Okrągła kładka będzie nosić imię WOŚP. Choć nie wszyscy radni byli „za”

KATEGORIA: POLITYKA / 31 stycznia 2023

Fot. Paweł Bialic

Rada Miasta Rzeszowa nadała okrągłej kładce przy al. Piłsudskiego imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Decyzja w tej sprawie nie była jednogłośna, inicjatywę zgłoszoną przez radnych Koalicji Obywatelskiej krytykował przedstawiciel koalicyjnego Rozwoju Rzeszowa, stanowiącego zaplecze Konrada Fijołka. - Nic z nami w tej sprawie nie uzgodniono, nikt mnie nie przekona, że to trafny pomysł - mówił Mirosław Kwaśniak.

Kładka imienia WOŚP

Okrągła kładka nad skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów komunikacyjnych w Rzeszowie. Zbudowana w 2012 roku przeprawa dla pieszych dotąd nie nosiła żadnej oficjalnej nazwy. Zmienić to postanowili radni Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem kładka powinna nosić imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Projekt uchwały w sprawie nadania kładce imienia WOŚP trafił na wtorkową (31 stycznia) sesję Rady Miasta. Radni KO w czasie obrad podkreślali, że ta inicjatywa, to symboliczne podziękowanie za wszystkie zasługi organizacji Jerzego Owsiaka.

- Nadanie nazwy WOŚP dla kładki, czyli obiektu rozpoznawalnego poza granicami miasta, jest hołdem dla jej działalności tej organizacji i symbolem naszej wdzięczności za wszystko co robiła i robi dla naszego kraju. Tą uchwałą również urozmaicamy nazewnictwo charakterystycznych miejsc w mieście - mówił podczas prezentacji uchwały szef klubu KO w Radzie Miasta Marcin Deręgowski.

Radny PiS: trzymajmy się reguł

Dyskusja na temat nadania kładce nazwy WOŚP była dosyć krótka, ale bardzo żywiołowa. Lider PiS w Radzie Miasta Marcin Fijołek zaznaczał, że jego klub docenia działalność charytatywną WOŚP. Z drugiej strony zdaniem radnego PiS, propozycja KO podważa dotychczasowe reguły jeżeli chodzi o nadawanie nazw miejskim obiektom w Rzeszowie, bo weszła w ostatniej chwili, bez żadnych uzgodnień.

- Powinniśmy się trzymać zasad, w tej chwili w komisji mamy około 13 propozycji nazewnictwa dla różnego rodzaju miejsc w mieście, w tym zbiorze mamy m.in. nazwę honorowych dawców krwi, trzymajmy się reguł - stwierdził Marcin Fijołek.

Wiesław Ziemiński z KO próbował bronić propozycji dotyczącej nadania nazwy dla kładki. Twierdził, że lista osób i inicjatyw oczekujących na upamiętnienie w przestrzeni Rzeszowa jest długa, ale w tym przypadku można zrobić wyjątek.

- WOŚP należy uhonorować w sposób godny, ta kładka się jak najbardziej nadaje - zaznaczył Ziemiński.

Kwaśniak ostro o koalicjancie

Radny Robert Kultys z PiS złożył wniosek o zamknięcie dyskusji. Wtedy w reakcji na to ze zdaniem przeciwnym zabrał głos wiceprzewodniczący Rady Miasta Mirosław Kwaśniak z Rozwoju Rzeszowa, który przypomniał, że inicjatorem budowy okrągłej kładki był nieżyjący już prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

- Zgadzam się z uzasadnieniem tej uchwały, do niczego nie można się przyczepić, ale wszyscy doskonale wiemy, że pomysłodawcą budowy kładki był Tadeusz Ferenc. Wiemy też, że kładkę nazywa się „aureolą Ferenca” i może warto porozmawiać o tym jak ten obiekt ma się nazywać - zauważał wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Mirosław Kwaśniak w swoim przemówieniu poszedł dalej i oskarżał koalicjantów z KO o granie na uczuciach i brak uzgodnień w sprawie nazwy kładki.

- To dziwny zbieg okoliczności, że ta propozycja pojawia się gdy trwa Finał WOŚP, to nie jest przypadek tylko głęboka psychologia, to granie na uczuciach. Panie prezydencie, ja nie ufam takiej koalicji, skoro nic nie wiedziałem, jak mam z kimś koalicję, to uzgadniam różne rzeczy. Nikt mnie nie przekona, że to trafny pomysł - grzmiał radny Kwaśniak.

Wniosek radnego Roberta Kultysa został jednak przyjęty, dyskusja na temat uchwały została zamknięta i radni przeszli do głosowania. Ostatecznie Rada Miasta zgodziła się na nadanie nazwy okrągłej kładce imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Za głosowało 13 radnych (cały klub Koalicji Obywatelskiej oraz część Rozwoju Rzeszowa), 5 radnych się wstrzymało (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości), a jeden radny (właśnie Mirosław Kwaśniak) był przeciw. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, w związku z tym kładka od wtorku ma już swoją oficjalną nazwę.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4