Baza serwisowa samolotów w Jasionce. I etap w 2023 r. Będzie 400 miejsc pracy

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 maja 2021

Fot. Chapman Taylor International Services sp. z o.o.

Do 2023 roku ma zostać zrealizowany pierwszy etap dużej inwestycji spółki LOT Aircraft Maintenance Services w rejonie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, w ramach którego do użytku zostanie oddany hangar o powierzchni prawie 13 tys. metrów, gdzie będzie prowadzony serwis samolotów szerokokadłubowych (np. Boeing 787) oraz wąskokadłubowych. W czwartek (20 maja) prezes LOTAMS Aleksandra Juda w towarzystwie prezesa lotniska w Jasionce Adama Hamryszczaka oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, zaprezentowali szczegóły dotyczące realizacji tej potężnej inwestycji.

- Inwestycja firmy LOTAMS jest projektem strategicznym dla naszego lotniska, który w długoletniej perspektywie przyniesie wymierne korzyści pozalotnicze. W tym niełatwym czasie dla całej branży lotniczej Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stawia na inwestycje - mówił prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka
Fot. Paweł Bialic

Przygotowania do rozpoczęcia budowy centrum serwisowego samolotów przy lotnisku w Jasionce trwają już od kilku lat. W 2018 roku doszło do podpisania listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy samorządem województwa podkarpackiego, a Polską Grupą Lotniczą, w której skład wchodzi spółka LOTAMS. W 2019 roku działka o powierzchni 13 ha leżąca na terenie lotniska w Jasionce, gdzie ma powstać centrum serwisowe, została przekazana spółce LOTAMS w ramach umowy z Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Później, mimo trudnej sytuacji na rynku lotniczym wywołanej pandemią koronawirusa, zdecydowano się dalej prowadzić proces inwestycyjny, choć uległ on pewnemu opóźnieniu. W 2020 roku wyłoniono inżyniera kontraktu – firmę Safage S.A.S, a także wykonawcę dokumentacji projektowej firmę Chapman Taylor International Services. W najbliższym czasie będą trwały poszukiwania generalnego wykonawcy obiektu, budowa ma rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, a obiekt ma powstać do 2023 roku.

- W tym hangarze zmieścimy jednocześnie dwa samoloty szerokokadłubowe jak Boeing 787 albo też pięć wąskokadłubowych, więc będzie to spory obiekt. Koniec tej budowy planujemy połowę 2023 roku i wtedy rozpoczniemy tam działalność - zaznaczyła prezes LOTAMS Aleksandra Juda, która podkreślała, że lotnisko w Jasionce zostało wybrane do lokalizacji tego obiektu w związku z naciskiem na rozwój branży lotniczej na Podkarpaciu, ale również kwestiami infrastrukturalnymi, w tym długością pasa startowego, który jest jednym z najdłuższych w Polsce.

Aleksandra Juda, prezes LOTAMS
Fot. Paweł Bialic

Powierzchnia planowanego obiektu to prawie 13 tys. metrów kw. Oprócz tego w planie jest budowa płyty przedhangarowej oraz budynku będącego zapleczem warsztatowo-techniczno-socjalno-biurowym. Zakres inwestycji obejmuje również wyposażenie hangaru w niezbędne narzędzia i sprzęty oraz zagospodarowanie terenu wokół nowo powstałych budynków, w tym budowę parkingu.

Hangary LOTAMS zbudowane będą z zastosowaniem rozwiązań zapewniających energooszczędność zarówno w przypadku energii elektrycznej, jak i energii grzewczej. Do oświetlenia użyta zostanie technologia LED, a do ogrzewania gaz ziemny. Wszystkie zastosowane systemy wsparte będą automatyką optymalizującą. Dodatkowo, w celu eliminacji wpływu sytuacji awaryjnych na środowisko, przy wykonywaniu procesów obsługowych zastosowane zostaną separatory i zbiorniki zamknięte. Prawidłowo przeprowadzona obsługa techniczna samolotu pozwoli ograniczyć zużycie paliwa, poziom generowanego hałasu oraz wycieki płynów eksploatacyjnych, co znacząco przyczyni się do ochrony środowiska. LOTAMS szacuje, że budynek może kosztować nawet 200-220 mln zł. Pierwotnie zakładano, że będzie to 150 mln zł, wpływ na wyższy koszt ma mieć podwyżka cen na rynku.

Fot. Chapman Taylor International Services sp. z o.o.

Praca dla 400 osób

W hangarze, który powinien stanąć w pobliżu lotniska w Jasionce, pracę powinno znaleźć 400 osób. W związku z tym LOTAMS mocno angażuje się w działania edukacyjne w regionie. Firma podjęła już współpracę ze szkołami technicznymi z Rzeszowa, Krosna, Mielca, Dębicy, Jasła czy Łańcuta, a także z Politechniką Rzeszowską w celu kształcenia przyszłych mechaników lotniczych, którzy mają obsługiwać centrum serwisowe w Jasionce.

- Nowoczesne samoloty, które tutaj będą serwisowane, bez wykwalifikowanego personelu, bez naszych mechaników i pracowników wspierających, nie polecą. Stad też nasza obecność na Podkarpaciu od pewnego czasu. LOTAMS realizując plan rozwoju chce wspierać młodzież z całego Podkarpacia - mówił dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi LOTAMS Sławomir Facon.

Sławomir Facon, dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi LOTAMS
Fot. Paweł Bialic

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślała, że inwestycja na terenie Portu Lotniczego w Jasionce wpisuje się etykietę realizacji innowacyjnych przedsięwzięć na Podkarpaciu szczególnie w dziedzinie lotnictwa. Podkreślała również inicjatywę firmy LOT AMS w kwestii kształcenia kadr na Podkarpaciu pod kątem funkcjonowania przyszłego centrum serwisowego.

- Mamy przykład tego jak bardzo odpowiedzialnie pod kątem społecznym można realizować inicjatywy biznesowe, z wielkim pożytkiem dla regionu, ale jestem również pewna, że z dużym pożytkiem dla firmy LOTAMS - zaznaczyła Ewa Leniart.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki
Fot. Paweł Bialic

Zapowiadana budowa hangaru do serwisu samolotów to tylko pierwszy etap inwestycji na terenie lotniska w Jasionce. Po jego uruchomieniu, w planie jest budowa kolejnego tego typu obiektu, a w następnym etapie dobudowanie malarni samolotów. Wszystko to ma powstać do 2027 roku.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4