Duża operacja budowlana. Wylewają płytę denną pod wiaduktem na ul. Batorego

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 listopada 2021

Fot. Bartosz Gubernat/Urząd Miasta Rzeszowa

Jak poinformował we wtorek (30 listopada) rzeszowski ratusz, przy ulicy Batorego w Rzeszowie trwa duża operacja budowlana związana z betonowaniem płyty dennej pod wiaduktem kolejowym. Bierze w niej udział 16 betoniarek, które od kilkunastu już godzin pracują w ruchu ciągłym.

- Przebudowa układu kilkunastu ulic, m.in. Batorego, Siemieńskiego, Styki i Śniadeckich jest największą z trwających obecnie w Rzeszowie inwestycji drogowych - przypomina Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Wartość tego przedsięwzięcia to ok. 50 mln zł, z czego duża część tej kwoty to dofinansowanie, które miastu udało się zdobyć z funduszy Unii Europejskiej.

W poniedziałek (29 listopada) ok. godz. 16 rozpoczęła się potężna operacja – betonowanie płyty dennej wiaduktu w ciągu ul. Batorego.

– Jest to drugie w historii Rzeszowa tak duże tego typu przedsięwzięcie. Większe zostało wykonane tylko przy okazji budowy mostu im. Mazowieckiego – podkreślają przedstawiciele firmy Strabag, która jest wykonawcą przebudowy układu ulic w rejonie dworca kolejowego. W operacji, która zakończyć się ma we wtorek ok. godz. 19 bierze udział 16 betoniarek, które pracują w ruchu ciągłym. Do betonowania płyty dennej wiaduktu przy ul. Batorego zużyte zostanie w sumie aż ok. 4 tys. ton betonu. Do samego zbrojenia płyty wykorzystano 170 ton stali.

Płyta denna stanowi rozparcie murów oporowych nowego wiaduktu wykonanego w ub. roku przez PKP PLK. Zabezpiecza jednocześnie całą konstrukcję przed wyporem wody gruntowej. - Zabetonowanie płyty stanowi pewnego rodzaju „kamień milowy” budowy, ponieważ jest to najgłębiej położony element konstrukcji wiaduktu, umożliwiający wykonanie kolejnych robót m.in. murów oporowych na dojazdach i samych dojazdów pod wiadukt kolejowy - słyszymy w ratuszu.

Przebudowa układu ulic w rejonie Śródmieścia i osiedla 1000-lecia zakończy się jesienią 2022 roku. Dzięki inwestycji kierowcy będą mogli przejechać od skrzyżowania w rejonie ZUS (ul. Głowackiego z al. Piłsudskiego i ul. Targową) aż do ul. Gen. Maczka i dalej w kierunku al. Wyzwolenia czy ul. Lubelskiej omijając al. Piłsudskiego, wiadukt Tarnobrzeski i ul. Marszałkowską. Ruch pod wiaduktem przy ul. Batorego będzie odbywał się w obu kierunkach (kiedyś był wahadłowy regulowany sygnalizacją), zmieszczą się też pod nim dużo wyższe pojazdy.

Red.

Fot. Bartosz Gubernat/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Bartosz Gubernat/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Bartosz Gubernat/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4