W Filharmonii: w piątek klasyka, w środę piosenki Agnieszki Osieckiej

KATEGORIA: KULTURA / 21 października 2021

Fot. Paweł Bialic

Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie zaprasza na najbliższe wydarzenia. W piątek (22 października) koncert symfoniczny, a w nim m.in. utwory Moniuszki i Szymanowskiego, w środę (27 października) piosenki Agnieszki Osieckiej w oryginalnych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego.

Piątkowy (22.10) koncert symfoniczny rozpocznie się o godz. 19.00. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Dyrygował będzie Jiří Petrdlík, a na skrzypcach zagra Alda Dizdari - znana skrzypaczka z Wielkiej Brytanii, która urodziła się w rodzinie muzyków w Albanii.

W programie:

S. Moniuszko - Mazur z opery „Straszny dwór”

K. Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35

D. Palanović - Kamene Zvijezde; Stari tanci

F. Suppé - Uwertura do operetki „Dichter und Bauer”

Bilety (normalny – 30 zł, ulgowy – 20 zł) do nabycia TUTAJ.

Przed wejściem na koncert organizatorzy proszą o złożenie OŚWIADCZENIA O STANIE ZDROWIA.

Alda Dizdari
Fot. Materiały prasowe

Jiří Petrdlík
Fot. Materiały prasowe

***

W środę (27.10) o godz. 19.00 „Niech Żyje Bal! – Połońska Śpiewa Osiecką”. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej. Adam Klocek – dyrygent, Iza Połońska – wokal, Leszek Kołodziejski – akordeon/fortepian, Michał Kobojek – saksofon, Michał Grott – gitara basowa, Radosław Bolewski – perkusja.

W programie:

Piosenki Agnieszki Osieckiej w oryginalnych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego

Premiera projektu NIECH ŻYJE BAL - POŁOŃSKA śpiewa Osiecką - miała miejsce jesienią 2016 roku w Filharmonii Łódzkiej. Autorami pomysłu są Iza Połońska i Leszek Kołodziejski, oboje rozmiłowani w tzw. piosence z tekstem postanowili stworzyć dla niej odpowiednią oprawę, tak by mogła wciąż cieszyć ucho słowem, melodią, ale też wspaniałym brzmieniem orkiestry. Jak twierdzą: „Nadszedł czas, by najlepsza polska piosenka otrzymała należną sobie oprawę. W ten sposób chcemy pokazać nasz szacunek dla zanikającej już umiejętności pisania prawdziwie dobrych piosenek, podziw dla ich Twórców”.

Iza Połońska śpiewa Osiecką od wielu lat. Czując ogromną więź emocjonalno - intelektualną z tekstami poetki polskiej piosenki zawsze szuka detalów interpretacji i brzmienia, które najpełniej oddałyby zamkniętą w słowach nadwrażliwość, ale też swojego rodzaju nieporadność wobec rzeczywistości, które Osiecka zamknęła w słowach. Znakomity krytyk muzyczny Daniel Wyszogrodzki o interpretacjach Izy Połońskiej napisał: „Piosenkarka wysublimowana, artystka celebrująca każdy dźwięk i każde słowo. Porusza się z gracją w tej ulotnej przestrzeni, w której tekst i muzyka łączą się nawzajem”. Podczas koncertu usłyszymy przeboje i te mniej znane piosenki m.in.: „Nie żałuję”, „Bossanova do poduszki”, „Okularnicy”, „Sztuczny miód”, „Nim wstanie dzień”, „Na początek mówi się mama”, czy tytułowy „Niech żyje bal”, wszystko w oryginalnych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego, na orkiestrę symfoniczną i band. Zespół, który towarzyszy Połońskiej to stały skład znakomitych polskich muzyków, z którymi artystka współpracuje na stałe: Michał Kobojek - saksofon, Michał Grott - gitara basowa, Radosław Bolewski - perkusja.

Bilety (normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł) do nabycia TUTAJ.

Przed wejściem na koncert organizatorzy proszą o złożenie OŚWIADCZENIA O STANIE ZDROWIA.

Red.

Iza Połońska
Fot. Materiały prasowe

Adam Klocek
Fot. Tomek Wolff/Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4