Wybory 2024. Konrad Fijołek na temat inwestycji w rzeszowskiej oświacie

KATEGORIA: POLITYKA / 19 kwietnia 2024

Powstająca hala sportowa przy I LO w Rzeszowie
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Trwa kampania wyborcza przed niedzielną II turą w Rzeszowie. O trwających i planowanych inwestycjach w rzeszowskiej oświacie mówił w czwartek (18 kwietnia) prezydent Konrad Fijołek. Podobnie jak w przypadku inwestycji drogowych tłem ponownie była budowa - tym razem hali sportowej przy I LO.

Ratusz chwali się, że wartość inwestycji oświatowych realizowanych w Rzeszowie wynosi ponad 185 mln zł. – Kończymy rozbudowę I LO i szkoły na Staromieściu, za chwilę rozpoczynamy kolejne– rozbudowę: IX LO, szkoły przy ul. Miodowej i Zespołu Szkół Elektronicznych. Na tym nie koniec – wyliczał rywalizujący o reelekcję Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Konferencja nt. działań władz Rzeszowa w dziedzinie inwestycji oświatowych odbyła się na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Powstaje tam nowa hala sportowa. Prace są już na finiszu. Budowa hali zakończy się w czerwcu. Jej koszt to ponad 12 mln zł.

Wśród inwestycji, które zostały zakończone w tej kadencji prezydent wymienił nową szkołę i przedszkole przy ul. Kwiatkowskiego na osiedlu Drabinianka (obiekt kosztował 41 mln zł) oraz przedszkole i żłobek przy ul. Iwonickiej na os. Kotuli (17 mln zł). Gotowa jest także hala sportowa wraz z częścią edukacyjną, która powstała przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. Towarnickiego. To zadanie kosztowało 16,5 mln zł.

- Wśród wyzwań, którymi odpowiadamy na potrzeby mieszkańców, są również te szkoły, które trzeba rozbudowywać, bo jesteśmy miastem cały czas przyciągającym nowych mieszkańców. Dlatego też rozbudowujemy o halę sportową i inne elementy Szkołę Podstawową nr 13 i przedszkole na Staromieściu. Nie czekaliśmy na zewnętrzne środki, bo ich nie było, ruszyliśmy z pracami i już za chwilę ta nowa szkoła będzie cieszyć dzieci - mówił Konrad Fijołek.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Inne mniejsze inwestycje to m.in. boiska przy Szkole Podstawowej nr 10, termodernizacja sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 16 czy termomodernizacja Zespołu Szkół Gospodarczych i trzech przedszkoli.

Jeszcze w tej kadencji ruszą kolejne zadania - długo wyczekiwana przez mieszkańców rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 21 na ulicy Miodowej i rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych. Wkrótce miasto ogłosi przetarg na kolejną ważną inwestycję, na którą udało się zdobyć 30 mln zł dofinansowania. To budowa nowej hali sportowej i rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Orzeszkowej, w którym można zdawać maturę międzynarodową.

- Mamy przygotowany program funkcjonalno – użytkowy dla nowej szkoły w Matysówce. Szukamy już środków na ten cel i niedługo ogłosimy przetarg. Kolejne potrzeby pilne zgłaszane przez mieszkańców to rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 na Słocinie i szkoły w Budziwoju. Tam zlecamy analizy i ekspertyzy dotyczące możliwości rozbudowy tych szkół. Bardzo poważnie myślimy też o rozbudowie szkół na terenie Pogwizdowa Nowego, na Staroniwie, w Przybyszówce – mówił prezydent Rzeszowa.

Inne działania w dziedzinie oświaty, którymi chwalą się obecne władze Rzeszowa to program dwujęzyczności, którym przez ostatnie dwa lata objęte zostały wszystkie przedszkolaki i klasy 1- 3 - obecnie to ponad 6 tys. dzieci.

- Szczególną uwagę zwracamy na szkolnictwo zawodowe. Dbamy o to, by szkoły zawodowe przygotowywały kadrę, której w tej chwili rynek pracy potrzebuje. Szkolnictwo zawodowe uruchomiło też nowe kierunki pod zapotrzebowanie rynku. Mamy 49 klas patronackich - tu duży ukłon w stronę rzeszowskiego biznesu, który te klasy wspiera – podkreślała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialna za edukację.

W grudniu zakończył się program „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”. Wartość projektu ogółem to 4 982 662 zł. W jego ramach 416 uczniów i 143 nauczycieli ukończyło kursy i szkolenia zawodowe, 480 uczniów odbyło staże zawodowe u pracodawców, a 2,2 mln zł wydano na wyposażenie rzeszowskich szkół zawodowych. Obecnie 7 spośród 11 szkół zawodowych uczestniczy w nowym konkursie. – Na jego realizację otrzymaliśmy 19 mln zł. Nasze szkoły zawodowe będą doposażone, a kadra będzie miała dodatkowe kursy i szkolenia - dodała Krystyna Stachowska.

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4