Rusza wielka przebudowa „Siemaszki”! W planach jest nowy budynek teatru

KATEGORIA: INWESTYCJE / 8 kwietnia 2023

Najstarszy i zarazem jedyny teatr dramatyczny w Rzeszowie w obliczu dużej inwestycji, pierwsze prace rozpoczną się już niebawem.
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej w najbliższych latach będzie musiał przejść przebudowę pod kątem dostosowania do przepisów przeciwpożarowych. Przetarg na 1 etap prac został już ogłoszony. Prace remontowe mają potrwać od czerwca do września czyli w czasie letniej przerwy teatralnej.

Będzie przebudowa „Siemaszki”

Przebudowa budynków Teatru im. Wandy Siemaszkowej jest związana z koniecznością ich dostosowania do obecnych przepisów przeciwpożarowych oraz poprawą funkcjonalności. Obecnie teatr składa się z dwóch zabytkowych budynków - budynku Dużej Sceny i budynku Małej Sceny połączonych przewiązką.

- Takie wymagania postawili przed nami strażacy, musimy dostosować budynek do przepisów przeciwpożarowych, chodzi m.in. o szerokości klatek schodowych czy ognioodporność drzwi - mówi Jolanta Rozmus, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

W ostatnich latach na zlecenie władz teatru przygotowano dokumentację techniczną dotyczącą realizacji takiej inwestycji. Całe przedsięwzięcie będzie podzielone na etapy, plan jest taki, aby zrealizować je do 2029 roku. Prace przy przebudowie budynków będą trwały w dużej część w trakcie corocznej przerwy letniej w sezonie teatralnym. Mają rozpoczynać się początkiem czerwca i kończyć we wrześniu.

- Gdybyśmy chcieli zrealizować przebudowę jednym ciągiem, to musielibyśmy zamknąć teatr na 2 lata. Nie możemy sobie na to pozwolić, chcemy oczywiście nadal grać spektakle. Dlatego co roku będziemy realizować część inwestycji w trakcie letniej przerwy - podkreśla Jolanta Rozmus.

Pierwszy etap już niebawem

Obecnie rzeszowski teatr przygotowuje się do pierwszego etapu przebudowy. W marcu rozpoczęto poszukiwanie firmy, które zrealizuje prace budowlane.

- W pierwszym etapie będą prowadzone prace w stolarni i malarni. Oprócz tego w planie jest palowanie fundamentów budynku Dużej Sceny - zaznacza kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Na realizację tej inwestycji zapisano w budżecie teatru kwotę 2,2 mln zł, która pochodzi z dotacji celowej samorządu województwa podkarpackiego. Termin otwarcia ofert początkowo wyznaczono na 7 kwietnia, jednak z uwagi na konieczność udzielenia odpowiedzi na pytania zainteresowanych firm został przesunięty na 11 kwietnia.

Plac za budynkiem głównym Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Nowa Scena w trakcie projektowania

Równolegle do przebudowy siedziby teatru pod kątem dostosowania jej do przepisów przeciwpożarowych, trwa również przygotowanie do innej ważnej inwestycji. Chodzi o budowę nowego obiektu, w którym znajdzie się Nowa Scena Teatru. Budynek ma stanąć na przyległej działce znajdującej się tuż za obecną siedzibą „Siemaszki”. Na widowni będzie mogło zasiąść 180 widzów. Latem zeszłego roku udało się wybrać firmę, która wykona dokumentację projektową. Prace nad jej opracowaniem nadal trwają.

- Dokumentacja techniczna jest nadal w przygotowaniu, dwa tygodnie temu złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę w Wydziale Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa. Gotowym projektem i pozwoleniem powinniśmy dysponować latem tego roku - informuje nas Jolanta Rozmus.

W ramach inwestycji w planach jest budowa garderoby, sali prób, foyer, portierni, stanowisk biletowych, bufetu, pomieszczenia edukacyjno-warsztatowego, pokoi dla różnych teatralnych działów (np. literackiego), oraz pomieszczeń technicznych. W budynku swoją siedzibę ma znaleźć także Szajna Galeria. Inwestycja może zostać podzielona na etapy.

Budowa Nowej Sceny może być sfinansowana w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Szansę na uzyskanie dofinansowania są duże, inwestycja została wpisana na listę pozakonkursowych projektów realizowanych w ramach priorytetu nr 5 „Przyjazna Przestrzeń Społeczna”. Kwota pomocy finansowej z UE zapisana w harmonogramie naborów wniosków w ramach FEP to ponad 56 mln zł.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4