Co z przywróceniem linii nr 5? Matysówka wciąż czeka na decyzję prezydenta

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 27 stycznia 2023

Spotkanie prezydenta Konrada Fijołka z mieszkańcami osiedla Matysówka w ratuszu 13 stycznia br.
Fot. Krzysztof Kuchta

Dziś (piątek 27 stycznia) mija dwa tygodnie od spotkania mieszkańców osiedla Matysówka w sprawie zlikwidowanej linii nr 5 z prezydentem Konradem Fijołkiem. Mieszkańcy czekają na obiecaną decyzję, licząc na przywrócenie linii, ale decyzji co dalej z „piątką” wciąż nie ma. Dlaczego?

Mieszkańcy chcą przywrócenia linii

Przypomnijmy, że likwidacja „piątki” nastąpiła od 19 grudnia ub. r. Linia łączyła os. Matysówka z ul. Lubelską. Linię zlikwidowano w momencie przywrócenia tras innych linii pod oddanym po przebudowie układzie drogowym i wiaduktem przy ul. Batorego. Główny argument Zarządu Transportu Miejskiego był taki, że skierowanie linii nr 5 na starą trasę oznaczałoby ponowne nałożenie się połączeń na trasie Trembeckiego – Powstańców Warszawy (5,3 km) z linią nr 12. W zamian wydłużono do pętli na Matysówce niektóre kursy linii nr 18.

Takie rozwiązanie wzburzyło mieszkańców Matysówki, przyzwyczajonych do trasy linii kursującej na ich osiedle od maja 1975 r., a więc niemal 50 lat. W proteście zebrali łącznie prawie 500 podpisów, a władze miasta obiecały, że w sprawie „piątki” spotka się z nimi prezydent Konrad Fijołek. Do takiego spotkania doszło w końcu 13 stycznia w rzeszowskim ratuszu. Przyszło na nie niemal 30 osób z radną Danutą Szyszką oraz przewodniczącą Rady Osiedla Beatą Żmudą na czele.

Dyskusja była burzliwa. Mieszkańcy domagali się przywrócenia linii nr 5. Prezydent przepraszał z kolei za sposób w jaki Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję o likwidacji „piątki” i braku konsultacji z mieszkańcami.

Ostatecznie, Konrad Fijołek obiecał, że decyzja co dalej z linią nr 5 do Matysówki zapadnie po sprawdzeniu czasów przejazdu autobusów. Chodziło o porównanie przejazdu ul. Podwisłocze, co proponował prezydent i ul. Hetmańską – po starej trasie – na co naciskali mieszkańcy.

Prezydent obiecał też, że decyzja zapadnie jak najszybciej, choć przeszkodą mogą być ferie oraz, że tym razem mieszkańcy zostaną odpowiednio poinformowani.

Decyzji jeszcze nie ma

- Na razie nie mamy żadnych wiadomości w tej sprawie - powiedziała nam w czwartek przewodnicząca Rady Osiedla Matysówka Beata Żmuda.

O sprawę zapytaliśmy w rzeszowskim ratuszu.

- Jeszcze nie ma decyzji w tej sprawie. Prezydent zapoznaje się z wyliczeniami dotyczącymi napełnienia i funkcjonowania tej linii przedstawionymi przez Zarząd Transportu Miejskiego - wyjaśnia Artur Gernand.

Kiedy zatem można spodziewać się oczekiwanej przez mieszkańców decyzji? Najprawdopodobniej może ona zapaść w przyszłym tygodniu, ale nie wiadomo czy to oznacza, że ewentualne przywrócenie „piątki” nastąpiłoby od 1 lutego. Na pewno nie ma szans, by stało się to od poniedziałku (30 stycznia) kiedy dzieci i młodzież wracają po feriach do szkół.

Wiadomo natomiast, że w najbliższych dniach mają nastąpić korekty rozkładów innych linii. W momencie publikacji tego artykułu ZTM nie ogłosił jeszcze informacji w tej sprawie, choć na przystankach już pojawiają się nowe rozkłady. Aktualizacja: O zmianach rozkładów od 1 lutego ZTM poinformował w piątek w godzinach popołudniowych. Piszemy o nich TUTAJ.

Rafk

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4