„Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Spotkanie z Wojciechem Przylipiakiem

KATEGORIA: KULTURA / 25 lutego 2024

Ilustracja z książki „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Wydawnictwo Muza
Fot. Zbyszko Siemaszko/NAC / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Przylipiakiem i rozmowy wokół książki „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”.

Wydarzenie zaplanowano w Wypożyczalni Głównej WiMBP przy ul. Dąbrowskiego 33a, we wtorek 27 lutego o godz. 17.00.

Wojciech Przylipiakdziennikarz, kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire”, PAP. W 2020 roku w wydawnictwie Muza ukazała się jego książka „Czas wolny w PRL”. Rok później „Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.” (…) *

W listopadzie 2023 ukazał się jego najnowszy reportaż pod tytułem „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”.

(…) to opowieść o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989: od małych sklepów osiedlowych, po okazałe domy handlowe. Od prób prywatnego handlu, po sieciówki typu Moda Polska i świat luksusu znany z Peweksów.

Autor oddaje głos ludziom po obu stronach lady: bywalcom sklepów, poszukiwaczom wyjątkowych towarów, sprzedawcom. Nie powiela utrwalonych mitów o czasach wiecznego niedoboru, raczej buduje z fragmentów zasłyszanych historii świat rzeczywisty, niepozbawiony oryginalności, społecznej inicjatywy, codziennej ekscytacji. To również świat ponadczasowego designu, mody, która wciąż zachwyca, zapachu świeżo mielonej kawy, fantastycznych haseł i grafik reklamowych czy nowoczesnych pawilonów handlowych rozświetlonych neonami.

Autor przytacza też wiele przykładów, jak zakupowy świat pokazywała popkultura, kino, telewizja czy książki. „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko” to (…) świetna okazja do pełnej sentymentów lektury lub - w przypadku młodszego czytelnika - ciekawa pozycja pozwalająca poznać świat, jaki trudno sobie obecnie wyobrazić. *

Podczas spotkania autor przywoła nie tylko fascynujące opowieści związane z Rzeszowem, ale również zaprezentuje oryginalne gadżety nawiązujące do zakupów sprzed lat, ze swojej prywatnej kolekcji.

*materiały prasowe wydawnictwa MUZA

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu „Zmienianią się krajobrazy” związanego z obchodami 670-lecia lokacji Rzeszowa.

Red.

Fot. WiMBP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4