Jak wykorzystywać dane satelitarne z pożytkiem dla regionu? Warsztaty w PCI

KATEGORIA: GOSPODARKA / 13 lutego 2024

Fot. Maciej Terpiński

O wykorzystaniu danych satelitarnych do poprawy efektywności instrumentów polityki regionalnej dyskutowali w siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie uczestnicy międzynarodowych warsztatów w ramach projektu SATSDIFACTION.

Inicjatywa powołana w 2023 r. skupia osiem podmiotów, w tym Samorząd Województwa Podkarpackiego, a jej celem jest rozwój wykorzystania danych satelitarnych. W spotkaniu we wtorek (13 lutego) uczestniczyli partnerzy projektu z Włoch, Portugalii, Polski, Belgii, Łotwy i Francji, a także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Rzeszowskiej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego i Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie warsztatów.

Marszałek Władysław Ortyl, który jest równocześnie wiceprzewodniczącym międzynarodowej sieci NEREUS podkreślał znaczenie odbywających się w Rzeszowie warsztatów dla Podkarpacia.

- Kosmos jest od nas odległy, ale te dane, które są potrzebne dla rozwoju gospodarki, dla rozwoju społecznego, dla bezpieczeństwa, muszą być coraz bliższe. Podkarpacie, jako województwo posiada inteligentną specjalizację „lotnictwo i kosmonautyka”. Posiada także kilka instytucji i mnóstwo kompetencji, które mogą być wykorzystywane w rozwoju gospodarki i bezpieczeństwa związanego z wykorzystaniem danych satelitarnych – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek przypomniał, że województwo podkarpackie działa w sieci NEREUS, czyli w Sieci Regionów Europejskich wykorzystujących Technologie Kosmiczne, dzięki czemu możemy gościć na Podkarpaciu partnerów tego projektu. A to daje okazję zaprezentowania rozwoju gospodarczego naszego regionu oraz działających tu istotnych dla wykorzystania danych z kosmosu instytucji.

Fot. Maciej Terpiński

- Cieszymy się bardzo, że na Podkarpaciu jest oddział Polskiej Agencji Kosmicznej, mamy Europejski Inkubator Przedsiębiorczości związany ze startupami kosmicznymi, który prowadzi Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, mamy Politechnikę Rzeszowską z kierunkiem lotniczym i także kompetencjami związanymi z kosmosem – podkreślał marszałek, dodając, że oczywiście region chce także korzystać z doświadczeń zagranicznych partnerów projektu.

- To ważna sprawa aby Podkarpacie nie było wykluczone z wykorzystania informacji kosmicznych dla naszego rozwoju społecznego i gospodarczego - zaznaczył Władysław Ortyl.

Mirko Mazzarolo, przedstawiciel regionu Wenecja Euganejska, który jest liderem projektu SATSDIFACATION mówił o znaczeniu międzynarodowych warsztatów odbywających się w jego ramach.

- To jest wydarzenie, które pokazuje, co regiony mogą zrobić na swoim terenie, jakie działania podjąć, żeby wzmacniać partnerstwo i w jaki sposób mogą inwestować w rozwój swoich kompetencji w administracji publicznej, jak może być ulepszany cały proces podejmowania decyzji – wyjaśniał Mirko Mazzarolo.

Fot. Maciej Terpiński

Z kolei Margarita Chrysaki ze stowarzyszenia NEREUS podkreślała, że regiony w Europie mogą kształtować politykę wykorzystania danych kosmicznych, między innymi poprzez przystąpienie do sieci NEREUS, w której od kilku lat aktywnie działa Podkarpacie.

- Przez sieć NEREUS skupiamy się na współpracy międzyregionalnej, dowiadujemy się, w jaki sposób wymiana informacji ma wpływ na rozwój rolnictwa, gospodarki morskiej oraz innych obszarów – mówiła Margarita Chrysaki.

Chrysaki podkreślała też, że Podkarpackie jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów, jeśli chodzi o wykorzystanie danych technicznych, zwłaszcza w kontekście ważnego obszaru, jakim jest lotnictwo i kosmonautyka.

Fot. Maciej Terpiński

Michał Tabisz, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, podkreślał, że jest to wyjątkowy moment dla tego miejsca.

- Jego twórcy, ci którzy dali impuls do stworzenia PCI - z Komisji Europejskiej, z Banku Światowego byliby dzisiaj niezwykle zadowoleni z tego, że pod jednym dachem spotykają się tak liczne instytucje, przedstawiciele wielu krajów Unii Europejskiej, który mają wspólny temat, który ich łączy i który jest ważny dla regionów. Dane satelitarne są dzisiaj niezwykle cennym źródłem informacji, które można bardzo praktycznie wykorzystać właśnie jeśli chodzi o kwestie zarządzania kryzysowego, rozwiązywania problemów związanych z energiami odnawialnymi, tym wszystkim co dziś staje się coraz ważniejsze w życiu regionów i każdego z mieszkańców – mówił Michał Tabisz.

- To jest idealny przykład tego, czemu powinno służyć Podkarpackie Centrum Innowacji - dodawał prezes Tabisz.

Fot. Maciej Terpiński

Jak zaznaczał marszałek Władysław Ortyl wykorzystanie danych satelitarnych przez Podkarpacie, ma przede wszystkim służyć kwestiom bezpieczeństwa związanego z różnego rodzaju sytuacjami kryzysowymi jak powodzie czy inne kataklizmy.

- Powinniśmy pamiętać też o środowisku, jego ochronie, jakości, bo tych zasobów zielonych służących nam dla rekreacji dla dobrej jakości życia jest bardzo dużo. Ponad 50 proc. powierzchni Podkarpacia zajmują obszary chronione - mówił marszałek.

- Musimy nauczyć się przetwarzać te dane i wykorzystywać do zagadnień, o których wspomniałem. Tego muszą nauczyć się studenci, abyśmy mieli kompetentne przyszłe kadry. Tych kompetencji muszą nabierać też instytucje pracujące w tym obszarze - zaznaczył Ortyl.

Jak dodał Władysław Ortyl, ważną kwestią jest również sprawa współdziałania dronów z satelitami.

Podczas warsztatów mówiono między innymi o wykorzystaniu danych satelitarnych, dronowych oraz sztucznej inteligencji w administracji publicznej. W tej kwestii wypowiadała się Aneta Łobodzińska z Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych. Wśród panelistów mówiących o wykorzystaniu danych satelitarnych byli m.in. Michał Chwieduk z ESA BIC Poland, Michał Rzucidło z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Andrzej Majka z Politechniki Rzeszowskiej, który podkreślał, jak duże znaczenie mają formy kształcenia, które „muszą się dopasować do potrzeb przyszłości”. W czasie warsztatów mówiono także o wymiarze etycznym wykorzystania danych satelitarnych, a także o wielu różnych obszarach, w których mogą być wykorzystywane te dane.

Projekt SATSDIFACTION ma na celu promowanie wymiany i transferu doświadczeń,związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych w lokalnych i regionalnych infrastrukturach, danych przestrzennych, jako środka do poprawy wydajności instrumentów polityki regionalnej.

Podkarpackie Centrum Innowacji, które angażuje się m.in. w projekty z zakresu lotnictwa i kosmonautyki, powstało w wyniku współpracy Samorządu Województwa Podkarpackiego, Komisji Europejskiej oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach inicjatywy Catchin-up Regions.

Rafk

Fot. Anna Magda/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4