Obok ronda Pobitno stanie wieżowiec. Przebudowa skrzyżowania poczeka

KATEGORIA: INWESTYCJE / 20 marca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Tuż obok ronda Pobitno w Rzeszowie trwają prace ziemne, które mają przygotować teren do budowy kilkunastopiętrowego bloku. Jak zapewniają miejscy urzędnicy, inwestycja mieszkaniowa nie koliduje z planami przebudowy ronda. Od lat mówi się, że ma tam powstać tunel, choć ratusz na razie woli skupić się na realizacji innej inwestycji drogowej.

Wieżowiec tuż przy rondzie

Prace ziemne na terenie leżącym naprzeciwko cmentarza Pobitno i tuż przy jednym z najbardziej zakorkowanych rond w Rzeszowie, trwają od kilku tygodni. Właścicielem tego gruntu ma być jeden z rzeszowskich deweloperów, który planuje tam zbudować siedemnastopiętrowy wieżowiec mieszkalny, wraz z podziemnym parkingiem. Informacje o takim przedsięwzięciu w tym miejscu potwierdził nam rzeszowski ratusz.

- Pozwolenie na budowę dla takiej inwestycji zostało wydane w 2019 roku - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Budowa wieżowca od razu budzi pytania w kontekście planowanej od wielu lat przebudowy ronda Pobitno. Przypomnijmy, że pod rondem miał zostać zbudowany otwarty tunel z dwujezdniową drogą w ciągu al. Armii Krajowej i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Urząd Miasta Rzeszowa jednak uspokaja – oba przedsięwzięcia nie powinny ze sobą kolidować.

- Ta inwestycja będzie odsunięta od ronda, nie ma mowy, aby kolidowała z planowaną przebudową skrzyżowania - twierdzi Artur Gernand.

Wizualizacja tunelu pod rondem Pobitno
Fot. Urząd Miasta Rzeszowa/Mosty Gdańsk

Rondo poczeka

A kiedy miasto planuje przebudowę wspomnianego ronda? Przypomnijmy, że ratusz dysponuje projektem inwestycji wartym 1,4 mln zł oraz kompletem pozwoleń. Rok temu urzędnicy mówili, że inwestycja odsunie się w czasie z uwagi na jej wysokie koszty – około 150 mln zł.

Teraz słyszymy, że priorytetem jest budowa innej drogi w tym rejonie. Chodzi o również zapowiadaną od dawna obwodnicę północną, która miałaby połączyć al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego z drogą krajową nr 94 w Krasnem. Pierwszy krótki, bo około 200 metrowy odcinek od ul. Sieciecha w kierunku wschodnim, został zrealizowany w zeszłym roku.

- Przygotowujemy się do tej inwestycji, rozmawiamy o niej z gminą Krasne oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. To jest dla nas obecnie priorytet - mówi Gernand.

Jak słyszymy w ratuszu, dopiero wtedy gdy powstanie trasa północna, będzie można myśleć o przebudowie ronda Pobitno.

- Prace przy budowie tunelu spowodowałyby, że rondo stałoby się nieprzejezdne, a to oznaczałoby ogromne problemy komunikacyjne w tej części miasta. Dlatego wcześniej powinno powstać alternatywne połączenie - mówi przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wokul

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4