ABC pierwszej pomocy przy odmrożeniach. NFZ radzi: O czym trzeba pamiętać?

KATEGORIA: PORADNIKI / 31 stycznia 2024

Fot. Pixabay.com

Zima i ferie to dobre połączenie, ale nie wolno bagatelizować zagrożeń. Czy odmrożenia zdarzają się na Podkarpaciu i ile z nich skończyło się pobytem w szpitalu? Jak odróżnić przemarznięcie od odmrożenia? Gdzie szukać pomocy będąc na feriach daleko od domu? Poniżej raport przygotowany przez NFZ dotyczący odmrożeń i zimowy poradnik w jednym.

29 stycznia na Podkarpaciu rozpoczęły się ferie, które w połączeniu ze śniegiem zachęcają do aktywności. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo czy sanki. Wybór jest spory, szczególnie gdy ilość stoków narciarskich w Bieszczadach nie jest mała. Warto jednak wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.

- Odmrożenia ciała wcale nie są rzadkością. Wspomina o nich krótki raport NFZ na końcu materiału – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego NFZ. - Są one bardzo niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w połączeniu ze zwiększoną w ziemie groźbą urazów.

- Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie - zaznacza dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

Kiedy może dojść do odmrożenia?

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zima może być piękna i bezpieczna, pod warunkiem, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani

Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych. Dowiecie się z niego również jak alkohol wpływa na ryzyko odmrożeń, jakie są stopnie odmrożeń i jak pomóc przy odmrożeniach. Osobna część dotyczy ABC odmrożeń u dzieci i tego, jak odróżnić przemarznięcie od odmrożenia.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta. Pisany prosto i konkretnie. Wszystkie poradniki dostępne są na stronie internetowej NFZ.

Nie ma złej pogody…

…jest tylko nieodpowiednia odzież i brak przygotowania. To częsta, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku. - Nasz Poradnik Pacjenta przypomina, co warto wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i jakie podejmować środki ostrożności - podkreśla NFZ.

Czy odmrożenia na terenie Podkarpacia to rzadkość?

Raport NFZ dotyczący 2023 roku wskazuje, że takich zdarzeń nie było zbyt wiele, ale jednak występują i warto o nich pamiętać. - Rozpoznania dotyczące odmrożeń były w ubiegłym roku powodem do wizyty u lekarza w przypadku 104 osób. Istotniejsze jest jednak, że 41 z nich wymagało pobytu w szpitalu. Mimo zatem, że nie mieszkamy na Syberii, nie bagatelizujemy odmrożeń – ostrzega Rafał Śliż.

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

pomoc w nocy i w święta, oraz wtedy gdy przebywamy daleko od domu

całodobowa i bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta

informacje GOPR Grupy Bieszczadzkiej

5 najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach

stoki narciarskie na Podkarpaciu

zima w Bieszczadach

Red.

Fot. NFZ

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4