Honorowe obywatelstwo dla Ferenca. Zabiegają o to znani przedsiębiorcy

KATEGORIA: POLITYKA / 26 listopada 2021

Tadeusz Ferenc - były prezydent Rzeszowa.
Fot. Paweł Bialic

Były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc może zostać honorowym obywatelem miasta. Wniosek o nadanie mu takiego tytułu skierowała grupa przedsiębiorców. Jednak krytycznie do tej inicjatywy podchodzi ruch społeczny Razem dla Rzeszowa, który przypomina wyniki ostatniej kontroli NIK, wykazującej nieprawidłowości powstałe za rządów prezydenta Ferenca, a dotyczycącej kwestii ochrony terenów zielonych w mieście. My spytaliśmy natomiast rzeszowskich radnych jakie oni mają zdanie na temat przyznania Tadeuszowi Ferencowi tytułu honorowego obywatela. Co nam odpowiedzieli?

Wniosek był już w marcu

Wniosek w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi złożyła grupa przedsiębiorców jeszcze w marcu tego roku i Kapituła ds. honorowych wyróżnień pozytywnie go zaopiniowała, jednak projekt uchwały w tej sprawie trafił do akceptacji radnych dopiero teraz. Dlaczego?

- Czekałem z tym na właściwy czas po wyborach, nie chciałem wprowadzać dodatkowego zamieszania w związku z tym tytułem - mówi nam Andrzej Dec przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, który szefuje również kapitule ds. honorowych wyróżnień.

W uchwale, jaka znalazła się w planie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w najbliższy wtorek 30 listopada, wskazano na wiele zasług jakimi miała cechować się prezydentura Tadeusza Ferenca. Według autorów wniosku, miał on być wytrwałym zwolennikiem dialogu z mieszkańcami Rzeszowa i niestrudzenie dążyć do rozwoju i modernizacji miasta.

- Tadeusz Ferenc zapewnił miastu szybki i zróżnicowany rozwój, wpisując się jednocześnie do grona najwybitniejszych współczesnych prezydentów polskich miast - czytamy w projekcie uchwały.

Razem dla Rzeszowa jednak krytyczne

Jak poinformował ruch Razem dla Rzeszowa, który mocno krytykuje czas prezydentury Tadeusza Ferenca, m.in. za zaniechania w kwestii gospodarki przestrzennej, za inicjatywą nadania tytułu Honorowego Obywatela Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, mają stać głównie firmy z branży deweloperskiej w Rzeszowie.

- Z wnioskiem wystąpiły m.in. firmy związane z dzierżawą nieruchomości, zarządzaniem nieruchomościami oraz deweloperzy. Dużym orędownikiem tej inicjatywy jest także pan wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł - piszą na profilu facebookowym działacze Razem dla Rzeszowa.

I rzeczywiście pod wnioskiem opublikowanym przez ruch społeczny Razem dla Rzeszowa, widnieją podpisy przedstawicieli firmy deweloperskiej Apklan, firm Reshal i Stalpark. Swoje poparcie wyraża tam także Centrum Medyczne Medyk, Izba Przemysłowo-Handlowa w Rzeszowie oraz firma Polkemic produkująca obrzeża meblowe. A ponoć od tamtego czasu (najprawdopodobniej wniosek złożono 1 marca br.) liczba różnych podmiotów biznesowych, która poparła ten wniosek miała się jeszcze zwiększyć.

Działacze Razem dla Rzeszowa krytycznie podchodzą do inicjatywy nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, mimo głosów, że 18 lat jego prezydentury to okres, w którym Rzeszów dynamicznie się rozwinął, również za jego udziałem. W opinii działaczy RdR cieniem na prezydenturze Ferenca mają kłaść się przede wszystkim kwestie sprzyjania deweloperom, przymykania oka na chaotyczną zabudowę i degradację terenów zielonych oraz inne zaniechania.

- W naszej opinii wskazane zasługi powinny zostać poddane dyskusji i zestawione z raportem Najwyższej Izby Kontroli, który dotyczy polityki i gospodarki mieniem miasta, w tym terenów zielonych oraz z raportem NIK dotyczącym nieprawidłowości w MPWiK Rzeszów. Obecny Prezydent i Radni Miasta Rzeszowa dysponują obszerną wiedzą na wszystkie tematy, w tym te związane z nepotyzmem i innymi negatywnymi zjawiskami występującymi w mieście - twierdzą przedstawiciele Razem dla Rzeszowa.

Głosowanie ma być raczej formalnością

Ostateczną decyzję o przyznaniu Tadeuszowi Ferencowi honorowego obywatelstwa miasta podejmą jednak rzeszowscy radni. I raczej nikogo nie powinno zdziwić, że ta uchwała prawdopodobnie zyska ich poparcie. Rozwój Rzeszowa – czyli klub, który przez wiele lat był politycznym zapleczem Ferenca w Radzie Miasta, dysponuje samodzielną większością i jak słyszymy od radnego Witolda Walawendra, on oczywiście będzie głosować na TAK.

- Cały klub popiera nadanie tego tytułu byłemu prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi. Miał on ogromny wkład w rozwój naszego miasta i w to, że stało się ono rozpoznawalne na skalę krajową, a nawet europejską – twierdzi radny Rozwoju Rzeszowa.

Ponoć były prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ma osobiście pojawić się na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, jednak co do jego obecności, kluczowy będzie tu stan jego zdrowia. Trzeba również wziąć pod uwagę, że obecnie zmagamy się z kolejną rosnącą falą zachorowań na COVID-19.

- Oczywiście zapraszamy pana prezydenta na sesję. Bardzo byśmy chcieli, aby wziął w niej udział – dodaje radny Walawender.

Poparcie dla nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa dla Ferenca będzie również ze strony radnych PO. Na razie nie wiadomo jak zachowają się radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Przedstawimy nasze stanowisko w czasie wtorkowej sesji Rady Miasta - mówi krótko szef klubu PiS Marcin Fijołek.

Jeżeli radni zdecydują się nadać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, to uroczyste wręczenie tego wyróżnienia nastąpi podczas 668. Rocznicy Lokacji Rzeszowa, którą zaplanowano na styczeń przyszłego roku.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4