ZUS świętuje 90-lecie i dziękuje za współpracę mediom. Zobacz ZDJĘCIA

KATEGORIA: GOSPODARKA / 31 października 2024

Barbara Owsiak, dyrektor Gabinetu Prezesa z Centrali ZUS w Warszawie oraz Barbara Kędzierska, redaktor naczelna portalu CzytajRzeszów.pl
Fot. Sebastian Stankiewicz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych świętuje 90-lecie swego istnienia. W środę (30 października) w Rzeszowie odbyło się regionalne spotkanie przedstawicieli ZUS z podkarpackimi mediami. Konferencja stała się okazją do wręczenia wyróżnień dla dziennikarzy w podziękowaniu za współpracę.

Nieco historii

Jako instytucja ZUS został powołany do życia 24 października 1934 r. - rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego.

Po scaleniu systemu ubezpieczeń społecznych – ZUS staje się ważną instytucją realizującą zadania z zakresu polityki społecznej państwa. Zgodnie ze swoim statutem podejmuje również działalność edukacyjną i prewencyjną (wystawy higieniczne, plakaty promujące bhp czy finansowanie kolonii letnich dla dzieci). Środki pochodzące z nadwyżek finansowych, które powstały dzięki reinwestycji składek ubezpieczeniowych, ZUS przeznacza na projekty budowlane (szpitale, sanatoria, budynki mieszkalne) oraz prozdrowotne.

W czasie II wojny światowej ZUS zapisał w swojej historii chlubne karty. Po klęsce wrześniowej zrujnowane zostały finanse funduszy ubezpieczeniowych. Polska podzielona jest między dwóch okupantów. ZUS funkcjonuje tylko na terenie Gubernatorstwa: wypłaca ograniczane przez okupanta świadczenia i daje zatrudnienie, często ratując tym życie wielu osób. Na terenach zajętych przez ZSRR polskie instytucje państwowe przestają istnieć. Działając jako legalnie tolerowana instytucja, ZUS stał się jedynym ośrodkiem pomocy dla umęczonego okupacją polskiego społeczeństwa a także ważnym elementem wspierania działalności nielegalnego Państwa Podziemnego.

Pracownicy ZUS powszechnie wystawiali fikcyjne zaświadczenia o zatrudnieniu, co umożliwiało prowadzenie działalności konspiracyjnej. Ci, którzy nie brali udziału w ruchu oporu mogli liczyć na renty i zapomogi, przyznawane często z dużą wyrozumiałością, a nawet z pominięciem obowiązujących przepisów. W 1943 r., mimo poważnych ograniczeń, świadczenia pobierało 105 tys. osób. Wielu ludzi ratowało to przed pracami przymusowymi, które niejednokrotnie były równoznaczne z wyrokiem śmierci. Dla setek rodzin niewielkie zapomogi bywały często jedynym źródłem utrzymania.

Powstanie Warszawskie, trwające od 1 sierpnia 1944 roku przez 63 dni, mobilizuje wielu pracowników i współpracowników ZUS. W Powstaniu wzięło udział około 60 pracowników ZUS. Pracownice Centrali ZUS i ubezpieczalni społecznych podległych pod ZUS, które przeszły wcześniej odpowiednie szkolenia, biorą udział w Powstaniu jako sanitariuszki i łączniczki. W gmachu przy ul. Czerniakowskiej 231, w którym przed wojną mieściła się Centrala ZUS i szpital ubezpieczalni społecznej, urządzony zostaje polowy szpital powstańczy.

ZUS przez cały okres swojego istnienia był i pozostaje nadal instytucją nowoczesną, która gwarantuje terminową wypłatę świadczeń. Przed wojną ZUS był jedną z najnowocześniejszych instytucji ubezpieczeniowych w Europie. Dziś ZUS jest również instytucją docenianą na arenie międzynarodowej, finansuje rehabilitację, realizuje projekty edukacyjne, współpracuje z ośrodkami naukowymi i jest liderem wśród instytucji administracji publicznej zarówno pod względem wprowadzania innowacyjnych projektów z dziedziny e-administracji, jak też zarządzania instytucją.

W XXI wieku ZUS stał się liderem w administracji publicznej w dziedzinie wprowadzania e-usług takich jak e-Składka, e-ZLA czy e-akta. Rozpoczął także zakrojone na szeroką skalę projekty edukacyjne i współpracę z uczelniami oraz ośrodkami naukowymi. ZUS finansuje także Program Rehabilitacji w Ramach Prewencji Rentowej, z którego mogą korzystać wszyscy pracujący zawodowo ubezpieczeni. Jest to pewnego rodzaju częściowy (bo dotyczący tylko rehabilitacji) powrót do koncepcji przedwojennej, w której lecznictwo i rehabilitacja były ściśle powiązane z ubezpieczeniem społecznym. Stoi na straży praw i przywilejów ubezpieczonych i aktywnie włącza się w tworzenie polityki społecznej.

ZUS dba o jak najlepszą jakość obsługi klienta, troszczy się o zdrowie i sprawność ubezpieczonych, dba o edukację w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.

W ostatnich latach ZUS realizuje nowe zadania na rzecz różnych grup ludności, zwłaszcza dla rodzin. Ten nowy obszar działalności sprawia, że ZUS zaczyna pełnić funkcję zakładu usług społecznych. W coraz większym zakresie wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, które wraz z cyfryzacją i automatyzacją pozwalają na sprawną, kompleksową i profesjonalną obsługę nowych zadań Zakładu.

Siedziba Oddziału ZUS w Rzeszowie przy al. Piłsudskiego 12
Fot. Sebastian Stankiewicz

Regionalne spotkanie z mediami

W ramach obchodów 90-lecia ZUS w poszczególnych województwach organizowane są regionalne spotkania z dziennikarzami. W środę (30 października) w Rzeszowie odbyło się takie spotkanie z mediami z Podkarpacia. Gości powitała Barbara Owsiak, dyrektor Gabinetu Prezesa z Centrali ZUS w Warszawie.

Jej zdaniem ZUS był nieodłącznym systemem państwowości polskiej. - ZUS jest instytucją, bez której państwo polskie gorzej by wyglądało - powiedziała Barbara Owsiak.

- Twórcy państwa polskiego od początku wiedzieli, że utworzenie takiej instytucji jest konieczne, że zabezpieczenie społeczne dla obywateli jest bardzo ważne - dodała dyrektor gabinetu prezesa ZUS.

Barbara Owsiak zaznaczyła, że państwo polskie od początku inwestowało w nowoczesne rozwiązania, które wdrażał ZUS. - Tak jest do dzisiaj, o czym najlepiej świadczy, że otrzymujemy nowe zadania od rządu, jak np. świadczenie rodzinne 800 plus, które było wypłacane niedawno przez gminy, teraz robimy to my - podkreśliła dyrektor.

Owsiak zwróciła uwagę, że ZUS jest zaangażowany w tworzenie i wdrażanie rozwiązań polityki społecznej, które odpowiadają na potrzeby zmieniającego się społeczeństwa i rynku pracy.

Na Podkarpaciu istnieją dwa Oddziały ZUS - w Rzeszowie oraz Jaśle. W całym kraju instytucja zatrudnia 43 tys. osób, w regionie jest to 1442 osoby.

Dyrektor Oddziału ZUS w Rzeszowie Mirosław Jarosz zaznaczył, że Zakład wywiązuje się ze wszystkich obowiązków, jakie nakłada na niego państwo. Dodał, że już niedługo ZUS będzie odpowiadał za wdrożenie kolejnego rozwiązania społecznego, jakim jest renta wdowia. - To będzie prawdziwe wyzwanie, ale poradzimy sobie także z nim - zapewnił. W spotkaniu uczestniczyła też Krystyna Domaradzka, dyrektor Oddziału ZUS w Jaśle.

Anna Brzostek, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów Oddziału ZUS w Rzeszowie zaprezentowała współczesną stronę instytucji w wystąpieniu pt. „Nasza strategia: Bezpieczna przyszłość. Współczesny ZUS”. Natomiast Andrzej Wydrzyński, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów Oddziału ZUS w Jaśle przedstawił nowoczesne cyfrowe oblicze Zakładu w prezentacji: Zaloguj się w ZUS-ie. „Załatw przez Internet sprawę w ZUS”.

Z kolei Wojciech Dyląg - regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim mówił o historii Zakładu w regionie w wystąpieniu „90 lat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – historia i teraźniejszość. ZUS na Podkarpaciu na przestrzeni dziesięcioleci”.

Fot. Sebastian Stankiewicz

Ostatnim punktem spotkania były podziękowania za współpracę oraz wręczenie wyróżnień i upominków dla podkarpackich mediów i dziennikarzy, którzy relacjonują działania ZUS w naszym regionie. Wśród uhonorowanych mediów nie mogło zabraknąć także naszej redakcji – CzytajRzeszów.pl, w której imieniu podziękowania i okolicznościową statuetkę z rąk przedstawicieli ZUS odebrała redaktor naczelna naszego portalu Barbara Kędzierska.

Opr. Rafk

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4