Książka „Fredek, Rzeszów, Hollywood”. Spotkanie z autorką Grażyną Bochenek

KATEGORIA: KULTURA / 12 stycznia 2022

Grażyna Bochenek
Fot. Archiwum prywatne dziennikarki, autorki książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”

Grażyna Bochenek, autorka książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” będzie gościem spotkania, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Spotkanie autorskie połączone z promocją książki, które poprowadzi dziennikarka Radia Rzeszów Maria Rękas-Kornaga odbędzie się w najbliższy piątek, 14 stycznia o godz. 17.00 w głównym budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

„Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie” to ogromny zbiór wiedzy i żywy proces badawczy odkrywający korzenie urodzonego w naszym mieście słynnego reżysera oraz jego rodziny. Książka Grażyny Bochenek to także dyskusja o historii Rzeszowa, jego mieszkańcach, o tym, co mogło sprawić, że przez długie lata wybitny hollywoodzki reżyser nie utożsamiał się z miastem. W 2018 roku autorka była koordynatorką wydarzenia „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Od tego momentu rzeszowianie mijają swojego znanego rodaka codziennie dzięki muralowi przy ulicy Lisa Kuli 13, w ten sposób Fred Zinnemann symbolicznie powrócił do Rzeszowa.

***

Grażyna Bochenek – w 2002 roku skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 roku pracę doktorską zatytułowaną Wizerunki kobiet w kinie PRL-u.

Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży Podkarpacki Poczet Aktorów (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji Szlakiem Tadeusza Kantora (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż Nasi Ukraińcy – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż Normalni ludzie (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nominacja do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016), oraz cykl Rzeszowski Poczet Artystów (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).

Była koordynatorką festiwali: „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”: Rzeszów, 15-19 sierpnia 2018 i „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”: Rzeszów, 16-18 sierpnia 2019.

Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Red.

Fot. WiMBP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4