PGE Energia Ciepła buduje w Rzeszowie kotłownię gazową. Jest akt erekcyjny

KATEGORIA: GOSPODARKA / 20 października 2022

Fot. Karol Woliński

W czwartek 20 października odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kotłowni gazowej w PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie. Inwestycja ma kosztować około 80 mln zł i zostać zrealizowana do przyszłego roku. Kotłownia będzie dysponować sześcioma identycznymi kotłami o mocy 31 MWt każdy, które zastąpią dwa kotły węglowe, pyłowe WP-120.

Odchodzą od węgla

Obecnie w rzeszowskiej elektrociepłowni paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła i energii elektrycznej jest w 80 proc. gaz ziemny. Około 14 proc. energii i ciepła udaje się odzyskać poprzez przetwarzanie odpadów komunalnych w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii, czyli mówiąc potocznie spalarni śmieci. Budowa nowej kotłowni gazowej w Elektrociepłowni w Rzeszowie ma być kolejnym krokiem do istotnego ograniczenia wykorzystywania węgla jako paliwa do wytwarzania ciepła. W czwartek doszło do uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod realizację tej inwestycji.

- Jako lider transformacji energetycznej w Polsce, czujemy się zobowiązani do podjęcia wyzwań, jakie stoją obecnie przed branżą ciepłowniczą, aby mogła ona nadal funkcjonować i zapewniać bezpieczeństwo energetyczne. Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Rzeszowie, dzięki zastosowaniu najlepszej dostępnej technologii, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja, na której zyskają mieszkańcy Rzeszowa – podkreślał Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Nowe urządzenia zostaną zabudowane w nowym budynku kotłowni gazowej na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Całkowita moc cieplna kotłowni gazowej wyniesie 186 MWt. Nowoczesna kotłownia będzie wyposażona w urządzenia zapewniające wysoką sprawność przetwarzania energii paliwa w ciepło przy zachowaniu wysokiej niezawodności i dyspozycyjności.

Koniec prac w 2023 roku

Głównym realizatorem inwestycji jest konsorcjum firm POLIMEX ENERGETYKA Sp. z o.o. i POLIMEX MOSTOSTAL S.A. Budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Kotłownia będzie dysponować sześcioma identycznymi kotłami o mocy 31 MWt każdy, które zastąpią dwa kotły węglowe, pyłowe WP-120.

- Budowa nowej jednostki, zasilanej niskoemisyjnym gazem to bardzo ważna inwestycja. Kotłownia gazowa zagwarantuje produkcję ciepła w sposób efektywny i przyjazny środowisku, zwiększy także w istotny sposób bezpieczeństwo dostaw do naszych odbiorców ciepła. Po przekazaniu nowych urządzeń do eksploatacji, do mieszkańców Rzeszowa popłynie ciepło wytworzone z niskoemisyjnych źródeł, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście. Spalanie gazu nie emituje tlenków siarki, pyłu, mniejsza jest emisja tlenków azotu, mniejsza jest również emisja CO2 – powiedział Tadeusz Kępski, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Nowa kotłownia ma spełniać funkcję instalacji rezerwowej wykorzystywanej w czasie najwyższego zapotrzebowania na ciepło lub w sytuacjach awaryjnych. Inwestycja ma kosztować około 80 mln zł.

- Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kotłowni gazowej w PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie to ważne święto dla całego zespołu realizującego ten projekt. Inicjujemy tym samym prace nad nowym źródłem ciepła i energii elektrycznej dla Rzeszowa. Mamy nadzieję, że rzeszowska inwestycja PGE Energia Ciepła będzie naszym wspólnym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce. Jesteśmy dumni, że razem z PGE Energia Ciepła możemy uczestniczyć i mieć swój wkład w realizację strategii transformacji polskiego ciepłownictwa - podsumował Krzysztof Figat, prezes Polimex Mostostal.

Wojewoda: to duże wyzwanie

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej kotłowni gazowej PGE udział wzięła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która gratulowała realizacji tak istotnej inwestycji.

- Podjęcie decyzji o realizacji zaplanowanej inwestycji, jaką jest kotłownia gazowa, jest na pewno ogromnym wyzwaniem, ale też jest tym, czego oczekujemy, jest gwarancją tego, że Polska, nasz region – zgodnie ze swoimi ustaleniami – realizuje plany inwestycyjne i działania, które mają na celu zaspokojenie różnych potrzeb mieszkańców - powiedziała wojewoda.

Wiceprezydent Rzeszowa Dariusz Urbanik z kolei podkreślał, że inwestycja realizowana przez PGE pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska i pozwoli skuteczniej zasilać mieszkańców w ciepło. Dodał także, że to przedsięwzięcie wpisuje się w politykę neutralności klimatycznej miasta.

- Rzeszów znalazł się w gronie 100 miast, które mają do 2030 roku stać się neutralne klimatycznie, to dla nas ogromne wyróżnienie, ale też wyzwanie. Jesteśmy jednym z pięciu takich miast w Polsce, dzięki współpracy i zaangażowaniu prezesa PGE Energia Ciepła i dyrektora oddziału, jesteśmy w stanie osiągnąć ten cel - zaznaczył wiceprezydent Rzeszowa.

Na uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę kotłowni gazowej PGE pojawił się również członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyna inwestycja prowadzona obecnie przez PGE na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni. Trwa również budowa drugiej linii technologicznej dla Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Dzięki temu rzeszowska spalarnia będzie mogła przetworzyć o 80 tys. ton odpadów rocznie więcej zamieniając je na ciepło i prąd.

Wokul

Zdjęcia: Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4