Co z budową zaplecza dla 6 przystanków PKA w mieście? Ratusz: powtórzymy przetarg

KATEGORIA: INWESTYCJE / 4 sierpnia 2022

Wizualizacja przystanku Rzeszów Północny. Autor ERMAT GROUP.
Grafika: PKP PLK

Przedłuża się sprawa budowy parkingów, oświetlenia czy chodników do przystanków, które mają obsługiwać Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną na terenie Rzeszowa. Za inwestycję odpowiada miasto Rzeszów. Pierwszy przetarg został unieważniony, kolejny ma być niebawem ogłoszony.

Infrastruktura dla 6 przystanków

Jak informowaliśmy jeszcze w czerwcu tego roku, rzeszowski ratusz ogłosił postępowanie przetargowe na budowę dodatkowej infrastruktury dla nowo wybudowanych oraz istniejących przystanków, które mają obsługiwać Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Chodzi o dobudowę chodników, miejsc postojowych, wiat rowerowych czy oświetlenia.

Przetarg dotyczył zaprojektowania i budowy infrastruktury dla 6 przystanków PKA w Rzeszowie.

1.Przystanek Osobowy Rzeszów Miłocin, LK 71, zakres robót: budowa dodatkowego odcinka chodnika do istniejącego peronu, stojak na rowery, oświetlenie.

2. Przystanek Osobowy Rzeszów Północny, LK 91, zakres robót: budowa odcinka chodnika do projektowanego peronu, stojak na rowery, oświetlenie.

3. Przystanek Osobowy Rzeszów Północny (Baranówka), LK 71, zakres robót: budowa odcinków chodnika do projektowanych peronów 1 i 2, stojaki na rowery, oświetlenie.

4. Przystanek Osobowy Rzeszów Dworzysko, LK 91, zakres robót: budowa odcinka chodnika do projektowanego peronu, mur oporowy, stojak na rowery, parking na 10 miejsc postojowych z jezdnią manewrową i zjazdem z drogi publicznej, tablica informacyjna, oświetlenie.

5. Przystanek Osobowy Rzeszów Wschodni (Pobitno), LK 91, zakres robót: budowa odcinków chodnika do projektowanych peronów 1 i 2 peronu, stojaki na rowery, oświetlenie.

6. Przystanek Osobowy Rzeszów Zwięczyca, LK 106, zakres robót: parking na 20 miejsc postojowych z jezdnią manewrową, mur oporowy, tablica informacyjna, oświetlenie.

W budżecie na realizację tej inwestycji zarezerwowano 2,1 mln zł. Zgodnie z zapisami postępowania przetargowego rozpoczęcie robót budowlanych miało być możliwe po zakończeniu robót realizowanych przez PKP lub równolegle z nimi. Budowa chodników, oświetlenia i parkingów na niektórych przystankach miałby zacząć się w październiku tego roku, pozostałe roboty zaplanowano na II kwartał 2023 roku.

Przetarg do powtórki

Na realizację tego zadania trzeba będzie jednak trochę poczekać. Przetarg na budowę infrastruktury dla PKA został unieważniony jeszcze w czerwcu, z powodu braku ofert. Minęły prawie dwa miesiące i nic się w tej sprawie nie dzieje. W ratuszu słyszymy, że niedługo ponownie rozpoczną się poszukiwania wykonawcy inwestycji.

- Inwestycja nadal jest w naszych planach, w przyszłym tygodniu powinien być ogłoszony kolejny przetarg w trybie zaprojektuj i wybuduj - informuje Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Trudno na razie powiedzieć jak będzie wyglądał harmonogram prac dotyczących dobudowy infrastruktury dodatkowej do przystanków PKA. Dużo tu będzie zależało od ustaleń miasta z PKP.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 299 mln 593 tys. 495,93 zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”. Współfinansowany jest on ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4