Noc Muzeów 2024 w IPN Rzeszów. Sprawdź jakie przygotowano atrakcje

KATEGORIA: KULTURA / 17 maja 2024

Fot. IPN Oddział w Rzeszowie

Już w sobotę 18 maja kolejna Noc Muzeów. Tej nocy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie otwiera drzwi, do których na co dzień wejść nie można.

- Noc Muzeów od lat cieszy się ogromną popularnością. Muzea, galerie sztuki, archiwa i wiele innych instytucji otwiera swoje drzwi dla zwiedzających po zmroku, oferując niezwykłe atrakcje i wydarzenia specjalne - przypomina Katarzyna Gajda-Bator z Oddziału IPN w Rzeszowie.

Pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem, a pomysł podchwyciły wkrótce m.in. Paryż i Amsterdam. Obecnie odbywa się ona w ponad 120 europejskich miastach. Także w Polsce Noc Muzeów szybko stała się prawdziwym fenomenem. Pierwszy raz odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w kolejnych latach do grona organizatorów dołączyły Kraków i Warszawa.

Dziś trudniej byłoby zapewne wskazać miejsca, gdzie nie odbywają się żadne wydarzenia związane z Nocą Muzeów, a długie kolejki zwiedzających już na stałe wpisały się w krajobraz tego jednego majowego wieczoru. - Ten wieczór to nie tylko okazja, by za darmo zobaczyć stałe ekspozycje i najbardziej charakterystyczne kolekcje poszczególnych placówek, ale również szansa, by wejść w miejsca, do których na co dzień nie ma dostępu, a także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych, organizowanych tylko tego wieczora - dodaje Katarzyna Gajda-Bator i zaprasza do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie na ul. Słowackiego 18.

IPN jest jedną z 18 instytucji, które biorą udział w tegorocznej rzeszowskiej edycji Nocy Muzeów. Więcej na temat pełnego programu wydarzenia w Rzeszowie TUTAJ.

Noc Muzeów w IPN w Rzeszowie. Sobota 18 maja. Wstęp wolny, godz. 19:00-24:00.

PROGRAM:

• Prezentacja materiałów archiwalnych IPN – zbiorów prywatnych pozyskanych w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.

Wejścia co 45 min. (godz. 19:15, 20:00, 20:45, 21:30, 22:15, 23:00), za okazaniem wejściówek dostępnych od 13 maja 2024 r. w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18. • Mobilne skrzynie z immersyjną edukacją historyczną

• Prezentacja wystaw: „Stanisław Maczek”, wystawa artefaktów odnalezionych podczas poszukiwań Żołnierzy Niezłomnych w województwie podkarpackim

• Sprzedaż publikacji IPN

• Kartonale i prezentacja bohaterów polskiej historii w przestrzeni publicznej województwa podkarpackiego

• Edukacyjne gry planszowe: „Polak Mały”, Pamięć’39”, „Znaj Znak”, „Znaj Znak. Pamięć”, „303”

• Konkursy historyczne dotyczące wybranych postaci historycznych: gen. Stanisława Maczka, gen. Władysława Andersa; konkursy dla najmłodszych

• Gra miejska Akcja „Kośba”

• Układanki historyczne

• Wpinki

• Kolorowanki

• Stanowisko informacyjne dotyczące katalogów tematycznych opracowywanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Rzeszowie.

Red.

Fot. IPN Oddział w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4