PKS Rzeszów ma już drugi autobus na gaz! To Isuzu - został wzięty w dzierżawę

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 31 stycznia 2022

Fot. Rafał Ludera

Zgodnie z naszymi zapowiedziami sprzed kilkunastu dni w taborze Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Rzeszowie S.A. pojawił się kolejny ekologiczny autobus zasilany gazem ziemnym (CNG). Pojazd już wozi pasażerów.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie stycznia na linie obsługiwane przez rzeszowski PKS wyjechał autobus gazowy Iveco Crossway 13 LE Line NP – pierwszy pojazd z takim napędem we flocie tego przewoźnika. PKS kupił go w ramach przetargu. Kolejny wóz na gaz ziemny został pozyskany w innej formie.

- Autobus jest dzierżawiony na 24 miesiące i po tym okresie staje się własnością PKS-u - poinformował nas Piotr Klimczak, prezes PKS Rzeszów. Wartość pojazdu to 1 mln 150 tys. zł.

Autobus to Isuzu Citiport 12 CNG. Podobnie jak w przypadku Iveco, drugi wóz na gaz to egzemplarz demonstracyjny prezentowany wcześniej m.in. na targach. Pojazd został wyprodukowany w 2020 r. w Turcji.

Nowocześnie wyglądający trzydrzwiowy wóz ma ponad 12 metrów długości. Wyposażony został w silnik Cummins o pojemności 8,9 litra i mocy 320 KM. Spełnia on normy czystości spalin Euro VI. Wóz posiada automatyczną 6-biegową (plus wsteczny) skrzynię biegów z intarderem. Autobus ma też cyfrowy układ klimatyzacji.

Całkowicie niskopodłogowy pojazd ma 24 miejsca siedzące plus 3 składane (plus kierowca) i jedno miejsce na wózek inwalidzki. Wynikająca stąd liczba miejsc stojących waha się od 79 do 83, a całkowita pojemność wynosi od 104 do 107 pasażerów. W przedziale pasażerskim jest też kamera wewnętrzna i monitor LCD pod sufitem.

Na dachu pojazdu znajdują się kompozytowe zbiorniki paliwa na sprężony gaz ziemny (CNG) o łącznej pojemności 1 470 dm3 (5 razy 294 dm3). Poszycia zewnętrzne nadwozia oraz elementy ściany przedniej, ściany tylnej i dachu autobusu wykonane są z tworzyw sztucznych.

Podobnie jak Iveco, wóz otrzymał malowanie charakterystyczne dla pojazdów obsługujących połączenia pod szyldem MKS czyli Międzygminnej Komunikacji Samochodowej (której operatorem jest PKS, a organizatorem Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”).

Nowy pojazd już jeździ. W poniedziałek (31 stycznia) można go było spotkać na linii 232 do Bystrzycy w gminie Iwierzyce.

PKS Rzeszów planuje pozyskanie kolejnych ekologicznych autobusów gazowych. Na finiszu jest uruchomienie przez przewoźnika stację ładowania pojazdów na CNG na terenie bazy PKS przy al. Wyzwolenia.

Rafk

Fot. Materiały producenta

Fot. PKS w Rzeszowie S.A.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4