Budowa RCK. Ul. Grottgera zamknięta dłużej. Powód: prace archeologiczne

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 3 czerwca 2022

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Jak poinformował w piątek (3 czerwca) ratusz, w związku z pracami archeologicznymi do 20 czerwca przedłuży się zamknięcie odcinka ul. Grottgera związane z trwającą budową Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Po sygnałach od mieszkańców stworzone zostaną także miejsca postojowe kiss&ride.

Budowa RCK trwa od końca kwietnia, kiedy wykonawca czyli firma Budimex wkroczyła na plac budowy przed budynkiem dworca kolejowego Rzeszów Główny. Od 5 maja zamknięte zostały odcinki ulic Grottgera i Asnyka. Zmiany, jak wtedy informowano miały być wprowadzone na 30 dni.

- Wykonawca przebudowuje m.in. instalacje podziemne, z których część biegnie pod ulicą Grottgera. W związku z tym konieczne było wyłączenie z ruchu części tej ulicy, na odcinku od ul. Św. Mikołaja do placu Kilińskiego - wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Okazuje się, że utrudnienia potrwają jednak dłużej.

- Przebudowa poprzedzana jest badaniami archeologicznymi. Jedno ze stanowisk archeologicznych znajduje się przy ul. Grottgera, w rejonie hotelu Polonia. Aby mogło zostać ono należycie sprawdzone i zabezpieczone konieczne jest jeszcze kilkanaście dni prac - tłumaczy Gernand. - W związku z tym termin uruchomienia możliwości przejazdu w dwóch kierunkach ul. Grottgera został przesunięty na 20 czerwca.

Jak mówią w ratuszu, ponadto, po sygnałach od mieszkańców, przy ul. Grottgera wyznaczonych zostanie osiem miejsc postojowych kiss&ride, umożliwiających krótkotrwały postój. - Miejsca powstaną przy ul. Grottgera, po stronie kamienic. Zostaną uruchomione 20 czerwca - zapowiada Artur Gernand.

RCK to jedna z największych inwestycji prowadzonych aktualnie w Rzeszowie. To zadanie składające się z trzech elementów. Pierwszy z nich to budowa parkingu podziemnego na placu przed głównym rzeszowskim dworcem kolejowym. Będzie w nim miejsce dla ponad 100 samochodów oraz miejsca postojowe także dla taksówek, rowerów. Drugi etap to przebudowa układu drogowego w rejonie dworca, która obejmie ul. Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ul. Asnyka do ul. Bardowskiego. Na skrzyżowaniu Grottgera i Asnyka powstanie rondo. Trzeci etap to przebudowa budynku dworca.

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to wspólna inwestycja miasta Rzeszowa i PKP S.A. Jej koszt to blisko 74 mln zł. Duża cześć tej kwoty to dofinansowanie unijne. Inwestycja potrwa do drugiej połowy przyszłego roku.

Red.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4