Wybory do Rady Powiatu Rzeszowskiego. Tu PiS zdominowało rywalizację

KATEGORIA: POLITYKA / 10 kwietnia 2024

Najwyższy wynik wyborczy uzyskał obecny starosta powiatu rzeszowskiego Marek Sitarz (w środku).
Fot. Maciej Terpiński

Prawo i Sprawiedliwość nadal będzie miało sporą większość w Radzie Powiatu Rzeszowskiego. PiS w niedzielnych wyborach samorządowych dostało aż 64,20 procent poparcia, co przełoży się na 24 mandaty w 29-osobowej radzie. Pozostałe mandaty przypadną Trzeciej Drodze i Koalicji Obywatelskiej.

PiS nadal dominuje w Radzie Powiatu Rzeszowskiego

PiS w wyborach do Rady Powiatu Rzeszowskiego otrzymało 45 877 głosów, co przełożyło się na poparcie na poziomie 64,20 procent. To niemal dokładnie taki sam wynik jak 5,5 roku temu gdy w wyborach samorządowych na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 64,74 procent osób.

Mimo podobnego wyniku PiS będzie miało dwóch radnych więcej niż pięć lat temu. Tym razem będzie ich 24, co w 29-osobowej Radzie Powiatu oznacza w zasadzie dominację w głosowaniach. Najwyższy wynik PiS zanotowało w okręgu nr 1 obejmującym gminy Kamień i Sokołów Małopolski. Tam na kandydatów PiS zagłosowało aż 82,51 procent osób biorących udział w wyborach i pozwoliło zgarnąć wszystkie 4 mandaty.

Najwyższy wynik wyborczy uzyskał obecny starosta powiatu rzeszowskiego Marek Sitarz, który startował w okręgu nr 3 obejmującym gminy Krasne i Trzebownisko. Zagłosowało na niego 3046 osób, co wydaje się oczywiście sporym mandatem do tego by nadal kierował starostwem powiatowym w Rzeszowie. Sitarz został starostą w 2023 roku, a wcześniej przez 18 lat pełnił funkcję wicestarosty, gdy powiatem rządził obecny senator Józef Jodłowski.

Pięć mandatów dla KO i TD

W wyborach do Rady Powiatu Rzeszowskiego wystartowały jeszcze Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni-Polskie Stronnictwo Ludowe. Oba komitety łącznie wywalczyły 5 mandatów. Lepszy wynik uzyskała Trzecia Droga, na którą zagłosowało 13 564 osoby (18,98 procent). KO dostała 12 017 głosów (16,82 procent poparcia).

Co ciekawe, głosy w poszczególnych 8 okręgach wyborczych w wyborach do Rady Powiatu Rzeszowskiego, rozłożyły się w taki sposób, że mimo gorszego całościowego wyniku, to jednak Koalicja Obywatelska będzie miała 3 radnych, a Trzecia Droga tylko dwóch.

Poniżej lista wszystkich osób, które uzyskały mandat radnego powiatu rzeszowskiego w nadchodzącej kadencji samorządowej.

Prawo i Sprawiedliwość: Jerzy Bednarz, Tadeusz Chmiel, Małgorzata Budzyń, Stanisław Kula, Lucyna Sokołowska, Zbigniew Sycz, Marek Sitarz, Małgorzata Kowalska, Magdalena Kluz-Międlar, Mariusz Więcek, Tomasz Wojton, Tadeusz Pachorek, Iwona Janowska, Krzysztof Jarosz, Anna Wolska, Damian Drąg, Jurek Faraś, Anna Filip-Lorenz, Grażyna Drążek, Artur Szczutek, Antoni Ossoliński, Renata Pyś.

Koalicja Obywatelska: Stanisław Pado, Bogusława Czachor-Kustra, Janusz Płodzień.

Trzecia Droga: Jan Lech, Rafał Białorucki.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4