Ratusz ubiegł dewelopera. Działka za 1,24 mln zł na Miłocinie pod teren zielony

KATEGORIA: INWESTYCJE / 19 stycznia 2022

Fot. Paweł Bialic

Rzeszów odkupił za ponad 1,24 mln zł od Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Głogowie Małopolskim tereny zielone leżące na terenie osiedla Miłocin – Św. Huberta będącego częścią miasta od 2019 roku. W planie władz miasta i mieszkańców jest tam stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców. Ratusz wyprzedził dewelopera, który starał się o tę działkę i skorzystał z prawa pierwokupu. Mieszkańcy pytali podczas konferencji prasowej prezydenta Rzeszowa również o pozyskanie domu ludowego.

Teren zielony za 1,2 mln zł

Przypomnijmy, że osiedle Miłocin – Św. Huberta zostało włączone do granic Rzeszowa 1 stycznia 2019 roku kosztem gminy Głogów Małopolski. Kilka miesięcy wcześniej gmina Głogów Małopolski przekazała aportem kilka nieruchomości z tego terenu na rzecz spółki Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Głogowie Małopolskim. W konsekwencji po włączeniu terenów Miłocina – Św. Huberta, nieruchomości nie trafiły w ręce Rzeszowa i pozostały w zarządzie TBS-u. Chodziło m.in. o teren zielony o powierzchni 54 arów, pomiędzy ulicami Myśliwską i Św. Huberta, na którym znajduje się boisko sportowe.

Fot. Paweł Bialic

Jak poinformowała wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, końcem zeszłego roku TBS postanowił sprzedać ten teren jednej z firm deweloperskich. W listopadzie zawarł nawet warunkową umowę na sprzedaż działki. Prawo pierwokupu przypadało jednak samorządowi Rzeszowa. Władze miasta zdecydowały się na tę opcję i pozyskały tereny. Aktem notarialnym z 15 grudnia poinformowały, że skorzystają z prawa pierwokupu i tym samym miasto kupiło działkę.

- Tak jak zapowiadaliśmy, tam gdzie nie mamy terenów, a chcemy stworzyć przestrzeń rekreacyjną, będziemy starać się je pozyskiwać - mówił podczas środowej (19 stycznia) konferencji prasowej zorganizowanej na zakupionym przez miasto terenie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Jak podkreślał prezydent Fijołek, zakup tego terenu i jego przyszłe zagospodarowanie ma wpisywać się w strategię ochrony i rozwoju terenów zielonych, tak aby każdy mieszkaniec miał w ciągu 10 minut dostęp do parku lub skweru.

Za działkę miasto zapłaciło łącznie 1,245 mln zł. W opracowywanym właśnie nowym Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa teren zostanie przeznaczony pod zieleń i rekreację. Dokładny plan jego zagospodarowania zostanie przygotowany wspólnie z mieszkańcami osiedla Miłocin - Św. Huberta.

- Będziemy rozmawiać z władzami Rzeszowa o tym jak wykorzystać ten teren. Pomysły są różne, to jedna z większych działek na terenie naszego osiedla, chcemy aby powstał plac zabaw, kort tenisowy, grzybek, czy miejsce do spotkań mieszkańców w ramach dni osiedla - mówił szef Rady Osiedla Miłocin - Św. Huberta Zbigniew Micał.

Fot. Paweł Bialic

Co z domem ludowym?

W trakcie konferencji prasowej mieszkańcy osiedla dopytywali również o pozyskanie przez miasto innych nieruchomości, które obecnie należą do TBS-u w Głogowie Małopolskim. Mowa tu m.in. o domu ludowym.

- Jeśli będzie wola po drugiej stronie, a współpraca z burmistrzem Głogowa lepiej wygląda, to myślę że się uda. Jeżeli trafia się okazja taka jak w przypadku boiska, to nie wahamy się wydać 1,2 mln zł. Będziemy czekać na okazję w sprawie domu ludowego, wysłaliśmy sygnał burmistrzowi, że jesteśmy tym zainteresowani – zapewniał prezydent Rzeszowa.

- Czyli dom ludowy wróci do mieszkańców? Trzymamy pana za słowo - skwitowała obietnicę prezydenta jedna z mieszkanek.

W przypadku domu ludowego, jak wyjaśniła wiceprezydent Kaźmierczak, jest inna sytuacja niż w przypadku pozyskanej przez miasto działki, na której leży boisko, w związku z tym, że jest to nieruchomość zabudowana.

- Staramy się pozyskać tę nieruchomość w innej formie - zaznaczyła wiceprezydent Rzeszowa.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Google Maps

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4