Ostatnie słowa Tadeusza Ferenca do mieszkańców Rzeszowa: Kocham Was!

KATEGORIA: POLITYKA / 28 sierpnia 2022

Fot. Paweł Bialic

- Niestety nie widzę Was, ale Was kocham, chce patrzeć na Was i zwykle myślałem o tym jak tu poprawić, jak sprawić byśmy byli najlepszym miastem, żeby tu ludzie chcieli przychodzić, mieszkać, zakładać rodziny - mówił oślepiany blaskiem reflektorów w swoim ostatnim publicznym wystąpieniu, zmarły w minioną sobotę (piszemy o tym TUTAJ) były wieloletni prezydent miasta Tadeusz Ferenc.

Honorowy obywatel Rzeszowa

Ostatni publiczny występ Tadeusza Ferenca miał miejsce 19 stycznia tego roku w trakcie obchodów 668. rocznicy Lokacji Miasta Rzeszowa. Jednym z głównych punktów uroczystości było nadanie Ferencowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

- Przyjmuje ten tytuł z wielką wdzięcznością i wzruszeniem, niech mi będzie wolno podkreślić, że realizacja podejmowanych przedsięwzięć nie byłaby możliwa bez pomocy życzliwości i wsparcia wielu instytucji - mówił były prezydent Rzeszowa.

W trakcie swojego przemówienia Tadeusz Ferenc dziękował przedstawicielom administracji rządowej, władzom samorządowym, parlamentarzystom za współpracę, a także rzeszowskim radnym za pomoc w rozwoju miasta.

- Dziękuje Wam, że po wielu sporach realizowaliśmy inwestycje i nie baliśmy się stwierdzeń, że betonuje się miasto i nie ma zieleni. W tym czasie powstało 7 parków, a najpiękniejszy to park Papieski. W tym miejscu miał stanąć Carrefour – udało się zrobić park - stwierdził były prezydent Rzeszowa.

„Rzeszów pozostanie dla mnie najważniejszy”

Tadeusz Ferenc w swoim ostatnim publicznym wystąpieniu dziękował także rzeszowskim biskupom Kazimierzowi Górnemu i Janowi Wątrobie, rzeszowskim uczelniom wyższym, przedstawicielom policji i służby zdrowia, pracownikom Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek, a także samym mieszkańcom miasta.

- Spotkania i rozmowy z Państwem zawsze inspirowały mnie do pracy i konstruktywnego działania - podkreślał były prezydent Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc w trakcie uroczystości nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta, krótko przypomniał również o swojej prezydenturze, która trwała aż 18 lat. Podkreślał, że w tym czasie udało się mocno poszerzyć Rzeszów (z 54 do 129 kilometrów kw.). Liczba mieszkańców doszła prawie do 200 tys.

- Rzeszów pozostanie dla mnie najważniejszy, bo Państwo budujecie to miasto, to przede wszystkim Wasza zasługa, jako urzędnik moim obowiązkiem było realizować to czego żądacie - zaznaczał Ferenc.

Władze miasta ogłosiły żałobę

Jak poinformowała w niedzielę Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta miasta Rzeszowa, w związku ze śmiercią prezydenta Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych, flagi miasta pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

- Na budynku ratusza i biura Rady Miasta Rzeszowa kiry zostaną powieszone jeszcze dzisiaj, na pozostałych budynkach od poniedziałku - dodała rzecznik. Od poniedziałku również, od godziny 14:00 w Ratuszu będzie wystawiona księga kondolencyjna.

- Uroczystości pożegnalne Pana Prezydenta, odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformujemy Państwa w stosownym czasie - powiedział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4