ZUS rozpoczyna wypłatę 800 plus. Rodzice nie przegapcie ważnych dat

KATEGORIA: PORADNIKI / 1 czerwca 2024

Fot. Michelle Raponi/pixabay

Ponad 0,5 mld złotych ZUS przelał w środę 29 maja br., na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus. Dotyczy to osób, które otrzymują świadczenie wychowawcze 2 dnia każdego miesiąca.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się w sobotę 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie powinni złożyć odpowiedni wniosek.

- ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będę otrzymywać pieniądze 2 dnia każdego miesiąca. W poniedziałek 3 czerwca ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.

- Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania - podkreśla rzecznik podkarpackiego ZUS.

Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od dnia przyjścia dziecka na świat.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Na Podkarpaciu w okresie od stycznia do końca kwietnia 2024 r., złożonych zostało ponad 193 tys. wniosków o świadczenie 800+. Wnioski dotyczą ponad 314 tys. dzieci. Kwota wypłat w tym okresie przekroczyła 1,19 mld zł.

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4