W Jasionce powstanie centrum serwisowe dla samolotów pasażerskich

KATEGORIA: INWESTYCJE / 24 września 2018

Boeing 787 Dreamliner na terenie lotniska Rzeszów-Jasionka
Fot. A. Kłos - Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka powstanie centrum serwisowe dla najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów pasażerskich mogące obsługiwać takie maszyny jak Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A350. Za zbudowanie centrum serwisowego będzie odpowiadać Polska Grupa Lotnicza we współpracy z LOT Aircraft Maintenance Services.

W poniedziałek doszło do podpisania listu intencyjnego, w którym zobowiązano się do podjęcia działań na rzecz budowy wspomnianego centrum. Pod dokumentem swoje podpisy złożyli marszałek województwa podkarpackiego – Władysław Ortyl, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, oraz prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT - Rafał Milczarski.

Podpisanie umowy. Od lewej: poseł Bogdan Rzońca, wicemarszałek Bogdan Romaniuk, marszałek Władysław Ortyl, prezes PGL Rafał Milczarski, minister Mikołaj Wild, rzecznik marszałka Tomasz Leyko
Fot. Karol Woliński

Baza MRO (Maintenance Repair & Overhaul) ma powstać na działce o powierzchni 3 hektarów, która znajduje się w sąsiedztwie portu lotniczego. Pierwszy etap inwestycji, którego koszt wyniesie 100 mln zł, będzie polegał na budowie hangaru obsługi technicznej do obsługi dwóch samolotów szerokokadłubowych jednocześnie. W drugim etapie ma powstać kolejny tego typu hangar. Czas realizacji inwestycji szacowany jest na 3 lata.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zadeklarował umożliwienie nabycia działek niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, a także wsparcie w ich skomunikowania i uzbrojenia w stopniu niezbędnym do jej przeprowadzenia. Z kolei samorząd Podkarpacia zobowiązał się, że będzie współpracował z PGL i LOT AMS w procesie szkolenia i pozyskiwania pracowników potrzebnych do obsługi bazy serwisowej, m.in. poprzez stworzenie programów szkolenia w szkołach średnich i wyższych z całego regionu.

- To ważny dzień dla Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, ale również dla samorządu województwa. Dzisiejszy list intencyjny potwierdza kierunek, jaki obraliśmy dla rozwoju Portu Lotniczego w Jasionce, a przede wszystkim słuszność realizowanych inwestycji na lotnisku. Jasionka to jest nasze centrum komunikacyjne, przy czym mam na myśli nie tylko ruch pasażerski, ale też ruch cargo, a także zlokalizowane tu firmy z branży lotniczej, które korzystają z lotniska, i właśnie dlatego chcemy je w dalszym ciągu rozwijać. Powyższe działania wynikają z naszej strategii, przy wyznaczaniu i realizacji, której mieliśmy na uwadze, także dynamiczny rozwój naszego narodowego przewoźnika i plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - powiedział marszałek Ortyl.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP - Mikołaj Wild podkreślił rolę portu lotniczego w Jasionce w kwestii Centralnego Portu Komunikacyjnego

- Rzeszów jest jednym z głównym miejsc lotniczych w naszym kraju. Obok Szczecina i Radomia, Rzeszów to jedno z głównych lotnisk związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Bardzo cieszę się, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym wydarzeniu, które przybliża nas do podwyższenia poziomu usług naszego przewoźnika, a także do zwiększenia doniosłości całego regiony jeśli chodzi o mapę lotniczą naszego kraju - stwierdził wiceminister Mikołaj Wild.

Rolę Podkarpacia na lotniczej mapie Polski podkreślił również Rafał Milczarski – prezes Polskiej Grupy Lotniczej i Polskich Linii Lotniczych LOT.

- Podkarpacie jest znakomitym terenem do rozwoju lotnictwa. Nie jest żadną tajemnicą, że przyciąga nas do waszego regionu fakt, że jest ono bijącym sercem doliny lotniczej, że istnieje tu również znakomita uczelnia, która kształci wysoko wykwalifikowaną kadrę w dziedzinie lotnictwa i nie ukrywam również że pomogła w tej kwestii dobra współpraca z władzami województwa na czele z marszałkiem Ortylem oraz z władzami Rzeszowa - powiedział Rafał Milczarski.

Prezes PGL i LOT, stwierdził również, że nowe centrum serwisowe ma docelowo stworzyć około 300 miejsc pracy. Liczba pracowników będzie mogła się jednak zmieniać w zależności od liczby obsługiwanych samolotów i rodzaju wykonywanych prac. W nowym centrum serwisowym samolotów znajdzie zatrudnienie wysoce wykwalifikowana kadra inżynierów i mechaników lotniczych, których źródłem będą m.in. Dolina Lotnicza i Politechnika Rzeszowska. W centrum nie będą serwisowane jedynie samoloty PLL LOT, ale różnych przewoźników.

- Dzisiejsza deklaracja Polskiej Grupy Lotniczej i władz regionu rysuje przed naszym lotniskiem długoterminową perspektywę rozwoju, stwarzając szansę na utworzenie w Jasionce ważnego ośrodka na europejskim rynku MRO. Już dziś dysponujemy największym w Polsce hangarem, niemniej powstanie nowej infrastruktury, dedykowanej do obsługi technicznej floty LOT-u pozwoli na optymalne wykorzystanie zasobów naszego portu lotniczego i jego lokalizacji – powiedział Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

W styczniu br. premier Mateusz Morawiecki powołał Polską Grupę Lotniczą, która jest spółką akcyjną z kapitałem 1,2 mld zł. W sierpniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL spółek LOT, LOT AMS i LS Airport Services. Ta decyzja stanowi zielone światło dla budowy grupy lotniczej, czyli konsolidacji aktywów Skarbu Państwa na rynku lotniczym. Docelowo w ramach PGL powstanie m.in. spółka leasingująca przewoźnikom samoloty.

Spółki lotnicze, które wejdą do PGL mają zachować odrębność organizacyjną, ale będą realizowały wspólną strategię odpowiadającą potrzebom rynku lotniczego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każda z nich ma zachować swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będzie prowadziła konkurencyjną działalność na rynku usług lotniczych. Projekt PGL jest jednym z elementów realizacji rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Boeing 787 Dreamliner na pasie startowym lotniska Rzeszów-Jasionka
Fot. M. Mielniczuk - Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4