Europejski Stadion Kultury 2022 w Rzeszowie. Ponad 50 bezpłatnych atrakcji!

KATEGORIA: KULTURA / 20 czerwca 2022

Fot. stadionkultury.pl

Już 24 czerwca (piątek) w Rzeszowie startuje Europejski Stadion Kultury. Na uczestników czeka ponad 50 bezpłatnych atrakcji, w tym liczne koncerty. Jakie muzyczne gwiazdy staną na festiwalowych scenach?

ESK to festiwal, który co roku przyciąga do Rzeszowa tłumy mieszkańców regionu i turystów z całego świata. Odbywa się już po raz dwunasty, a od 2013 roku jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego atutem jest jego interdyscyplinarność – w programie ESK 2022 znajdą się wydarzenia związane z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko.

12. edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 24 – 26 czerwca. Koncert Główny z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy zaplanowano w Parku Sybiraków.

- Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury jest wyjątkowa. Chcemy nie tylko celebrować to szczególne wydarzenie, ale co dzisiaj bardzo ważne, dodać otuchy naszym sąsiadom z Ukrainy i wszystkim, którzy u nas schronili się przed wojną. Zaprezentować ich kulturę i podkreślić jak istotna jest do budowania tożsamości narodowej. Ale chcemy również pokazać dorobek innych krajów, bo nic nie łączy tak, jak kultura. Zapraszam więc na to wielkie święto do Rzeszowa – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Kto zagra na Koncercie Głównym 2022?

Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków w piątek 24 czerwca w godzinach 20.00 – 23.30 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP2. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, który ma na celu promowanie młodych i zdolnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces. Tym razem usłyszymy wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów – Kaśkę Sochacką.

W 2019 pojawiła się jej debiutancka EPka „Wiśnia”. Tytułowy utwór z tego wydawnictwa aż przez cztery tygodnie utrzymywał się na szczycie Listy Przebojów Trójki. W styczniu 2020 Sochacka wystąpiła na żywo podczas Offensywy De Luxe w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu Trójka.

Przeboje: „Trochę tu pusto”, „Śnie”, „Jeszcze”, „Boje się o Ciebie” z Vito Bambino (2021), album „Ciche Dni” (2021), minialbum „MInistory”. Utwór „Ciche Dni” - 5. miejsce listy sprzedaży OLiS, singiel „Niebo było różowe” - 2,3 mln wyświetleń YouTube, 1. miejsce list sprzedaży iTunes oraz Apple music. 2022 - laureatka Fryderyka w kategoriach „Album roku indie pop” oraz „Fonograficzny debiut roku” (nominowana dodatkowo w dwóch kategoriach: „Artystka roku” oraz „Kompozytor/Kompozytorka/Team kompozytorski roku”.

Kaśka Sochacka
Fot. Materiały prasowe

Kolejny punkt Koncertu Głównego to tzw. kolektywy, czyli duety polsko – zagraniczne. Do udziału w Koncercie Kolektywów zaproszono Viki Gabor i Malene (Armenia), Anię Rusowicz i Julija Belei (Ukraina), Króla i Alyona Alyona (Ukraina), Afromental i Tautumeitas (Łotwa). Każdy z Kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Koncert Główny poprowadzi aktor filmowy i telewizyjny – Józef Pawłowski.

Gitarowy Hymn dla Ukrainy

Występ Kaśki Sochackiej poprzedzi wyjątkowa akcja. Zostanie odegrany Gitarowy Hymn Ukrainy - Polish Guitar Masters for Ukraine. Utwór rozpocznie się wierszem nagranym przez Wołodymyra Żeleńskiego, prezydenta Ukrainy. Ten spontaniczny symbol wsparcia został po raz pierwszy wykonany pod koniec lutego bieżącego roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz będzie powtórzony w stolicy Podkarpacia - do wspólnego grania są zaproszeni wszyscy chętni – mieszkańcy Rzeszowa, okolic i przyjezdni.

Pozostałe koncerty

W sobotę 25 czerwca z kolei zaplanowano cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich pod nazwą Electro East, który rozpocznie się o godzinie 19.30 koncertem ATLVNTY. To najnowsze muzyczne wcielenie Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego znanych wcześniej jako Lilly Hates Roses. Debiutancki album duetu bazujący na elektronicznych beatach oraz soulowej energii z elementami alternatywnego rapu i nowofalowego popu zdobył uznanie krytyków i branży muzycznej. Dalej usłyszymy LUNĘ, która jako pierwsza Polka i jedna z 35 młodych, obiecujących wokalistek na świecie została zaproszona do akcji na rzecz kobiet Spotify Equal, a jej wizerunek prezentowany był na słynnym nowojorskim Time Square. Electro East zamknie występ grającej dzień wcześniej na Koncercie Głównym Alyony. Artystka jeszcze niedawno była urodzoną na ukraińskiej wsi przedszkolanką, pełną kompleksów i złych myśli. Dziś jest gwiazdą hip-hopu o międzynarodowym zasięgu, wzorem dla wielu kobiet walczących ze swoimi kompleksami.

26 czerwca (niedziela) także będzie obfitował w koncertowe atrakcje. O godzinie 18.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego wystartuje ART CELEBRATION 10TH ANNIVERSARY – THE BEST OF: ADAM BAŁDYCH, JARECKI, WARP TRAVELERS (BERNARD MASELI x DJ EPROM) ROBERT CICHY, MR KRIME, AC BAND. Pomysłodawcy koncertu: Bartłomiej Skubisz i Zbigniew Jakubek postanowili sięgnąć po grupę sprawdzonych artystów ale zaprosić również tych, których nie udało się gościć w poprzednich latach. Więcej o tegorocznej edycji Art Celebration można przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/events/2903830209925551. Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać tutaj: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/.

Także 26 czerwca zaplanowano jeszcze dwa inne koncerty – w Klubie Festiwalowym o 19.00 usłyszymy muzykę żydowską w ramach projektu Nachum (Bilińska/Moretti/Pękala/Trzaska/Zylberberg), który ma przypomnieć postać i zinterpretowany na nowo repertuar rzeszowskiego kompozytora i pieśniarza żydowskiego pochodzenia - Nachuma Sternheima. Festiwal zakończy się mocniejszym brzmieniem – o godzinie 21.00 zagra RSC – w bardzo niecodziennym wydaniu, bo w duetach z artystkami z Ukrainy (Valentiną i Sofią Harmatiuk).

Kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i innych rejonach Rzeszowa

Europejski Stadion Kultury to co roku liczne działania interdyscyplinarne, tym razem w 16. lokalizacjach na terenie miasta. Większość z nich odbędzie się w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i przy Fontannie Multimedialnej. Oprócz wspomnianych koncertów w Klubie pojawią się też między innymi Największy Bęben Świata i wystawa Acts of Memory, odbędą się warsztaty rodzinne z jogi, Smyk Arena RDK, Przestrzeń Wymiany Myśli i Silent Disco. Wzdłuż alei Lubomirskich zaparkują food trucki z kuchnią z różnych zakątków świata, będzie można też skosztować wina z podkarpackich winnic w ramach projektu Wina Wschód.

Inne wydarzenia festiwalowe to między innymi występ Orkiestry na Dużym Rowerze na ul. 3 Maja, performance Oddźwięk w Rzeszowskich Piwnicach, spektakl Mokosz w Teatrze im. W Siemaszkowej, zawody tańca ulicznego Bitwa o Wschód, Łąka Kwietna na Bulwarach, performance in/suspense LineAct na budynku ratusza, wystawa w Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Mobilny Stadion Kultury.

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.

Pełny program ESK 2022 jest dostępny na stronie: https://stadionkultury.pl/ oraz TUTAJ.

Red.

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4