Startuje sezon na hulajnogi elektryczne w Rzeszowie. Kilkaset i od różnych firm

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 21 marca 2023

Fot. Materiały prasowe

W Rzeszowie we wtorek (21 marca) ruszyła wypożyczalnia hulajnóg elektrycznych firmy Lime. Zwiększyła się też liczba hulajnóg elektrycznych dostarczanych przez firmę Bolt. Sezon został więc rozpoczęty. Po raz kolejny nie będzie natomiast hulajnóg w ramach miejskiej wypożyczalni dotowanej przez ratusz.

E-hulajnogi Lime wracają na ulice Rzeszowa po zimowej przerwie, która trwała od przełomu października i listopada. Operator przygotował specjalny kod promocyjny dla użytkowników z Rzeszowa. Po wykonaniu jednego przejazdu e-hulajnogą Lime, drugi 10-minutowy przejazd będzie darmowy. Więcej w aplikacji Lime i zeskanowaniu kodu QR na kierownicy hulajnogi.

Z kolei kilka dni temu, jak poinformował Urząd Miasta, firma Bolt znacznie zwiększyła liczbę dostępnych do wypożyczenia elektrycznych hulajnóg. Bolt nie przerywał działania na całą zimę, a jedynie na te okresy, w których pogoda uniemożliwiała sprawne działanie jednośladów.

W Rzeszowie funkcjonowały już miejskie hulajnogi w ramach systemu Rzeszowskiego Roweru Miejskiego. W latach 2019 i 2020 oferowała je firma Blinkee. Do interesu dopłacało miasto. Jednak od 2021 r. wraz z uruchomieniem wypożyczalni hulajnóg w formie komercyjnej ratusz zrezygnował z oferowania ich w ramach miejskiej wypożyczalni z dopłatą z budżetu. Tak samo będzie i w tym roku.

Tym bardziej, ze jak twierdzą w ratuszu dwie kolejne firmy również chcą wprowadzić swoje hulajnogi i skutery do Rzeszowa. Miejscy urzędnicy uważają, że takie zainteresowanie sprawia, że miasto nie musi już dopłacać do wypożyczalni hulajnóg.

- Nie ma w tej chwili takiej potrzeby. Wcześniej robiliśmy to, żeby rozpropagować ideę elektromobilności, pokazać, że alternatywny transport jest w naszym mieście mile widziany. I udało nam się to osiągnąć - wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

W tamtym roku za obsługę systemu roweru miejskiego ratusz zapłacił Blinkee 130 tys. zł. Wypożyczać w ramach systemu miejskiego można było rowery i skutery elektryczne. Jak będzie w tym roku z ofertą tej firmy i systemem miejskiego roweru jeszcze nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że tylko firma Lime planuje na ten sezon rozstawienie w Rzeszowie 250 - 350 hulajnóg. Bolt również będzie miał ich docelowo kilkaset. - Możliwe, że na tym nie koniec - przekonują w ratuszu.

- Hulajnoga elektryczna to wschodząca gwiazda. Taki zresztą był nasz zamysł, aby zaszczepić upodobanie do elektromobilności wśród mieszkańców. I to zadziałało, widać wzrostowy trend, bo hulajnóg jest coraz więcej: zarówno od firm, jak i prywatnych, które kupują sobie rzeszowianie - komentuje Daniel Kunysz, radny i aktywista rowerowy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4