Postępują prace na S19 z Jasionki do Sokołowa Młp. Będą utrudnienia w ruchu
KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 26 września 2024
Postępują prace przy przebudowie odcinka drogi ekspresowej S19 z Jasionki do Sokołowa Małopolskiego. Inwestycja warta 272 mln zł ma na celu dobudowę czwartego pasa ruchu. Od środy 25 września w związku z pracami budowlanymi wprowadzono zmianę organizacji ruchu.
Będzie 4 pasy ruchu
Prace przy przebudowie odcinka S19 od Jasionki do Sokołowa Małopolskiego rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Około 14-kilometrowy fragment S19 nazywany często mianem „wąskiego gardła” ma jedynie trzy pasy ruchu w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków jazdy. Trwająca inwestycja ma na celu dobudowę czwartego pasa ruchu, co znacznie poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy na tym odcinku.
Jak informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad aktualne zaawansowanie robót to 13 procent.
- Na rozbudowywanym odcinku S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka minął 23 tydzień robót budowlanych. Głównie są to roboty drogowe i branżowe. W zakresie robót drogowych trwa humusowanie trasy głównej, które wykonane jest w ok. 50%. Wykonywane są nasypy (ok. 15%) i wykopy (ok. 20%) - przekazała GDDKiA.
Jak dodaje Joanna Rarus, wykonawca rozpoczął prace związane z wykonywaniem warstw konstrukcyjnych nawierzchni – próbne odcinki warstwy mrozoochronnej i odsączającej. Trwa także transport materiału na budowę w postaci kruszywa łamanego.
Prowadzona jest także rozbiórka ogrodzeń i usuwanie oznakowania poziomego. Trwają też roboty branżowe m.in. w branży elektroenergetycznej, teletechnicznej i sanitarnej. Wykonanie prac związanych z przebudową sieci i usuwaniem kolizji sięga ok. 80%.
Zmiany w organizacji ruchu
Prace budowlane przy dobudowie czwartego pasa ruchu będą wiązały się z utrudnieniami w ruchu.
- Wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu tak, aby prowadzenie robót mogło odbywać się przy zachowaniu ciągłego ruchu pojazdów na S19. Docelowo ruch na całym docinku objętym rozbudową będzie odbywał się po jednym pasie w każdym kierunku. Wprowadzone jest ograniczenie prędkości - informuje Joanna Rarus.
Od środy 25 września na części odcinka objętego przebudową już wprowadzono czasową zmianę organizację ruchu. Mowa o fragmencie drogi od węzła Sokołów Młp. Północ do węzła Sokołów Małopolski.
- Od środy 25 września obowiązuje tam ruch dwukierunkowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku, bez pasów do wyprzedzania. Docelowo, takie zmiany obowiązywać będą na całym przebudowywanym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka - informuje GDDKiA.
Z uwagi na długość odcinka, na którym zmieniana będzie organizacja ruchu, został on podzielony na trzy etapy:
Etap 1 – 25 września br. wdrożenie czasowej organizacji ruchu na odcinku drogi od węzła Sokołów Młp. Północ do węzła Sokołów Małopolski.
Etap 2 – 2 października br. wdrożenie czasowej organizacji ruchu na odcinku od km ok 461+083 (miejscowość Stobierna – istniejący odcinek o przekroju docelowym 2×2) do węzła Jasionka,
Etap 3 – 14 października br. wdrożenie czasowej organizacji ruchu na odcinku od węzła Sokołów Młp. do km ok 460 +340 (m. Stobierna – istniejący odcinek o przekroju docelowym 2×2).
Pomiędzy wdrażaniem poszczególnych etapów czasowej organizacji ruchu, prowadzone będą prace przygotowawcze, zabezpieczające oraz rozbiórkowe istniejącej stałej organizacji ruchu.
- W związku z tym apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na oznakowanie - dodają przedstawiciele GDDKiA.
Schemat wprowadzanych zmian w organizacji ruchu.Fot. GDDKiA
Zakres inwestycji
Przebudowywany odcinek drogi S19 ma długość ok. 13,8 km. Wykonawcą prac w systemie „projektuj i buduj” jest firma Strabag, a wartość kontraktu to 272 mln 830 tys. 814,75 zł. Wszystkie prace powinny zostać ukończone w IV kwartale 2026 r.
Po rozbudowie droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność to 11,5 t/oś. Inwestycja będzie realizowana na terenie powiatu rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gmina Trzebownisko) i łańcuckiego (gmina Czarna), w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. Na początkowym odcinku po zachodniej stronie, a od Stobiernej do Jasionki po wschodniej.
Zakres prac w ramach rozbudowy S19 obejmie także dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) i ochrony środowiska. Przebudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna. Węzły Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka, które posiadają pełny, docelowy przekrój dwujezdniowy, nie będą wymagały rozbudowy. Łączna długość planowanych do rozbudowy odcinków drogi wynosi ok. 13,8 km.
Położenie przebudowywanego odcinkaFot. GDDKiA
W ramach inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie, w tym estakada o długości 155,6 m w miejscowości Nienadówka, dwa wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich) oraz dwa przejazdy gospodarcze.
W zakresie ochrony środowiska zostaną wykonane cztery przejścia dla zwierząt średnich (jedno zespolone z wiaduktem), cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 2,7 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne (13 otwartych i 5 zamkniętych). Posadzona zostanie zieleń dogęszczająca, izolacyjna, krajobrazowa i naprowadzająca. Powstaną też urządzenia oczyszczające ścieki opadowe z jezdni i osłony przeciwolśnieniowe.
W Nienadówce droga ekspresowa poprowadzona zostanie estakadą w odległości ok. 30 m od kościoła parafialnego p.w. św. Bartłomieja Apostoła, usytuowanego przy drodze wojewódzkiej nr 878. Ze względu na ochronę tego obiektu sakralnego, reprezentującego styl neogotycki, w decyzji środowiskowej określono warunki realizacji robót budowlanych w rejonie kościoła. Nie będą stosowane walce wibracyjne oraz wykonany zostanie również ekran przeźroczysty w celu ekspozycji walorów historycznych i zabytkowych.
Ponadto w ramach inwestycji istniejący MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany, co oznacza, że w przyszłości będzie mogła powstać tu stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe. Natomiast istniejąca stacja benzynowa zlokalizowana przy dawnej DK19 w Stobiernej zostanie podłączona do drogi ekspresowej S19. Tym samym kierowcy jadący od Lublina w kierunku Rzeszowa będą mogli zatankować swoje pojazdy.
Wokul
Zdjęcia: Maciej Terpiński