Jak urządzić halę targową i jej okolice? Rzeszowski ratusz pyta mieszkańców

KATEGORIA: MIEJSCA / 20 czerwca 2023

Fot. Maciej Terpiński

Do 26 czerwca mieszkańcy Rzeszowa mają możliwość wzięcia udziału w internetowej ankiecie dotyczącej tego jak w przyszłości powinna wyglądać i jakie spełniać funkcje zabytkowa hala targowa oraz tereny w jej pobliżu. Wszystko to w ramach wspólnego projektu miasta i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego efektem ma być przygotowanie koncepcji na urządzenie tych przestrzeni.

Jaka przyszłość hali targowej i okolic?

Zbudowana w latach 50. ubiegłego wieku hala targowa jest jednym z charakterystycznych miejsc w mieście. Tuż obok znajduje się również plac targowy, a po drugiej stronie ulicy plac „Jutrzenka”, gdzie znajdują się popularne „szczęki”.

Od wielu lat głośno mówi się o potrzebie gruntownej rewitalizacji tego terenu. Chodzi przede wszystkim o wyeksponowanie ciekawej pod kątem architektonicznym hali targowej, która teraz przysłonięta jest przez blaszane stragany. Oprócz tego mówi się o uporządkowaniu handlu w tym miejscu.

Szansą na realizację tego planu jest grant w wysokości 1 mln zł, który miasto pozyskało od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Środki te mają posłużyć na przygotowanie koncepcji rewitalizacji hali i pobliskich terenów, włączając w to szczęki, ale także plac Wolności czy wieżowiec przy ul. Targowej 1.

Prace nad wypracowaniem koncepcji już się rozpoczęły, a jednym z elementów mają być konsultacje społeczne z mieszkańcami. Poprzedzi je przeprowadzenie specjalnej diagnozy w formie internetowej ankiety, w której rzeszowianie mogą wyrazić swoją opinię na temat zagospodarowania wspomnianych terenów.

- Chcielibyśmy poznać Państwa potrzeby i oczekiwania związane z tym jak powinien zostać zagospodarowany obszar ograniczony ulicami Targowa, 8 Marca, Henryka Kreczmera, Adama Stanisława Naruszewicza i Al. Józefa Piłsudskiego – co powinno się zmienić, a co jest cenne i należy chronić. Zachęcamy do wypełnienia geoankiety – wszystkie odpowiedzi są dla nas ważne i pozwolą na uwzględnienie Państwa preferencji w przygotowywanej koncepcji - czytamy na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ankieta dostępna do 26 czerwca

Ankieta dostępna tutaj: https://www.erzeszow.pl/pl/2926-konsultacje-spoleczne/71774-trwajace-konsultacje-spoleczne/78154-rewitalizacja-hali-targowej-i-jej-otoczenia.html składa się z 21 punktów. Można w niej wziąć udział do 26 czerwca. Pytania dotyczą obecnego postrzegania tego terenu oraz o wyobrażenia tego jak mógłby wyglądać w przyszłości. Jak słyszymy w rzeszowskim ratusz badanie na zlecenie EBI ma prowadzić uznana agencja doradczo-consultingowa Ernst&Young.

- Chcemy poznać opinię mieszkańców na temat tego jak widzą zagospodarowanie tej przestrzeni, Czekamy na wyniki ankiety, będziemy informować o kolejnych krokach w projekcie - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Przypomnijmy, że swoje wizje na temat urządzenia terenów w rejonie hali targowej, ale także popularnego „Balcerka” czyli placu handlowego w rejonie ul. Moniuszki i al. Cieplińskiego, przedstawili niedawno studenci Politechniki Rzeszowskiej. Ich pomysłami zachwycony był prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, trochę inne zdanie miał natomiast architekt miejski Janusz Sepioł.

Karol Woliński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Maciej Terpiński

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4