Z Rzeszowa do Jasionki w 14 minut linią kolejową! Trwa budowa wiaduktu

KATEGORIA: INWESTYCJE / 1 lutego 2023

Fot. Paweł Bialic

Jeszcze w tym roku do użytku ma zostać oddana całkowicie nowa linia kolejowa z Rzeszowa do lotniska w Jasionce, realizowana w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Prace budowlane są już w zaawansowanej fazie, trwa budowa wiaduktu kolejowego nad drogą krajową nr 9 w Rudnej Małej.

Linia do Jasionki w budowie

Budowana linia kolejowa z Rzeszowa do Jasionki ma mieć 5 kilometrów długości. Nowe tory rozpoczną swój bieg w miejscowości Zaczernie i połączą się z nowo wybudowaną stacją kolejową Jasionka Lotnisko. Na trasie powstanie również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy, który ułatwi dostęp do kolei i do lotniska. W środę 1 lutego przedstawiciele spółki PKP Polskich Linie Kolejowe S.A. mówili o szczegółach tej inwestycji podczas specjalnej konferencji prasowej.

- Dzięki budowie tej linii kolejowej z Rzeszowa na lotnisko w Jasionce dojedziemy pociągiem w 14 minut - mówił Wojciech Waś, dyrektor projektu centrum realizacji inwestycji PKP PLK.

Fot. Paweł Bialic

Jesienią 2022 r. rozpoczęły się prace przy budowie wiaduktu kolejowego w Rudnej Małej nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa. Jednoprzęsłowy, stalowy obiekt o długości ponad 50 metrów, zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska.

- To kluczowe miejsce dla połączenia kolejowego Rzeszowa i lotniska w Jasionce - podkreślał Wojciech Waś.

Konstrukcja wiaduktu została przygotowana na tymczasowych podporach. Z końcem stycznia wykonawca – firma Wolmost z Rzeszowa rozpoczął nasuwanie obiektu na żelbetowe, docelowe przyczółki. Te prace przewidziano na kilka dni. W związku z tym konieczne było tymczasowe zamknięcie odcinka DK nr 9 na terenie Rudnej Małej pomiędzy węzłem A4 Rzeszów Północ, a skrzyżowaniem drogi wojewódzkiej nr 869 z drogą krajową. Utrudnienia mają potrwać do 13 lutego. Więcej piszemy o tym TUTAJ.

Sam wiadukt kolejowy ma zostać ukończony w kwietniu tego roku. W marcu z kolei, jak poinformował dyrektor Wojciech Waś, mają rozpocząć się prace przy budowie przystanku Głogów Małopolski Południowy oraz stacji docelowej na lotnisku w Jasionce. Nowa linia kolejowa z Rzeszowa do Jasionki ma być gotowa w całości we wrześniu tego roku.

- Jasionka to nasze serce gospodarcze. Lotnisko, strefa ekonomiczna oraz Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny czy w końcu Centrum Wystawienniczo-Kongresowe i Podkarpackie Centrum Nauki muszą być należycie skomunikowane z Rzeszowem. Stąd też pomysł i projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Cieszę się, że ta inwestycja jest sprawnie realizowana – zaznacza marszałek Władysław Ortyl.

PKA na ostatniej prostej

Na Podkarpaciu - oprócz budowy nowej linii do lotniska, przedsięwzięcie PLK S.A. zapewnia także rozwój kolei aglomeracyjnej na trasach, łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane są m.in. przystanki, które zwiększą dostępność

- Projekt Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest już na ostatniej prostej, w ramach tego zadania realizujemy dodatkowe przystanki, nową stację, do tego budowane są mijanki, wszystko to po to, aby zwiększyć częstotliwość kurowania pociągów - podkreślał Mateusz Wanat, dyrektor regionu południowego centrum realizacji inwestycji PKP PLK.

Fot. Paweł Bialic

Dzięki inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Podkarpacie zyska 14 nowych przystanków dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, w tym 6 w obrębie Rzeszowa: Rzeszów Pobitno, Rzeszów Dworzysko, Rzeszów Baranówka, Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika i Rzeszów Staromieście. Niedawno pisaliśmy o tym, że mają one już nadane ostateczne nazwy.

Przystanki i linia do lotniska są elementem zadania PLK S.A. za ponad 314 mln zł netto o nazwie: „Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej”. Inwestycja jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA”.

Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

- Dotrzymujemy słowa. Zgodnie z naszymi deklaracjami powstaje linia łącząca lotnisko z centrum Rzeszowa. To szansa na poprawę nie tylko jakości i komfortu transportu na tej trasie, ale też na poprawę jakości powietrza dzięki mniejszemu wykorzystaniu samochodów osobowych lub autobusów - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wspólny projekt samorządów i PKP PLK

W projekcie budowy PKA oprócz Samorządu Województwa Podkarpackiego biorą udział: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, oraz 16 gmin z terenu województwa podkarpackiego: Gmina Miasto Rzeszów, Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Gmina Miasto Dębica, Gmina Głogów Małopolski, Gmina Miasto Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Gmina Miasto Przeworsk, Gmina Sędziszów Małopolski, Gmina Strzyżów, Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.

W ramach projektu PKA pociągi kursować będą jako Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na liniach kolejowych:

- L 71 odcinek Rzeszów – Kolbuszowa

- L 91 odcinek Rzeszów – Dębica

- L 91 odcinek Rzeszów – Przeworsk

- L 106 odcinek Rzeszów – Strzyżów

- do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

Poza częścią infrastrukturalną dotyczącą budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej w ramach projektu jest też budowa zaplecza technicznego w rejonie stacji Rzeszów Staroniwa oraz zakup taboru.

Karol Woliński

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4