Musicalowa „Lalka” już w sobotę w „Siemaszce”. To premiera na święto teatru

KATEGORIA: KULTURA / 22 marca 2024

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w tym roku świętuje 80-lecie istnienia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne, a poprzedzone zostaną one premierą znakomitego dzieła literackiego w wersji musicalowej – „Lalki” Bolesław Prusa, w reż. Jerzego Jana Połońskiego.

Rozmawiała: Barbara Kędzierska, materiał zrealizował: Maciej Terpiński

„Lalka” na Międzynarodowy Dzień Teatru

Szykuje się spektakularna premiera! To z pewnością będzie coś czego widzowie tej rzeszowskiej sceny teatralnej jeszcze nigdy nie widzieli, także pokolenia poprzednie. Ponieważ „Lalka” Bolesław Prusa zostanie po raz pierwszy na tej scenie wstawiona w najbliższą sobotę 23 marca. I to w jakiej wersji – musicalowej „pełną gębą”, jako wyjątkowy prezent dla widzów i twórców tej sceny z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

W spektaklu/musicalu w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, na motywach powieści Bolesława Prusa twórcy stawiają chyba najważniejsze egzystencjalne pytania - o miłość, zdradę, sumienie, życiowy sukces i jego cenę. Jak bardzo uczucia potrafią zniekształcić nasz obraz rzeczywistości? Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla uznania „elit”? Ile upokorzeń jesteśmy skłonni wybaczyć, aby osiągnąć cel? Czym jest dobro i czynienie dobra?

To widowisko ma być dla widza muzyczną podróżą przez magiczne IMAGINARIUM – miejsce, w którym może spełnić się każde marzenie. Tu nawet prosty kupiec może stać się arystokratą i poślubić księżniczkę.

Na scenie w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej zobaczymy porywające choreografie Jarosława Stańka przy akompaniamencie muzyki Piotra Dziubka, stworzonej do tekstów piosenek Rafała Dziwisza. Za scenografię odpowiada Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektowała Katarzyna Sobolewska, multimedia zrealizowała Karolina Jacewicz, a reżyserią świateł zajęła się Katarzyna Łuszczyk.

W obsadzie tego muzycznego spektaklu zobaczymy: W roli Izabeli Łęckiej – Paulinę Sobiś, w roli Stanisława Wokulskiego – Roberta Żurka, a także: Anielę Kowalską, Magdalenę Kozikowską-Pieńko, Kaję Kozłowską-Żygadło, Justynę Król, Mariolę Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Aleksandrę Ożóg, Roberta Chodura, Michała Chołkę, Sławomira Gaudyna, Jakuba Gąsiora, Józefa Hamkało, Karola Kadłubca, Marka Kępińskiego, Mateusza Marczydło, Adama Mężyka, Mieczysława Napieraja i Stanisława Twaroga.

Spektakl/musical „Lalka” swoją premierę ma w sobotę 23 marca, o godz. 18.00. Na ten pokaz niestety nie ma już wolnych miejsc. Są natomiast jeszcze miejsca na najbliższe po premierze spektakle w dniach 24 i 27 marca.

Odtwórcy głównych ról: Robert Żurek jako Stanisław Wokulski i Paulina Sobiś jako Izabela Łęcka.
Fot. Maciej Terpiński

Jakie atrakcje na 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie?

Zaplanowaną na sobotę 23 marca premierę „Lalki” otworzy wystawa pn. 80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie – Arcydzieła, przygotowana przez Marka i Macieja Mikulskich. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie ze spektakli, które realizowane były na rzeszowskiej scenie, a kluczem do ich wyboru były prezentowane przez lata na deskach teatru arcydzieła literatury.

We wtorek 26 marca „Siemaszka” zaprasza na wyjątkowe spotkanie literackie – Jerzy Pleśniarowicz. Dziedzictwo, które odbędzie się o godz. 19:00 w Szajna Galerii. Współorganizatorem spotkania jest Uniwersytet Rzeszowski.

O Jerzym Pleśniarowiczu – poecie, tłumaczu, reżyserze teatralnym i radiowym oraz wieloletnim kierowniku literackim Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozmawiać będą jego syn – prof. dr hab. Krzysztof Pleśniarowicz i wnuk – Jan Pleśniarowicz. Spotkanie poprowadzi prof. Jan Wolski.

***

Premiera spektaklu „Lalka” zrealizowana została w ramach zadania pn. „Międzynarodowy Dzień Teatru wraz z premierą spektaklu „Lalka”.

Wystawa fotografii oraz spotkanie „Jerzy Pleśniarowicz. Dziedzictwo” organizowane są w ramach zadania pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej w Rzeszowie”.

Wydarzenia finansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

Oprac. Red.

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4