Co dalej z architektem miasta? Nowa nazwa biura, dyrektor bez konkursu
KATEGORIA: POLITYKA / 6 stycznia 2025
Od 1 stycznia 2025 roku Biuro Architekta Miasta Rzeszowa stało się Biurem Architekta Miasta i Relacji Inwestorskich. Zmieniła się nie tylko nazwa tej jednostki, ale też w pewnym stopniu jej zadania. Niebawem ma być też nowy dyrektor biura, który obejmie stanowisko po tym jak w 2024 roku zwolnił je Janusz Sepioł. Konkursu na tę funkcję jednak nie będzie.
Nowe biuro
Przypomnijmy, że od jesieni 2021 roku do lata ubiegłego roku Rzeszów miał architekta miasta w postaci Janusza Sepioła, doświadczonego urbanisty i polityka, który we wrześniu zeszłego roku zdecydował się przenieść do Krakowa, by pełnić taką samą funkcję w tamtejszym urzędzie. Praca Janusza Sepioła była oceniana różnie. Z jednej strony chwalono go za poprawę standardów wydawania decyzji o warunkach zabudowy czy inicjowanie konkursów architektonicznych na miejskie budynki, z drugiej pojawiały się głosy, że był nieco na uboczu, jeśli chodzi o kreowanie polityki przestrzennej miasta. Tutaj sporo mówiło się o tym, że działo się tak przez wąski zakres kompetencji architekta miasta Rzeszowa.
Tuż po odejściu Janusza Sepioła do Krakowa od razu pojawiły się pytania kto go zastąpi, ale prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek tonował nastroje, tłumacząc, że w Urzędzie Miasta Rzeszowa przygotowywane są zmiany strukturalne pod kątem przyszłej działalności Biura Architekta Miasta.
Znamy ich założenia. Od 1 stycznia jednostka ta przyjęła nazwę Biuro Architekta Miasta Rzeszowa i Relacji Inwestorskich i trafiła pod „opiekę” wiceprezydenta Rzeszowa Grzegorza Wrony. Wcześniej biuro było pod bezpośrednim nadzorem prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
- Wiceprezydent Wrona nadzorował dotąd pracę Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa i Wydział Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa. Biuro Architekta Miasta i Relacji Inwestorskich będzie ściśle z nimi współpracować, więc logiczne było skupienie tych trzech jednostek pod auspicjami jednego z zastępców prezydenta - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Co z kompetencjami?
Czy oprócz lekkiej modyfikacji nazwy i przypisania biura architekta pod opiekę wiceprezydenta Wrony zmieniło się coś w jego kompetencjach? Rewolucji nie widać, bo część jego zadań będzie taka sama jak do końca 2024 roku. Jest jednak kilka nowych. Biuro architekta ma być odpowiedzialne m.in. za koordynowanie prac Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa w zakresie opiniowania planów zagospodarowania przestrzennego oraz Wydziału Architektury w zakresie decyzji lokalizacyjnych i pozwoleń na budowę.
Oprócz tego biuro pod nową nazwą ma za zadanie opiniowanie i akceptację analiz urbanistycznych czy projektów decyzji ustalających warunki zabudowy dla istotnych dla miasta zamierzeń inwestycyjnych w sytuacjach braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy prowadzenie analiz dotyczących możliwości inwestycyjnych miasta, w tym koordynowanie prac Zespołu ds. Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych na każdym etapie jego prac, prowadzenie konsultacji społecznych w zakresie realizacji zamierzeń inwestycyjnych oraz programu publikacji architektoniczno-urbanistycznych.
Wśród zadań tej jednostki ma być też koordynowanie prac nad uchwałą krajobrazową czy prowadzenie kampanii informacyjnych i społecznych dot. Strefy Śródmiejskiej oraz przygotowanie i konsultowanie planów działań wskazanych dla tej strefy oraz nadzór nad ich wdrażaniem. Urzędnicy twierdzą, że nowy zakres kompetencji jest szerszy niż wcześniej.
- Pojawiały się głosy, że biuro architekta ma skromne kompetencje, dlatego zostały one poszerzone - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
Konkursu nie będzie
To jak realnie będzie funkcjonowało biuro architekta i jaką rolę będzie ono pełniło w kreowaniu polityki przestrzennej Rzeszowa, będzie zależało przede wszystkim od nowego dyrektora tej jednostki, który zastąpi Janusza Sepioła. Kto nim zostanie?
Jeszcze w 2021 roku pojawiały się głosy, że nowy architekt miasta powinien zostać wyłoniony w szerokim konkursie. Takie rozwiązanie w czasie pełnienia funkcji prezydenta miasta przez Marka Bajdaka proponował specjalny zespół doradczy, który miał wypracować założenia dotyczące powołania oraz sposobu działania architekta w strukturach urzędu. Zasiadali w nim przedstawiciele środowiska architektów, wykładowcy akademiccy oraz pracownicy urzędu miasta.
Prezydent Konrad Fijołek nie skorzystał z opcji konkursu i powołał Janusza Sepioła. Konkurs na funkcję architekta ostatecznie się odbył, ale rok później i to w dosyć dziwnych okolicznościach. Końcem 2022 roku Janusz Sepioł niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska architekta miasta Rzeszowa i przeszedł na emeryturę. Zrobił to tylko po to, by otrzymać świadczenie emerytalne i wystartować w ogłoszonym przez ratusz konkursie na stanowisko architekta, w którym nie miał żadnego konkurenta.
Tym razem konkursu na to stanowisko nie będzie. To potwierdza nam rzeszowski ratusz.
- Na razie nie przewidujemy organizacji konkursu na to stanowisko – mówi Artur Gernand.
Nowy dyrektor jednak niebawem na się pojawić, co oznacza, że zostanie powołany przez prezydenta. Dowiedzieliśmy się, że będzie to osoba pracująca obecnie w strukturach Urzędu Miasta Rzeszowa.
Karol Woliński