pkp-intercity.html.

Co dalej ze zmianą czasu?

Dyskusja na temat zasadności zmiany czasu w Unii Europejskiej toczy się od kilku lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19. W 2021 r. KE zaleciła jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących zmiany czasu do 2026 r.

Opinie na temat zmiany czasu są różne. Zmiana czasu najbardziej dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Wprowadzenie czasu letniego, tj. przesuwanie wskazówek zegarów o godzinę do przodu w okresie wiosenno-letnim, jako pierwszy proponował podobno Benjamin Franklin w XVIII wieku. Miało to pomóc lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego i przynieść oszczędności. Dlatego też czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964, a od 1977 r. stosuje się ją nieprzerwanie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4