Od piątku Rzeszów ma lotnicze połączenie z Warmią i Mazurami!

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 17 czerwca 2022

Fot. Tomasz Leyko/Biuro Prasowe UMWP

Od piątku (17 czerwca) latamy z Rzeszowa do Olsztyna. Nowe, lotnicze połączenie z Jasionki stało się faktem. Wieczorny przylot pierwszego samolotu z lotniska w Szymanach na Warmii i Mazurach przywitano tradycyjnym salutem wodnym.

Warmia i Mazury to po Wenecji drugi nowy kierunek tego lata, jaki ma do zaoferowania port lotniczy z Jasionki. Natomiast 5 lipca ruszy trzecie debiutanckie połączenie Polskich Linii Lotniczych LOT, do Rijeki.

- Jeszcze godzinę temu byłem w Szymanach, w centrum Warmii i Mazur, a teraz jestem w stolicy Podkarpacia. Niedawno tak szybka podróż wydawała się niemożliwa – mówił marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin.

W terminalu lotniczym marszałka warmińsko-mazurskiego oraz prezesa portu Olsztyn-Mazury Wiktora Wójcika witali marszałek Władysław Ortyl i prezes portu lotniczego w Jasionce Adam Hamryszczak. Po lądowaniu odbyła się krótka konferencja prasowa.

- Droga z Bieszczadów na Mazury od dzisiejszego dnia droga znacznie się skróciła. Cieszę się, że możemy latać również do północno-wschodniej części kraju. Polacy chętnie odpoczywają w Bieszczadach i na Mazurach – mówił Władysław Ortyl.

- To nowość w ofercie naszego lotniska, które z wychodzi na prostą po kryzysie wywołanym przez pandemię Covid-19. Destynacje, które proponuje Jasionka na rozpoczynające się właśnie wakacje są niezwykle atrakcyjne. Można zaplanować urlop zarówno w kraju jak i w słonecznym Zadarze czy w pięknej Wenecji. Dziękuję marszałkowi Brzezinowi za wspólne starania aby to połączenie stało się faktem – zachwalał marszałek województwa podkarpackiego.

Fot. Materiały prasowe Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka

- Połączenie lotnicze łączące oddalone od siebie o ponad 500 km regiony Polski - Warmię i Mazury oraz Podkarpacie - przynosi nowe możliwości szybkiego oraz komfortowego podróżowania po kraju i odkrywania jego najpiękniejszych zakątków – podkreślał marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Gustaw Marek Brzezin. – Na pewno mieszkańcy północno-wschodniej Polski, pragnący spędzić urlop w urokliwym Rzeszowie czy w kameralnych Bieszczadach, jak również turyści z Podkarpacia - planujący błogi wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior - docenią główną zaletę nowego połączenia linii lotniczych LOT, czyli bardzo wyraźnie zaoszczędzony czas podróży.

- Przy okazji dziękuję marszałkowi Ortylowi za wszystkie działania na rzecz portów regionalnych, które po pandemii znalazły się w bardzo trudnej sytuacji – podsumował.

W prezencie przekazał marszałkowi województwa podkarpackiego reprint dzieł Mikołaja Kopernika, który sporą część życia spędził właśnie na Warmii. Natomiast marszałek Ortyl zrewanżował się repliką lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza.

– Jestem przekonany, że nowa sezonowa trasa Polskich Linii Lotniczych LOT, łącząca Warmię i Mazury z Podkarpaciem, będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów. O tym, że warto odwiedzić Krainę Tysiąca Jezior nie trzeba przekonywać, ale perspektywa wielogodzinnej podróży autem czy pociągiem z południa Polski nie była zachęcająca. Dzięki bezpośrednim rejsom prosto z Rzeszowa, Warmia i Mazury są w zasięgu godzinnego lotu – zachęcał z kolei Wiktor Wójcik, prezes portu lotniczego Olsztyn-Mazury.

- Kolejna krajowa destynacja z naszego lotniska na pewno poszerzy wachlarz wyboru dla naszych pasażerów, którzy jeszcze w czerwcu są na etapie planowania urlopów, albo weekendowych wypadów na Mazury. Tym bardziej, że do Olsztyna można polecieć nie tylko na dłuższy wypad, ale też na przykład na weekend, korzystając z piątkowych i poniedziałkowych lotów w atrakcyjnych cenach – mówił Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Rejsy z i do Olsztyna realizowane będą samolotami Bombardier Q400 dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki - do 5 września. Z Jasionki na lotnisko Olsztyn-Mazury samoloty startują w poniedziałki o godz. 19.55 i lądują o 21.00, zaś w piątki o 20.00, a nad jeziorami są o 21.05.

W przeciwną stronę latają o 5 minut dłużej - w poniedziałki od 18.15 do 19.25, zaś w piątki od 18.20 do 19.30. Lotnisko w Szymanach to świetna brama do zwiedzania pięknej Warmii i Mazur. Atrakcyjne są też ceny – na lot.com w wielu terminach można kupić bilet za sto złotych.

W sezonie letnim podrzeszowski port obsługuje 23 kierunki w 12 krajach. To ponad 80 rotacji tygodniowo i tym samym rekord w historii lotniska.

- Marszałek Gustaw Brzezin spędzi na Podkarpaciu kilka dni. Po lądowaniu była okazja do krótkiego spotkania z marszałkiem Władysławem Ortylem. Panowie wspólnie pracują w Europejskim Komitecie Regionów. Nasze samorządy współprowadzą także Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Tematów więc nie brakowało - mówi Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Red.

Zdjęcia: Tomasz Leyko/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4