Zniknie problem podtopień w Rzeszowie. Wody Polskie mają na to konkretny plan

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 maja 2021

Małgorzata Wajda, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
Fot. Paweł Bialic

Długo oczekiwana przez mieszkańców Rzeszowa inwestycja przeciwpowodziowa na potoku Strug w końcu będzie realizowana. Na początku czerwca ma zostać ogłoszone postępowanie przetargowe na pierwszy etap inwestycji na Strugu. Szacuje się, że ta część prac może kosztować około 7 mln zł a w zakresie robót przewidziano kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego koryta rzeki na długości 8,62 km. O szczegółach tego przedsięwzięcia, a także innych ważnych kwestiach dotyczących gospodarki wodnej w Rzeszowie mówili w piątek (28 maja) prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca wraz z dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Małgorzatą Wajdą i wojewodą podkarpackim Ewą Leniart.

- Te doświadczenia z ubiegłego roku i lat poprzednich pokazały, że południowa część Rzeszowa jest zagrożona nieprzewidywalnymi powodziami powodowanymi gwałtownymi opadami deszczu jak i napływem wody z górskich potoków. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za zapewnienie finansowania i przyszłe rozpoczęcie inwestycji na Strugu - mówiła wojewoda Ewa Leniart wspominając m.in. zeszłoroczną powódź błyskawiczną, która wywołała liczne straty materialne w Rzeszowie i gminach ościennych.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki
Fot. Paweł Bialic

W ramach prac na Strugu wykonane będzie m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew. Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. Gombrowicza do ul. Miłosza i mają potrwać do końca roku. Pozostały zakres prac do miejscowości Tyczyn będzie kontynuowany w 2022 roku. Łącznie cała inwestycja przeciwpowodziowa na Strugu ma kosztować około 28 mln zł.

Kolejnym potokiem w Rzeszowie, który wymaga pilnego uregulowania jest Młynówka. W planie jest budowa dwóch suchych polderów w gminie Krasne. Tutaj inwestycja jest w fazie przygotowania.

- Mamy już kompletną dokumentację projektową, czekamy na pozwolenie wodno-prawne, jeżeli tylko je uzyskamy, to możemy ruszyć z inwestycją, mamy już w tym roku zarezerwowane środki na wykupu gruntów pod budowę zbiorników - poinformowała dyrektor Małgorzata Wajda.

Fot. Wody Polskie

„Cieki jak rowy melioracyjne”

Inną ważną informacją dla Rzeszowa jest również rozpoczęcie prac nad opracowaniem koncepcji polityki przeciwpowodziowej obejmującej inne cieki wodne w Rzeszowie. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślał, że współpraca z poprzednim prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem miała nie układać się najlepiej. Punktów zapalnych w relacjach Wody Polskie – ratusz było kilka, m.in. sprawa odmulania rzeszowskiego zalewu, czy wspomniana już inwestycja na Młynówce. Zdaniem Przemysława Dacy dotychczasowa polityka miasta w gospodarce wodnej była nieuporządkowana.

- Rzeszów nie rozwijał się planowo jeżeli chodzi o gospodarkę wodną, brakuje planu zagospodarowania przestrzennego i regulacji stanu cieków przepływających przez miasto. Mamy do czynienia z betonozą, a cieki wodne są traktowane jak zwykłe rowy melioracyjne, wody spływające z osiedli są doprowadzane do cieków bez ładu i składu - mówił prezes Wód Polskich.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przygotował dokumentację do przetargu na opracowanie koncepcji technicznej dla rzek Matysówka i Hermanówka. W czerwcu rusza przetarg na dokumentację, która zostanie opracowana w ramach zadania ujętego w aktualizacji Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym pn.: „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe w zlewni rzeki Malawka, Przyrwa, Matysówka, Mikośka, Paryja, Czekaj”.

Studium obejmie łącznie obszar 2855 ha, pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego, a następnie wskaże niezbędne do zrealizowania prace, w tym budowę obwałowań i murów oporowych oraz zbiorników wodnych. Wykonanie opracowania jest odpowiedzią na zgłaszane przez rzeszowian oczekiwania w zakresie kompleksowego rozwiązania problemu podtopień występujących szczególnie na obszarze Budziwoja, Białej i Matysówki.

Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie
Fot. Paweł Bialic

- To będzie wkład Wód Polskich do przyszłego planu zagospodarowania przestrzennego tak żebyśmy mogli w końcu zająć się planowanym rozwojem tego miasta pod kątem gospodarki wodnej - zaznaczył prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Wykonanie koncepcji planowane jest na koniec listopada 2021 roku i będzie ona stanowiła podstawę do sukcesywnego zlecania kolejnych dokumentacji projektowych dla poszczególnych cieków.

Fot. Wody Polskie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej Wody Polskie w Rzeszowie 27 maja br. otrzymał dwa nowe samochody transportowe marki Citroën Berlingo. Do przekazania kluczyków doszło podczas piątkowej konferencji. - Jak pokazały ubiegłoroczne doświadczenia związane z wezbraniem, niezawodne nowoczesne samochody są niezbędne dla sprawnego działania, gdy pojawia się zagrożenie powodziowe - twierdzą przedstawiciele Wód Polskich dodając, że PGW doposaża aktualnie jednostki terenowe w specjalistyczny sprzęt, w tym pojazdy.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4