Aquapark i stadion dla Resovii. Konrad Fijołek kusi wyborców projektami

KATEGORIA: POLITYKA / 10 marca 2024

Konrad Fijołek - obecny prezydent Rzeszowa i jednocześnie kandydat na ten urząd w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia br.
Fot. Maciej Terpiński

Kolejny kandydat, tym razem obecnie urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i Rozwój Rzeszowa przedstawili program z jakim idą do najbliższych wyborów samorządowych. Było sporo szumnych zapowiedzi, Fijołek pokusił się nawet o stwierdzenie, że dołoży 100 mln zł, byleby zacząć budowę stadionu Resovii. Postanowił też kusić wyborców wizualizacjami planowanego w mieście aquaparku.

Rząd PiS zły ale przyznawał miastu finanse

Obecnie urzędujący prezydent Rzeszowa zainaugurował swoją kampanię wyborczą w sobotę 9 marca w Hotelu Prezydenckim konwencją, podczas której przedstawił również swoich kandydatów na miejskich radnych z komitetu Rozwój Rzeszowa.

Fijołek rozpoczął od podsumowania swojej kadencji zapoczątkowanej przedterminowymi wyborami, które odbyły się w roku 2021, w związku z rezygnacją z urzędu prezydenta Rzeszowa, ówczesnego włodarza Tadeusza Ferenca.

- Zrobiliśmy bardzo dużo, to był przecudowny czas, ale nie był też on łatwy - podkreślał prezydent Rzeszowa, dziękując mieszkańcom za minione 2,5 roku współpracy w rozwoju miasta.

To podsumowanie nie było specjalnie zaskakujące. Fijołek mówił oczywiście o wojnie na Ukrainie i kryzysie uchodźczym. Rzeszów odgrywał w tych wydarzeniach bardzo ważną rolę, stając się miejscem schronienia, lub przystanku w dalszej podróży dla wielu osób uciekających przed wojną, a także ze względu na bliskość lotniska w Jasionce, ważnym punktem wsparcia militarnego i humanitarnego dla Ukrainy. Nie zabrakło również narzekań na reformy podatkowe Polskiego Ładu, w ramach których zdaniem Fijołka poprzedni rząd „gwizdnął” miastu 350 mln zł dochodów.

Co ciekawe gdy kilka minut później prezydent Fijołek chwalił się, że ściągnął do Rzeszowa rekordowe pieniądze na inwestycje, to mówiąc o 250 mln zł na budowę nowej drogi od ul. Warszawskiej do ul. Krakowskiej, to wtedy już zapomniał o rządzie PiS, który przyznał miastu te środki i powiedział, że udało się te pieniądze pozyskać z „zewnątrz”.

Z innych ważniejszych inwestycji kandydat na prezydenta Rzeszowa mówił o zakończonej przebudowie ul. Warszawskiej, o rozpoczętej niedawno budowie Wisłokostrady, czyli połączeniu al. Rejtana z ul. Ciepłowniczą. Oba te zadania również zostały hojnie wsparte przez poprzedni rząd PiS. Oprócz tego Konrad Fijołek mówił o tworzeniu terenów zielonych w mieście, budowie i rozbudowie szkół, organizacji imprez takich jak RE Festival, Karpaty Na Widelcu czy wprowadzeniu miejskiego programu in vitro.

Teraz znów „Rzeszów jest Najważniejszy”

W kampanię obecny prezydent Rzeszowa wchodzi ze starym hasłem wyborczym, tym sprzed 2,5 roku czyli Rzeszów jest Najważniejszy. A czy zatem proponuje teraz coś nowego? Jego program ma opierać się na 6 filarach. Pierwszym jest transport. Fijołek mówił tu o budowie wspomnianej „Wisłokostrady” czy połączeniu ul. Krakowskiej i Warszawskiej, ale też połączeniu ul. Wieniawskiego z al. Armii Krajowej. To inwestycje zapowiadane od lat.

- Przez ostatnie lata staliśmy się atrakcyjnym miastem. Dzisiaj w Rzeszowie mieszka 230 tys. osób, mimo, że uchwaliliśmy studium, które uporządkowało przestrzeń, to najważniejszym problemem będzie poradzenie sobie z korkami. Chcemy to zmienić, budując nowe drogi - mówił Konrad Fijołek, dodając że priorytetem ma być poprawienie przejezdności na południu miasta.

- Obwodnica południowa utkwiła nam w sądach, dlatego na podstawie studium chcemy przyjąć plan zagospodarowania i zbudować sam most pomiędzy ul. Podkarpacką, a ul. Jana Pawła II. To jest realne do zrobienia - opowiadał prezydent.

Fot. Maciej Terpiński

Fijołek zapowiedział również zakup nowych autobusów wodorowych i budowę parkingów. Co jeszcze? Kolejne postulaty obecnego prezydenta dotyczą edukacji (budowa i rozbudowa szkól, uruchomienie programu studiuj w Rzeszowie, tworzenie stref gospodarczych), mieszkalnictwa (budowa tanich mieszkań) środowiska i zdrowia ( więcej zieleni, walka ze smogiem czy modernizacja Szpitala Miejskiego) czy kultury (m.in. budowa nowej siedziby Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, modernizacja Kina Zorza, rewitalizacja hali targowej).

„Dołożę nawet 100 mln zł”

Wśród obietnic prezentowanych przez kandydata na prezydenta Rzeszowa dwie przebiły się chyba najmocniej. Pierwsza to Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Jak wiadomo przetarg na tę inwestycję nadal trwa. W przyszłym tygodniu powinno okazać czy na budowę stadionu Resovii trzeba będzie wydać „tylko” 164 mln zł, czy jednak 30 mln zł więcej. Prezydent Rzeszowa zadeklarował otwarcie, że co by się nie działo, dojdzie do rozpoczęcia tej inwestycji.

- 17 lat czekamy na tę inwestycję, to nie może dalej tak okropnie wyglądać, to wstyd dla miasta. Nawet gdybyśmy mieli dołożyć 100 mln zł, to zbudujemy ten stadion. - obiecywał prezydent i zapowiedział również modernizację innej piłkarskiej areny w Rzeszowie – Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej.

- Za tydzień pokażemy koncepcję modernizacji trybuny wschodniej na Stadionie Miejskim - zapowiadał urzędujący prezydent.

Fijołek zaprezentował koncepcję aquaparku

Najważniejszą pokusę w walce o głosy mieszkańców Konrad Fijołek zostawił sobie na zakończenie konwencji. Mowa tu o krótkim filmie przedstawiającym wizualizacje zapowiadanego od lat aquaparku, który ma powstać na osiedlu Staromieście. Prezentowaliśmy Wam ją TUTAJ.

- Determinacji nam nie zabrakło. Najpierw ustaliśmy lokalizację, naszym zdaniem najlepszą. Mamy 6 hektarów na porządny aquapark, a w przyszłości też lodowisko. Opracowaliśmy plan zagospodarowania, równolegle pracowaliśmy nad koncepcją ekonomiczną i prowadziliśmy dialog z trzema firmami, które przygotowywały koncepcję - mówił dumnie Fijołek informując, że w tym tygodniu udało się wybrać firmę, która ostatecznie przygotuje projekt tej inwestycji.

Podczas tego wystąpienia nie padły jednak żadne konkrety dotyczące kosztów inwestycji czy terminu jej realizacji. Na razie wiadomo, że w ciągu 18 miesięcy powstać ma dokumentacja projektowa. Czy aquapark podzieli los innych tego typu wyborczych projektów? Np. słynnej kolejki nadziemnej, która była sztandarową obietnicą wyborczą byłego prezydenta Rzeszowa, śp. Tadeusza Ferenca. O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

Fot. Maciej Terpiński

Kandydaci do Rady Miasta Rzeszowa

W trakcie sobotniej konwencji Konrad Fijołek przedstawił również kandydatów jego komitetu wyborczego Rozwój Rzeszowa do Rady Miasta. Na listach pro-prezydenckiego ugrupowania znalazło się miejsce dla wszystkich 14 radnych kończącej się kadencji.

W okręgu 1 liderem listy został wiceprzewodniczący Rady Miasta i lider Rozwoju Rzeszowa Tomasz Kamiński, drugie i trzecie miejsce przypadło Marii Warchoł i Witoldowi Walawendrowi. W okręgu nr 2, liście przewodzi Patrycja Pawlak-Kamińska oddelegowana na listy komitetu Fijołka przez Nową Lewicę, na miejscach nr 2 i 3 znaleźli się radni Bogusław Sak i Sławomir Gołąb.

W okręgu nr 3 na pierwszym miejscu jest sam prezydent Konrad Fijołek, tuż za nim radni Anna Skiba i Robert Walawender. W okręgu nr 4 pierwszą pozycję dostał wiceprzewodniczący rady Mirosław Kwaśniak, drugie miejsce przypadło Pawłowi Lasocie z Polski 2050, a trzecie wiceprezydent Rzeszowa Krystynie Stachowskiej.

Poniżej wszyscy kandydaci Rozwoju Rzeszowa do Rady Miasta.

Okręg nr 1 - Miłocin, Miłocin Św. Huberta, Baranówka, Generała Władysława Andersa, Króla Stanisława Augusta, Krakowska-Południe, Franciszka Kotuli, Przybyszówka, Bzianka, Pogwizdów Nowy.

1. Tomasz Kamiński

2. Maria Warchoł

3. Witold Walawender

4. Dominika Kobiałka

5. Dariusz Bobak

6. Arkadiusz Bartosik

7. Grażyna Lachcik

8. Ewa Kocha

9. Zdzisław Kędzior

Okręg nr 2 - Staromieście, 1000-Lecia, Załęże, Pobitno, Wilkowyja, Mieszka I, Słocina.

1. Patrycja Pawlak-Kamińska

2. Bogusław Sak

3. Sławomir Gołąb

4. Daniel Kunysz

5. Małgorzata Kwaśniak

6. Barbara Lew

7. Renata Drozdowska

8. Grzegorz Stęchły

Fot. Maciej Terpiński

Okręg nr 3 - Śródmieście, Pułaskiego, Kmity, Staroniwa, Zwięczyca, Dąbrowskiego, Generała Grota Roweckiego, Piastów, Zawiszy Czarnego.

1. Konrad Fijołek

2. Anna Skiba

3. Robert Walawender

4. Grzegorz Budzik

5. Waldemar Wywrocki

6. Dorota Rząsa

7. Joanna Omietońska

Okręg nr 4 - Budziwój, Biała, Drabinianka, Zalesie, Paderewskiego, Nowe Miasto, Matysówka.

1. Mirosław Kwaśniak

2. Paweł Lasota

3. Krystyna Stachowska

4. Tadeusz Ożyło

5. Danuta Szyszka

6. Dariusz Ferenc

7 Agnieszka Stec

8. Józef Wisz

9. Ewelina Fijołek

Fot. Maciej Terpiński

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4