Branża laboratoryjna spotkała się na konferencji w PCI w Rzeszowie

KATEGORIA: GOSPODARKA / 18 października 2024

Fot. Materiały prasowe PCI

Ponad 200 uczestników z branży laboratoryjnej z całej Polski wzięło udział w piątek (18 października) w siódmej edycji konferencji „Innowacje – Pomiary – Akredytacje”. Organizowane przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie wydarzenie należy do największych w kraju spotkań specjalistów w tej dziedzinie.

Konferencja odbywa się dzięki inicjatywie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW), funkcjonującej w ramach PCI. Jej tematyka skierowana jest do specjalistów zajmujących się systemami jakości w laboratoriach, a także do przedstawicieli instytucji naukowych oraz sektora publicznego. W otwarciu wydarzenia udział wzięli m.in.: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg.

- Tegoroczna konferencja jest rekordowa pod każdym względem. Mam na myśli liczbę uczestników, ekspertów oraz zróżnicowanie podmiotów w niej uczestniczących. Szczególnie ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest integracja branży, która w konsekwencji przyczyni się również do umacniania relacji pomiędzy nauką a biznesem – podkreślał Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

- Chciałbym powitać wszystkich Państwa, którzy zdecydowaliście się wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, organizowanym w jednostce Samorządu Województwa Podkarpackiego jakim jest Podkarpackie Centrum Innowacji. Jest to bardzo ważne, abyśmy się spotykali i rozmawiali o potencjałach jakie posiadamy, abyśmy wymieniali się doświadczeniami i uważam że doskonałą platformą do tego jest dzisiejsza konferencja. Cieszę się że przedstawiciele wszystkich branż spotkali się w jednym miejscu, aby ustalić możliwe wspólne kierunki działania, bo współpraca jest najważniejsza, dzięki niej możemy poruszać się we wszystkich obszarach, w których się poruszamy - mówił wicemarszałek Karol Ożóg.

W trakcie konferencji ogłoszona została współpraca pomiędzy PSLBiW a Klubem Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB. Członkostwo w POLLAB umożliwi Sieci podjęcie wymiany doświadczeń z największą w Europie organizacją integrującą laboratoria badawcze, wzorcujące, certyfikujące oraz firmy. Podkarpacka Sieć zyskuje tym samym dostęp najbardziej aktualnej wiedzy i dokumentów, co jest szczególnie istotne w dostosowywaniu funkcjonowania laboratoriów do zmieniających się wymagań prawnych i normatywnych.

- Bardzo się cieszę, że do grona ponad pół tysięcznej społeczności laboratoriów polskich skupionych wokół Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB dołączyło Podkarpackie Centrum Innowacji. To wielka szansa dla laboratoriów zrzeszonych w Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących na doskonalenie swoich obszarów działalności, bo dzięki obecności PCI w Klubie POLLAB oraz bezpośredni udział w jego organach statutowych (sekcjach branżowych, komisjach problemowych) pojawia się znakomita platforma do wymiany doświadczeń. Przy tej okazji chciałbym również zachęcić do aktywności w Klubie POLLAB laboratoria funkcjonujące na terenie województwa podkarpackiego. Zapraszam do współpracy - powiedział Andrzej Hantz, prezes Klubu POLLAB, dyrektor Zakładu Mechaniki i Akustyki w Głównym Urzędzie Miar.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. eksperci z Polskiego Centrum Akredytacji i Głównego Urzędu Miar – instytucji wyznaczających standardy dla polskich laboratoriów. Łącznie do Rzeszowa przyjechało ponad 200 przedstawicieli branży z różnych miast Polski, w tym m.in. z Gdańska, Poznania, Warszawy, Radomia, Katowic, Krakowa i Lublina.

Konferencja „Innowacje – Pomiary – Akredytacje” to wyjątkowa okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz nawiązania wartościowych kontaktów zawodowych, a także do omówienia najnowszych wyzwań i rozwiązań w zakresie jakości i akredytacji w laboratoriach.

Patronat honorowy nad VII Konferencją „Innowacje – pomiary – akredytacje” objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, Polski Komitet Normalizacyjny, Polskie Centrum Akredytacji, Główny Urząd Miar, a także rektorzy kilku podkarpackich uczelni wyższych: Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu, Krośnie i Jarosławiu. Patronat medialny sprawuje portal laboratoryjnie.pl, a także czasopismo „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski” oraz portal laboratorium360.pl.

***

Podkarpacka Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących (PSLBiW) jest zorganizowanym forum współpracy laboratoriów badawczych i wzorcujących, akredytowanych i nieakredytowanych, zlokalizowanych na terenie województwa. Głównym celem Sieci jest doskonalenie kompetencji laboratoriów, pomoc w uzyskiwaniu akredytacji oraz inicjowanie wspólnych projektów. PSLBiW jest strukturą otwartą i każde podkarpackie laboratorium może się do niej włączyć. Dotychczas zdecydowało się na to 116 laboratoriów. Sieć stanowi także wsparcie dla „trzeciej misji” regionalnych uczelni. Polega ona na tworzeniu powiązań z biznesem oraz podejmowaniu działań związanych z oddziaływaniem na otoczenie społeczno-gospodarcze.

Istotnym elementem funkcjonowania Sieci jest prowadzenie oraz rozwój platformy www.badania.pcinn.org na której znajdują się informacje co do zakresu badań, potencjału, możliwości i wyposażenia laboratoriów. Jest to gotowa baza dla firm z usługami badawczymi, których liczba przekracza na ten moment 1000.

Red.

Zdjęcia: Materiały prasowe PCI

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4