Czy to będzie cykliczne wydarzenie? Julian Przyboś zainteresował rzeszowian

KATEGORIA: KULTURA / 27 listopada 2022

Uta Przyboś i Bartek "ESKAUBEI" Skubisz.
Fot. Paweł Bialic

W sobotę 26 listopada w Rzeszowskich Piwnicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie pt. „ Julian Przyboś – Powrót Poety”, którego gościem honorowym była Uta Przyboś – córka poety. Związki znanego poety z Rzeszowem postanowiła przypomnieć mieszkańcom Krystyna Lenkowska, poetka, pomysłodawczyni i koordynatorka tego wydarzenia, która od 22 lat organizuje w Rzeszowie spotkania pod hasłem „Preteksty Literackie”. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki Fundacji Rzeszowskiej oraz władzom Rzeszowa.

- Wydarzenie to było głosem rzeszowskiego środowiska twórczego przypominającym związki wybitnego poty Juliana Przybosia z Rzeszowem, w którym spędził gimnazjalny okres swojego życia – powiedziała Krystyna Lenkowska, dodając, że ma nadzieje iż stanie się ono imprezą cykliczną w Rzeszowie.

W sobotę 26 listopada o godz. 18.00 Rzeszowskie Piwnice gościły bardzo wielu rzeszowian zainteresowanych życiem i twórczością Juliana Przybosia oraz możliwością poznania córki poety – Uty Przyboś, która także podzieliła się z nimi swoją twórczością.

Wydarzenie rozpoczęło się koncertem – interpretacją wierszy Juliana Przybosia w stylu spoken word, w wykonaniu Trio jazzowego, w składzie: Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz - wybór tekstów, spoken word, sample, instrumenty perkusyjne; Michał Szkil - instrumenty klawiszowe; Tomasz Nowak - trąbka, f/x.

Po koncercie mieszkańcy mogli posłuchać rzeszowskich poetów. Wiersze Juliana Przybosia oraz swoje własne przeczytali: Uta Przyboś, Katarzyna Bolec, Krystyna Lenkowska, Jacek Napiórkowski, Tomasz Nowak, Dariusz Pado oraz Tomasz Wojewoda.

Ten poetycko-muzyczny wieczór zaplanowała Rada Programowa POWRÓT POETY w składzie: Uta Przyboś, Krystyna Lenkowska, Beata Kuman, Dariusz Pado.

- Mamy nadzieję, że będzie to przedśpiew cyklicznego Festiwalu im. Juliana Przybosia w Rzeszowie, któremu chcielibyśmy nadać nazwę: „MIEJSCE. METRUM. MANIFEST. 3xM”. Bardzo zależy nam, aby postać Poety nie została zapomniana przez młode i kolejne pokolenia. Rzeszów jest tym wyjątkowym miejscem, które może poszczycić się związkami z kamieniem milowym polskiej poezji współczesnej – Julianem Przybosiem – współtwórcą awangardy krakowskiej czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, obywatelem Europy, związanym z Podkarpaciem, gdzie się urodził w Gwoźnicy i Rzeszowem, gdzie mieszkał i ukończył gimnazjum (obecnie I LO) – mówi Krystyna Lenkowska.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie rzeszowian tym wydarzeniem mamy nadzieję, że za rok odbędzie się jego kolejna edycja.

Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów w ramach zadania publicznego „Inicjatywy kulturalne realizowane w Rzeszowie” prowadzonego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa – Konrad Fijołek. Portal CzytajRzeszow.pl był patronem medialnym tego wydarzenia.

Oprac. Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4