Marek Filip nie jest już prezesem MPK Rzeszów. Dlaczego i kto go zastąpi?

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 5 lipca 2024

Marek Filip
Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Marek Filip nie jest już prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. Końcem czerwca zakończyła się jego kadencja. Na razie nie wiadomo kto dalej będzie kierował miejskim przewoźnikiem. O tym ma zadecydować nowa rada nadzorcza spółki.

Koniec kadencji

O tym, że Marek Filip nie pełni funkcji prezesa zarządu spółki MPK Rzeszów, która obsługuje transport zbiorowy w mieście, dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w tym tygodniu. Tę informację potwierdzono nam w rzeszowskim ratuszu.

- Końcem czerwca skończyła się kadencja prezesa MPK Rzeszów - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak przekazuje Urząd Miasta Rzeszowa, końcem minionego miesiąca skończyła się również kadencja dotychczasowej Rady Nadzorczej MPK Rzeszów, której jedynym udziałowcem jest Gmina Miasto Rzeszów. W związku z tym powołano już nową radę nadzorczą. W nowej RN są 4 osoby, dwie wskazane przez prezydenta Rzeszowa i dwie wskazane przez załogę spółki. Jej szefem został Grzegorz Gradkowski.

W związku z końcem kadencji prezesa MPK Rzeszów spółką do czasu wyboru nowej osoby na to stanowisko kierują jej prokurenci Mariusz Binduga (dyrektor techniczny spółki) i Krystyna Herjan. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja o tym, czy nowy prezes zostanie wybrany w ramach konkursu, czy zostanie po prostu wskazany na to stanowisko przez nową radę nadzorczą. Nieoficjalnie wiadomo, że większe szanse ma pierwsza opcja.

Filip: wszystko jest możliwe

Sam Marek Filip również potwierdził nam, że obecnie nie kieruje już MPK Rzeszów i jest poza spółką.

- Skończyła się moja kadencja i teraz czekam na rozwój sytuacji. Rada nadzorcza zdecyduje czy prezes spółki zostanie wyłoniony w ramach konkursu, czy zostanie powołany bez konkursu - mówi nam były już prezes MPK Rzeszów.

Czy gdyby ogłoszono konkurs na prezesa MPK Rzeszów, to Pan w nim wystartuje? - pytamy Marka Filipa.

- Wszystkie rozwiązania są możliwe. W lipcu powinno się wszystko rozstrzygnąć - mówi Filip.

***

Marek Filip pełnił funkcję prezesa MPK Rzeszów od 2013 roku. Na stanowisko został powołany przez ówczesną radę nadzorczą z inicjatywy prezydenta Tadeusza Ferenca. Przed objęciem funkcji prezesa, Filip przez wiele lat pełnił funkcje menedżerskie w MPK Rzeszów. Był m.in. dyrektorem (w latach 2000-2004), gdy MPK było jeszcze oddziałem Rzeszowskiej Gospodarki Komunalnej, a następnie zastępcą dyrektora ds. technicznych.

W ostatnich latach swojej prezesury Marek Filip musiał mierzyć się widmem strajku kierowców. Zarówno w 2022, jak i 2023 roku związki zawodowe domagały się zmian w sposobie wynagradzania.

Dwa lata temu udało się doprowadzić do porozumienia bez konieczności strajku. Rok temu, gdy sytuacja się powtórzyła, początkowo nie udało się dogadać z jednym ze związków zawodowych, co doprowadziło do jednodniowego protestu skutkującego tym, że część kierowców nie wsiadła za kierownicę miejskich autobusów. Porozumienie kończące spór zbiorowy w spółce zawarto kilka dni później.

Odejście Marka Filipa z MPK Rzeszów może być kolejną istotną zmianą w rzeszowskim transporcie. Przypomnijmy, że końcem kwietnia tego roku ze stanowiskiem dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego (który organizuje komunikację miejską w Rzeszowie) pożegnała się Anna Kowalska, która przeszła na emeryturę. Jej następcą niedawno został wybrany Łukasz Dziągwa, dotychczasowy wicedyrektor ZTM-u.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4