II Podkarpacki Festiwal Patriotyczny. 2 i 3 maja w Rzeszowie i gminie Tryńcza

KATEGORIA: KULTURA / 1 maja 2023

Ubiegłoroczna edycja festiwalu
Fot. Materiały organizatorów

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie wraz z Województwem Podkarpackim i Gminą Tryńcza już we wtorek i środę zapraszają do wspólnego świętowania i rodzinnego spędzenia czasu podczas II Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

II Podkarpacki Festiwal Patriotyczny im. mjr. Adama Kowalskiego to plenerowa impreza artystyczno-historyczna, która jest formą świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja skierowaną do wszystkich mieszkańców regionu. Druga już edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 2 maja (wtorek) w Rzeszowie (fosa zamkowa od strony fontanny multimedialnej) oraz 3 maja (środa) w gminie Tryńcza (zabytkowa strażnica kolejowa w Chodaczowie).

- Tym razem Festiwal odbędzie się nie tylko w Rzeszowie. Głównym partnerem Wojewódzkiego Domu Kultury przy jego organizacji w tym roku jest gmina Tryńcza gdzie zapraszamy w drugim dniu festiwalu, 3 maja - wyjaśniał w trakcie briefingu zapowiadającego wydarzenie Jakub Izdebski, zastępca dyrektora WDK, zachęcając do korzystania ze „strawy duchowej” jaką zapewni uczestnikom festiwal, a której za sprawą Jarmarku Karpackiego i Karpackiej Majówki będzie towarzyszyć też strawa właściwa.

W programie imprezy znalazły się m.in. koncerty muzyczne, turniej rycerski, pokazy grup rekonstrukcyjnych, turniej strzelecki a nawet spływ kajakowy. Jak przekonują organizatorzy, tegoroczny Podkarpacki Festiwal Patriotyczny to dwa dni atrakcji zachęcających do rodzinnego spędzenia tego wyjątkowego dla Polaków święta. 2 maja organizatorzy zaproszą do Rzeszowa w okolice Zamku Lubomirskich. 3 maja impreza przeniesie się do gminy Tryńcza, gdzie większość atrakcji zostanie zlokalizowana przy zabytkowej strażnicy kolejowej.

Fot. Adam Kus/WDK

W pierwszym dniu, 2 maja uczestnicy Festiwalu wyruszą wraz z Orkiestrą Wojskową o godz. 13.30 z rzeszowskiego Rynku w rejon fosy zamkowej gdzie o godz. 14.00 nastąpi oficjalne otwarcie Festiwalu.

W Rzeszowie na scenie w rejonie zamku odbędzie się szereg występów muzycznych z patriotycznym repertuarem. Pojawią się też muzyczne interpretacje poezji Aleksandra Fredry, któremu poświęcony jest rok 2023.

- Premierowe utwory przygotowane specjalnie na ten festiwal i nawiązujące w pewnej części do Aleksandra Fredry, który był kawalerem orderu Virtuti Militari zaprezentuje Alek Berkowicz - zapowiedział Mateusz Witczuk z WDK. - Część utworów jakie usłyszymy podczas festiwalu będzie autorstwa patrona wydarzenia majora Adama Kowalskiego, rzeszowskiego strzelca, legionisty i żołnierza, ale dla nas jako instytucji kulturalnej przede wszystkim wielkiego artysty, pieśniarza, pisarza, poety.

Artystycznej części towarzyszyć będzie widowiskowy turniej rycerski rozgrywany w zamkowej fosie, który rozpocznie się już w samo południe, jeszcze przed wspomnianym oficjalnym otwarciem wydarzenia.

- Przed Państwem zmierzą się zbrojni z okresu XIII oraz XV wieku. Potykać się będą w starciach bojowych na miecz i tarczę oraz miecz długi. Oprócz tego przewidziane są atrakcje dla najmłodszych oraz turniej łuczniczy - zachęcał Rafał Tabin, prezes Stowarzyszenia Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, które bierze udział w festiwalu już drugi raz, a okazją jest też dwudziestolecie działalności Zakonu.

W drugim dniu festiwalu, 3 maja, w gminie Tryńcza odbędą się zawody strzeleckie, pokaz grup rekonstrukcyjnych, biało-czerwony spływ kajakowy oraz liczne występy artystyczne. Gwiazdą imprezy będzie zespół Contra Mundum z Norbertem Smołą Smolińskim na czele. Główne wydarzenia będą skoncentrowane w historycznym miejscu przy zabytkowej strażnicy kolejowej „Tryńcza” w Chodaczowie. Zawody strzeleckie odbędą się na strzelnicy sportowej w Głogowcu.

- Ciekawą atrakcją będzie biało-czerwony spływ kajakowy, który przepłynie na trasie z Gniewczyny Łańcuckiej do Tryńczy rzeką Wisłok - podkreślała Dominika Kozak z gminy Tryńcza. Początek wydarzeń drugiego dnia o godz. 14.00.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny!

Ubiegłoroczna edycja festiwalu
Fot. Materiały organizatorów

Ubiegłoroczna edycja festiwalu
Fot. Materiały organizatorów

PROGRAM FESTIWALU

2 maja 2023 r. (wtorek)

Scena plenerowa - fosa Zamku Lubomirskich (od strony fontanny multimedialnej)

12:00 – Otwarcie Turnieju Rycerskiego „Blaski średniowiecza”

13.30 – Uroczysty przemarsz Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie z Rynku do fosy zamkowej

14:00 – Oficjalne otwarcie Festiwalu, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego

14:30 – Koncert w wykonaniu Mieleckiej Orkiestry Dętej

15:30 – Koncert sekcji wokalnej Klubu Garnizonowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

16:15 – Koncert Alka Berkowicza z zespołem

17:15 – Wręczenie nagród zwycięzcom Turnieju Rycerskiego

18:00 – Koncert „Zakazane piosenki” – Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie

19:15 – Zakończenie pierwszego dnia Festiwalu z Zespołem Pieśni i Tańca „Bandoska”

3 maja 2023 r. (środa)

Gmina Tryńcza – scena plenerowa przy zabytkowej Strażnicy Kolejowej „Tryńcza” w Chodaczowie

14:00 – Otwarcie drugiego dnia Festiwalu

14:30 – Koncert patriotyczny w wykonaniu zespołu AleVocale

15:30 – Występ dzieci i młodzieży szkolnej z Gminy Tryńcza oraz Mażoretek Finezja z Tryńczy

16:15 – Patriotyczny występ zespołu Jagiellanie

17:00 – Koncert zespołu SOUL Sanok

18:15 – Koncert gwiazdy wieczoru: CONTRA MUNDUM

Imprezie w gminie Tryńcza będą towarzyszyć:

• Dioramy grup rekonstrukcyjnych

• Stoiska militarne i historyczne

• Stoiska z tradycyjnymi potrawami

• Strefa dla dzieci

• Turniej Strzelecki (strzelnica sportowa w Głogowcu)

• Biało-czerwony kajakowy spływ Wisłokiem

• Wystawa o mjr. Adamie Kowalskim

Organizatorzy Podkarpackiego Festiwalu Patriotycznego: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Tryńcza.

Patroni honorowy wydarzenia: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Partnerzy wydarzenia: GCKiC Gminy Tryńcza, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Miejski Dom Kultury w Łańcucie, Brać Strzelecka w Tryńczy, Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, Klub 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4