Od 1 sierpnia drugi etap przystanków na żądanie w Rzeszowie! LISTA/MAPA

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 20 lipca 2022

Fot. Paweł Bialic

Jak poinformował w środę (20 lipca) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 sierpnia wprowadzony zostanie kolejny etap przystanków na żądanie obejmujący 195 przystanków na terenie miasta.

- Jednocześnie na podstawie danych dotyczących wielkości wymiany pasażerów na przystankach przywrócony zostanie dla 5 przystanków status przystanku „stałego” - przekazał ZTM. W sumie od 1 sierpnia w Rzeszowie obowiązywać będzie łącznie 400 przystanków ze statusem „na żądanie”.

Ponadto zasadą na żądanie objętych jest 216 przystanków w podmiejskich gminach, gdzie dociera komunikacja miejska obsługiwana przez MPK.

Przystanki na żądanie, którym od 1 sierpnia przywrócony zostanie status każdorazowego zatrzymania się:

1. Krakowska Dworzysko 13 nż

2. Krakowska Dworzysko 16 nż

3. Lubelska Os. Ogrody 09 nż

4. Lubelska Os. Ogrody 10 nż

5. Lwowska / Cienista 07 nż.

Przypomnijmy, że 1 marca w ramach pierwszego etapu kategorię „na żądanie” otrzymało 230 przystanków w Rzeszowie oraz 216 w podmiejskich gminach. Drugi etap dotyczący kolejnych 235 przystanków na terenie miasta miał wejść w życie od 2 kwietnia. Operacja została jednak wstrzymana. Jak informował wówczas ZTM „w związku z prowadzonymi analizami nieustannie napływających wniosków dotyczących funkcjonowania systemu przystanków na żądanie”.

Wcześniej, po interwencjach pasażerów od 19 marca Zarząd Transportu Miejskego przywrócił stałe przystanki w 17 lokalizacjach na terenie miasta. Ostatecznie drugi etap wchodzi w życie z opóźnieniem, kolejnych przystanków na żądanie będzie też mniej niż pierwotnie zapowiadano.

Dlaczego w ogóle wprowadzane są przystanki na żądanie?

- Celem tej inicjatywy było m.in. przyspieszenie czasu przejazdu autobusów dzięki temu, że zatrzymują się tylko na przystankach „stałych” oraz tych, na których pasażer zasygnalizuje kierowcy konieczność zatrzymania się - tłumaczy ZTM.

Ważnym elementem są też oszczędności. Według wyliczeń przedstawionych przez MPK, dzięki temu rozwiązaniu udało się tylko w maju oszczędzić na paliwie 48 tys. zł. W skali roku to około pół miliona złotych.

Na przystankach na żądanie zatrzymanie autobusu i otwarcie drzwi odbywa się po zasygnalizowaniu przez pasażera. Osoba, która chce wsiąść do autobusu musi stanąć na przystanku w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz podnieść rękę. Ta zasada nie obowiązuje pasażera niepełnosprawnego ruchowo, niewidomego, czy niedowidzącego. Powinni oni oczekiwać na autobus na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca widząc taką osobę, musi się zatrzymać.

Jeżeli natomiast pasażer chce wysiąść na przystanku „na żądanie”, powinien najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku podejść w pobliże drzwi autobusu i wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi.

Wszystkie przystanki „na żądanie” są oznaczone specjalnymi tabliczkami.

Wykaz przystanków na żądanie wprowadzanych od 1 sierpnia br. TUTAJ.

Zbiorczy wykaz wszystkich przystanków na żądanie obowiązujących od 1 sierpnia br. TUTAJ.

Poniżej mapa przystanków.

Rafk

Fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4