Budowa basenu przy ul. Matuszczaka opóźni się. Kiedy będzie gotowy?
KATEGORIA: INWESTYCJE / 15 kwietnia 2022
Ponownie opóźni się oddanie do użytku basenu sportowego przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie. Wykonawca prac budowlanych wnioskuje o wydłużenie prac do połowy września z powodu braku dostaw materiałów.
Brakuje materiałów
Historia przebudowy basenu przy ul. Matuszczaka jest długa i zawiła. Stary obiekt, w którym ćwiczyli odnoszący sukcesy skoczkowie sekcji Stali Rzeszów został zamknięty w 2016 roku. W jego miejscu ma stanąć całkowicie nowy basen.
Pierwotnie były plany, aby budowa nowego basenu przy ul. Matuszczaka została sfinalizowana końcem 2019 roku. Miasto jednak weszło w spór z pierwszym wykonawcą prac budowlanych w kwestii projektu inwestycji oraz sposobu realizacji prac. Dlatego też zerwano umowę. Nowy kontrakt na budowę obiektu podpisano w 2020 roku z firmą Texom. Termin oddania obiektu do użytku planowano na maj tego roku. Później podczas lutowej wizyty Otylii Jędrzejczak padła data sierpniowa. Teraz wiadomo, że wykonawca chce wydłużyć prace do września.
- Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie prac do 15 września. Tłumaczy to brakiem dostaw materiałów potrzebnych do wykonania części robót - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Opóźnienie ma wiązać się z pandemią koronawirusa i ograniczeniami w dostawach materiałów. Chodzi konkretnie o urządzenia będące elementami instalacji wentylacji mechanicznej. Oprócz tego brakuje opraw oświetleniowych i innych materiałów potrzebnych do zakończenia inwestycji.
- Ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadła, ale prawdopodobnie zgodzimy się na wydłużenie prac. Rozumiemy powody możliwego opóźnienia przedstawione przez wykonawcę, zależy nam, aby ta inwestycja została zakończona - dodaje Artur Gernand.
Wieże do skoków, hala gimnastyczna
Basen przy ul. Matuszczaka ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów do uprawiania skoków do wody w Europie. Będzie spełniał zasady FINA obowiązujące podczas zawodów w skokach do wody. Niecka basenowa będzie miała wymiary 25 m na 29 m i głębokość od 5,05 m do 1,80 m. Do tego będzie specjalny mechanizm spieniania wody, który zapewni większe bezpieczeństwo dla zawodników.
Będą też wieże do skoków z wysokości: 1 m, 3 m, 5 m, 7,5 m i 10 m, a także trampoliny 1 m i 3 m. Umożliwi to treningi Kadry Narodowej w skokach indywidualnych i synchronicznych. Oprócz tego powstaną również tory do pływania. Przy niecce będzie się znajdować profesjonalna sala gimnastyczna z siłownią do „suchych” treningów, wyposażona w suchy basen, komplet trampolin, batuty i system video-odtwarzania - wszystko zgodnie z wymaganiami FINA oraz siłownie do treningu kardio.
Rzeszowski basen ma stać się areną do organizacji najważniejszych zawodów w skokach do wody. Polski Związek Pływacki chce zorganizować na tym obiekcie młodzieżowych mistrzostw Europy w skokach do wody w 2023 roku. Oprócz tego w dalszej perspektywie będą czynione starania o zawody Pucharu Świata w skokach do wody oraz mistrzostwa Europy seniorów.
Basen ma przede wszystkim służyć zawodnikom trenującym skoki do wody, ale pływalnia dzięki torom pływackim również posłuży do nauki pływania. Ma być również dostępna dla mieszkańców w celach rekreacyjnych. Widownia pomieści 325 osób. Koszt budowy nowego basenu to blisko 26 mln zł, z czego 12,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Ministerstwa Sportu.
Wokul