Carpathian Startup Fest 2024 rozpoczęty. RARR organizuje imprezę 4. raz

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 czerwca 2024

Fot. Maciej Terpiński

W środę 5 czerwca w podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęła się największa impreza startupowa w Polsce – Carpathian Startup Fest. Czwarta edycja wydarzenia organizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego, to dwa dni konferencji, paneli dyskusyjnych oraz rozstrzygnięcie konkursów, w których innowacyjne firmy prezentują swoje projekty przed funduszami inwestycyjnymi.

CSF 2024

Carpathian Startup Fest stał się ważnym wydarzeniem dla środowiska startupowego w naszym kraju. To impreza poświęcona przedsiębiorczości i technologii, która gromadzi startupy, inwestorów, korporacje, media i founderów. To też dziesiątki paneli dyskusyjnych oraz prelekcji i przede wszystkim konkursy dla innowacyjnych firm, podczas których czołowe fundusze inwestycyjne w kraju oceniają ich ciekawe projekty.

Impreza organizowana z inicjatywy Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podobnie jak w poprzednim roku odbywa się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. W środę 5 czerwca wydarzenie uroczyście otworzył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Cieszę się, że możemy się spotkać w takim zacnym i dobrym gronie, wśród ludzi młodych, kreatywnych, z pomysłami i inwencją, którzy chcą wkraczać w te obszary innowacji. Chcą też podejmować ryzyko, żeby można było rozwijać wszelkie innowacje, wszelkie procesy, które służą rozwojowi gospodarki – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Fot. Maciej Terpiński

Marszałek podkreślał też z zadowoleniem, że festiwal, który odbywa się po raz czwarty, rozrasta się i zyskuje nowych partnerów oraz uczestników, których w tym roku jest ponad tysiąc, także z zagranicy.

- Cieszy nas bardzo, że mamy aplikacje ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Finlandii, Rumunii. To wszystko dobrze wróży i charakter Carpathian Startup Festiwal staje się coraz bardziej międzynarodowy. Bardzo się cieszymy również z dużego zainteresowania tych, którzy wspierają ten festiwal, którzy są partnerami tego wydarzenia. Chciałem wszystkim serdecznie podziękować. Dzisiaj rzeczy ważnych nie robi się w pojedynkę. Gra najczęściej toczy się w wielu zespołach, składach – podkreślił Władysław Ortyl.

Prezes RARR: tworzymy CSF 24 wspólnie

Do uczestników zwrócił się także Mariusz Bednarz, prezes rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który dziękował tym, którzy wspierają festiwal.

- To już czwarta edycja CSF i dobrze, że tu jesteście, bo to przedsięwzięcie tworzymy wspólnie. Wspólnie je tworzymy i wspólnie realizujemy. Dobrze, że są z nami nasi partnerzy, bez których to by się po prostu nie wydarzyło, nie udało. Dlatego w sposób szczególny dziękuję panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi, za zrozumienie i wsparcie idei budowania tego wydarzenia – mówił do uczestników Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Fot. Maciej Terpiński

Po raz pierwszy wydarzenie ma swojego ambasadora, a został nim Stefan Batory, założyciel aplikacji Booksy, który pochodzi z Kolbuszowej.

W puli nagród w festiwalowych konkursach znalazło się w tym roku aż 130 tys. zł oraz zaproszenie do programu mentoringowego InCredibles Sebastiana Kulczyka. Do trzech konkursów: IDEA CHALLENGE, STARTUP i SCALEUP zgłoszonych zostało łącznie aż 280 projektów, z czego 270 z Polski, a 10 z zagranicy.

Dla projektów, które nie dostały się do finału konkursu startupowego, przygotowana została specjalna scena Open Mic Pitch prowadzona na zasadzie Pitch Me Baby. W trakcie festiwalu będzie także możliwość zadawania pytań funduszom podczas Reverse Pitch! To formuła w której, to nie founderzy, ale inwestorzy muszą się zaprezentować się przed startupami.

1000 uczestników

Zaś w całym wydarzeniu bierze udział ponad 1000 uczestników. Wśród dziesiątek ekspertów i gości z Polski oraz zagranicy, jest wiele osobowości.

W otwierającym CSF 24 panelu dyskusyjnym „Jak budować zrównoważony biznes w niezrównoważonych czasach” wystąpili Sebastian Kulczyk – przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, Natalia Hatalska CEO i założycielka infuture.institute, Kinga Piecuch prezes zarządu Hewlett, Vad Melnyk ukraiński przedsiębiorca technologiczny, lider Dronehub, europejskiego lidera w automatyzacji dronów i prof. Grzegorz Mazurek rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Rozmowa którą moderował Jarosław Sroka – członek zarządu Kulczyk Investments, była bardzo interesująca, jednym z głównych wątków był co raz większy wpływ sztucznej inteligencji na biznes.

- Carpathian Startup Fest to wydarzenie, które nie tylko przyciąga uwagę i inspiruje, ale także realnie wspiera rozwój startupów. Z każdym rokiem rośnie liczba uczestników i zgłoszeń, co dowodzi, że festiwal ten staje się kluczowym punktem na mapie innowacji. Dzięki połączeniu wiedzy, inspiracji i praktycznego wsparcia – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR.

W czwartek 6 czerwca odbędzie się drugi dzień Carpathian Startup Fest 2024.

Wokul

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4