Jelcz Tour. Już od soboty nowa atrakcja: przejażdżki zabytkowym autobusem

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 5 lipca 2024

Fot. Krzysztof Kuchta

Jelcz Tour to nowa propozycja turystyczna na wakacyjne weekendy. Już od soboty 6 lipca na ulice Rzeszowa na przejażdżki z przewodnikiem wyruszy zabytkowy Jelcz Berliet PR110U „442” rocznik 1982 z rzeszowskiego MPK. Na trasie obowiązują bilety komunikacji miejskiej.

Jak informują Rzeszowskie Piwnice Jelcz Tour wyjedzie na ulice miasta tylko w weekendy i objąć ma miesiące lipiec, sierpień, a nawet pierwszy dzień września, w którym akurat wypada niedziela. Kursy odbywać się będą o ściśle ustalonych godzinach: 12:00; 13:30 i 15:30.

Kursy odbywać się będą z przewodnikiem, będą tematyczne, a zagadnienia obejmować będą takie segmenty, jak: rzeszowskie zabytki; rzeszowskie miejscówki; osoby z Rzeszowa i z Rzeszowem związane.

Czas trwania przejazdu to 1 godzina, autobus pokona trasę ok. 12 km, a start i meta zarazem, to przystanek autobusowy przy ul. Szopena, vis a vis Filharmonii Podkarpackiej. - Na trasie Jelcz Tour obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Akceptowane są również wszystkie bilety okresowe ważne w dniu przejazdu oraz uprawnienia do bezpłatnych przejazdów. Na przystanku początkowym Jelcz Tour, tj. Szopena Filharmonia 02, dostępny jest biletomat - informują Rzeszowskie Piwnice.

Jelcz PR110, produkowany od 1975 r. na licencji francuskiej firmy Berliet, a właściwie specjalnie skonstruowany dla Polski na bazie wcześniejszego modelu PR100, na długie lata stał się podstawą komunikacji w wielu polskich miastach. Stał się też wręcz ikoną rzeszowskiej komunikacji miejskiej, gdzie eksploatowano ponad 240 takich wozów. W pierwszej dekadzie i początkach drugiej dekady XXI w. w Rzeszowie wciąż używano w ruchu liniowym kilkudziesięciu „peerek”, jak nazywają potocznie te autobusy miłośnicy komunikacji – najwięcej w Polsce. Dopiero wraz z dostawami 80 autobusów zakupionych w ramach dużego projektu transportowego stare Jelcze musiały ustąpić miejsca nowym Mercedesom i Autosanom.

Ostatni z eksploatowanych wozów PR110 wyjechał na linię w 2014 r. Później ten właśnie egzemplarz wersji PR110U, o numerze bocznym 442, przyjęty na stan MPK Rzeszów 25 sierpnia 1982 r., przez kolejne kilka lat był w warsztatach MPK przywracany do stanu fabrycznego. Odbudowa odbywała się z wydatnym wsparciem miłośników komunikacji. To od nich wyszła inicjatywa pozostawienia i odrestaurowania jednego egzemplarza tego kultowego autobusu. Imponujący efekt kilkuletniej odbudowy można było podziwiać w czasie obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie w 2018 r., kiedy wóz został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie. Później autobus uczestniczył w miejskiej Wigilii, woził też rzeszowian w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatnich latach wyjeżdżał na ulice miasta m.in. z okazji Dnia Kobiet. Teraz w okresie wakacyjnym będzie pojawiał się już regularnie.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ze względu na Dzień Otwarty MPK, w najbliższą niedzielę 7 lipca Jelcza w przejażdżce po Rzeszowie zastąpi autobus elektryczny.

Red.

Fot. Rzeszowskie Piwnice

Fot. Rzeszowskie Piwnice

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4