Stacja Rzeszów Główny w końcu z wyświetlaczami i nowym nagłośnieniem

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 19 lutego 2024

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Podróżni doczekali się w końcu montażu wyświetlaczy elektronicznych oraz nowego nagłośnienia i monitoringu na stacji PKP Rzeszów Główny. Za nowy system informacji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapłaci ponad 8 mln zł.

Przebudowa stacji Rzeszów Główny zakończyła się trzy lata temu. Objęła trzy perony, budowę nowego tunelu, który zastąpił także zdemontowaną kładkę, powstały też windy, ruchome schody. Jej częścią była też budowa nowego przystanku Rzeszów Zachodni, przebudowa przejazdu przy ul. Konopnickiej i budowa nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Obecnie nadal trwa opóźniona przebudowa samego budynku dworca Rzeszów Główny w ramach innej inwestycji – Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Niestety, mimo gruntownej przebudowy stacji zabrakło instalacji na niej nowoczesnego systemu informacji. A to od dawna sprawa, na którą narzekali i o którą dopytywali podróżni. Miało to nastąpić jeszcze w 2022 r., ale problemy z przetargiem spowodowały kolejne opóźnienie. Później zapowiadano, że urządzenia pojawią się w połowie 2023 r. Ten termin też nie został dotrzymany. Teraz PKP PLK mają w końcu dobre wieści.

- Na stacji Rzeszów Główny podróżni zyskali lepszą dostępność do informacji pasażerskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. uruchomiły nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na peronach i w przejściu podziemnym - poinformowała w poniedziałek (19 lutego) Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak podkreśla spółka, rzeszowska stacja kolejowa, po kompleksowej przebudowie peronów, zapewnia komfort i dostępność wszystkim podróżnym. - Kolejne zadanie inwestycyjne PLK SA, obejmujące montaż systemu dynamicznej informacji pasażerskiej i monitoringu, zwiększa standard obsługi podróżujących koleją - dodaje Szalacha.

Dzięki nowym urządzeniom podróżni na stacji Rzeszów Główny mają lepszy dostęp do informacji o kursowaniu pociągów. - Wyświetlacze na peronach i w przejściu podziemnym umożliwiają odczytanie komunikatów dotyczących najbliższych odjazdów i przyjazdów. Lepszą jakość komunikatów dźwiękowych zapewnia nowe nagłośnienie. Bezpieczeństwo na kolei na stacji w stolicy Podkarpacia zwiększa system monitoringu. Kamery zainstalowano także na nowym przystanku Rzeszów Zachodni - wylicza Dorota Szalacha.

PKP PLK podkreślają, że jako zarządca infrastruktury kolejowej konsekwentnie podnoszą poziom obsługi pasażerów. - Oprócz modernizacji peronów, rozszerzany jest zakres bieżącej informacji pasażerskiej na stacjach i przystankach. Sukcesywnie montowane są nowocześniejsze urządzenia: system audio, elektroniczne wyświetlacze oraz monitoring - przekazuje spółka. Na Podkarpaciu podobne rozwiązania są m.in. w Dębicy, Ropczycach, w Sędziszowie Małopolskim.

Jeszcze w bieżącym roku, dodatkowe informacje o kursowaniu pociągów na trasach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, zyskają podróżujący pociągiem z Rzeszowa w stronę Dębicy i Przeworska oraz Kolbuszowej i Strzyżowa, a także na lotnisko w Jasionce.

Za projekt, dostawę i instalację systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni za ponad 8 mln zł netto odpowiada Sat-System Sp. z o.o.

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Zadanie inwestycyjne na dostawę i instalację elementów Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz Systemu Monitoringu Wizyjnego wraz z infrastrukturą techniczną na stacji Rzeszów Główny i przystanku osobowym Rzeszów Zachodni, zrealizowano w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap III Rzeszów Główny”. Projekt jest współfinasowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Red.

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4