PCI napędza startupy. Do 400 tys. zł dotacji. Startuje Deeptech Akcelerator

KATEGORIA: GOSPODARKA / 13 marca 2024

Fot. Michał Hubala/PCI

Nawet na 400 tys. zł dofinansowania mogą liczyć startupy w ramach nowego, innowacyjnego projektu „Deeptech Akcelerator”, którego operatorem jest Podkarpackie Centrum Innowacji. To inicjatywa realizowana w ramach „Startup Booster Poland – Smart Up”, programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Centrum pozyskało na ten cel ponad 14 mln zł. Program zakłada wsparcie dla startupów na wczesnym etapie rozwoju. Pierwszy nabór wniosków planowany jest już na przełomie kwietnia i maja.

Całkowita wartość projektu przekracza 14,5 mln zł. Finansowanie zapewniają środki pochodzące z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Podkarpackie Centrum Innowacji obok Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest kolejnym podmiotem samorządu, który zbudował ofertę dla młodych przedsiębiorców.

- Startupy to nowe pomysły i nowe produkty, które dają impuls do rozwoju gospodarczego. Jako region stawiamy mocno na innowacyjne rozwiązania. Cieszę się, że kolejny projekt wsparcia młodych przedsiębiorców jest podejmowany przez spółkę samorządu, która innowacje ma wpisane w DNA – mówił w trakcie środowej (13 marca) konferencji inaugurującej nowe przedsięwzięcie Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

Fot. Michał Hubala/PCI

- Ten projekt uzupełnia działania Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - Platformy Startowe. Mamy tym samym do czynienia z jednością i synergią instytucji oraz projektów, które będą skierowane do startupów, a więc do ludzi młodych, którzy mają kreatywne myślenie, którzy potrafią ryzykować, mają pewną wizję i nie boją się ponieść tego ryzyka, więc trzeba ich w tym wspierać – zaznaczał marszałek.

W ramach programu akceleracji startupy mogą liczyć na dotację w wysokości nawet 400 tys. zł w ścieżce branżowej (zdrowie i innowacyjna żywność, ICT) oraz do 200 tys. w ścieżce sector agnostic.

- Koncepcja akceleracji oprócz wsparcia finansowego zawiera również działania edukacyjne, mentoringowe i networkingowe. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, innowacyjną infrastrukturę oraz niezbędne doświadczenie – podkreśla Sławomir Kowalski, wiceprezes PCI.

Podkarpackie Centrum Innowacji oferuje startupom dwie ścieżki, w ramach których mogą ubiegać się o środki:

Akceleracja branżowa z partnerem biznesowym, dająca możliwość wdrożenia rozwiązania startupu u Odbiorcy Technologii;

Akceleracja sector-agnostic, czyli wsparcie pomysłów biznesowych, które wychodzą poza ramy określone w ścieżce branżowej.

- Nie możemy stosować tylko takich prostych metod czy usług do tych, którzy tworzą startupy, którzy działają na rzecz innowacyjności. Trzeba sięgać po różnego rodzaju nowe instrumenty, bardziej kreatywne – mówił marszałek Ortyl.

Akceleracja branżowa startupów ma się odbywać z udziałem partnera biznesowego lub publicznego (B2B/B2A), czyli zakłada weryfikację możliwości wdrożenia rozwiązania startupu u odbiorcy technologii (ze wskazaniem, co najmniej jednej branży). Z kolei akceleracja sector-agnostic, tj. akceleracja startupów bez udziału partnera biznesowego, zakłada rozwój startupu o potencjale rynkowym, którego produkt aktualnie nie stanowi przedmiotu ewentualnej współpracy z odbiorcą technologii lub inwestorem.

Jak będą przebiegać nabory wniosków i kiedy ruszą oraz na co dokładnie mogą liczyć startupy w ramach nowego programu „Deeptech Akcelerator” – o tym wszystkim mówiła podczas spotkania Timea Sulenta-Pluta, dyrektor programowy PCI. Poinformowała ona, że w ramach programu i przyznanych funduszy, finansowanie otrzymają 32 startupy.

Do współpracy w ramach ścieżki branżowej, zespół PCI zaprosił renomowane przedsiębiorstwa, które mają być partnerami biznesowymi. Są to m.in.: w obszarze zdrowia i innowacyjnej żywności - MASPEX Sp. z o.o., CURTIS HEALTH CAPS S.A., FPH POŁONINY Sp. z o.o (IWONICZANKA). A z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych: IDEO Sp. z o.o., Tech-ocean Sp. z o.o., OPTEAM S.A. Partnerzy biznesowi zadeklarowali przetestowanie powstałych technologii na swojej infrastrukturze. Koncepcja programu akceleracji oprócz wsparcia finansowego zawiera również działania edukacyjne, mentoringowe i networkingowe.

Rozpoczęcie naboru PCI planuje na przełom kwietnia i maja. Wszelkie informacje na ten temat będą umieszczane na stronie akceleratorpci.org.

Red.

Fot. Michał Hubala/PCI

Fot. Michał Hubala/PCI

Fot. Michał Hubala/PCI

Fot. Michał Hubala/PCI

Fot. PCI

Fot. Michał Hubala/PCI

Fot. Michał Hubala/PCI
Fot. Michał Hubala/PCI

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4