Sąd Okręgowy w Rzeszowie ma mieć nową siedzibę. Powstaje jego projekt

KATEGORIA: INWESTYCJE / 9 lipca 2024

Fot. Maciej Terpiński

Były wiceminister i minister sprawiedliwości, a obecnie poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł poinformował, że postępują przygotowania dotyczące budowy nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Do września przyszłego roku ma być gotowa dokumentacja projektowa.

Warchoł: sąd będzie realizowany

Obecnie siedzibą rzeszowskiego Sądu Okręgowego jest Zamek Lubomirskich. O budowie nowego gmachu sądu mówi się w Rzeszowie od wielu lat. Planów co do jego lokalizacji było kilka, ale ostatecznie wskazano miejsce, o którym mówiło się na samym początku, czyli teren przy ul. Dołowej, w sąsiedztwie Sądu Rejonowego.

Budowa nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie była mocno forsowana przez poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości z Prawa i Sprawiedliwości. W zeszłym roku doszło nawet do wmurowania aktu erekcyjnego pod fundamenty nowego gmachu sądu. Uroczystość, w której wziął udział ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, miała jednak charakter bardzo symboliczny i polityczny, bo odbywała się kilkanaście dni przed wyborami parlamentarnymi.

Po tym, jak władzę w kraju przejęła Koalicja Obywatelska w porozumieniu z Nową Lewicą i Trzecią Drogą, pogląd nowego kierownictwa resortu sprawiedliwości na czele z ministrem Adamem Bodnarem na tę inwestycję był dotąd nieznany.

O sprawę budowy nowej siedziby rzeszowskiego sądu pytał szefa resortu sprawiedliwości rzeszowski poseł Marcin Warchoł, który był wiceministrem i krótko ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS. Informacjami, jakie uzyskał, podzielił się podczas trwającej we wtorek 9 lipca sesji Rady Miasta Rzeszowa.

- Wystąpiłem do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o informację w związku z licznymi pytaniami radnych i dziennikarzy o to, co dalej z sądem. Mam dobre wiadomości. Inwestycja będzie realizowana - zapewnił poseł Marcin Warchoł.

Dokumentacja za 4,9 mln zł

Poseł Warchoł poinformował podczas sesji o tym, że Sąd Okręgowy w Rzeszowie rozstrzygnął przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej nowej siedziby. Postępowanie w tej sprawie zostało zakończone w lutym tego roku. Wygrała je Pracownia Architektoniczna Czora i Czora z Katowic. Koszt wykonania projektu to 4,9 mln zł.

- Dokumentacja będzie przygotowywana do września przyszłego roku. Następnie rozpocznie się druga faza, czyli organizowanie przetargu na budowę obiektu. Czuję się w obowiązku, by czuwać nad tym ważnym dla Rzeszowa i całej Polski przedsięwzięciem, choć już nie jestem wiceministrem - mówił Marcin Warchoł.

Były wiceminister sprawiedliwości zwrócił się również do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka o wywieranie presji na nowym kierownictwie resortu, by zabezpieczyć środki finansowe na budowę sądu w przyszłym roku oraz pośpieszanie w sprawie przygotowania wniosku o pozwolenie na budowę.

- Trzeba pilnować tego przedsięwzięcia, służę wszelką pomocą w kontakcie z ministerstwem - deklarował Warchoł.

Prezydent: strategiczna inwestycja

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślił podczas sesji, że budowa nowej siedziby Sądu Okręgowego to strategiczna inwestycja dla miasta. Przypominał, że to dzięki staraniom jego służb udało się doprowadzić do powrotu idei lokalizacji gmachu sądu na ul. Dołowej, co pozwoli spełnić przyjętego wiele lat temu planu zagospodarowania „Temida”, który przewidywał stworzenie w tym rejonie zwarty zespół obiektów wymiaru sprawiedliwości.

- Powstanie tam ośrodek wymiaru sprawiedliwości w Rzeszowie - mówił prezydent Konrad Fijołek.

Jak dodał prezydent Rzeszowa, prawdopodobnie jeszcze w tym roku zwróci się do Rady Miasta Rzeszowa o wprowadzenie zmian w budżecie Rzeszowa pozwalających na rozpoczęcie prac nad budową drogi niezbędnej do obsługi przyszłego gmachu sądu od strony al. Rejtana. Deklarował, że miasto jest w kontakcie z kierownictwem Sądu Okręgowego.

Według zeszłorocznych zapowiedzi koszt budowy nowej siedziby sądu miałby wynieść 268 mln zł. Powierzchnia nowego Sądu Okręgowego w Rzeszowie ma wynieść około 15 tys. m. kw. Znajdzie się w nim 27 sal rozpraw, w tym sala rozpraw w wydziale karnym oraz sala rozpraw o charakterze niejawnym.

W nowym obiekcie znajdzie się też 193 pokoje dla sędziów i pracowników i 54 pomieszczenia przeznaczenia ogólnego. Ma tam powstać również nowoczesne centrum informatyczne, archiwa zakładowe Sądu Okręgowego oraz Sądu Rejonowego. Obok budynku znajdzie się także parking dla pracowników na 200 samochodów oraz drugi parking dla petentów na kolejne 200 miejsc.

Budowa nowego gmachu Sądu Okręgowego w Rzeszowie oznaczałaby, że Zamek Lubomirskich trafiłby pod zarząd miasta Rzeszowa. Zabytkowy obiekt miałby zostać wykorzystany pod działalność kulturalną. Szczegóły nie są jeszcze znane. Obecnie można go zwiedzać w weekendy.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4