Rekordowy był tegoroczny sezon Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej Pogórzanin

KATEGORIA: MIEJSCA / 11 grudnia 2023

Fot. Przeworska Kolejka Wąskotorowa/Facebook

Ponad 24 tys. turystów przewiozła Przeworska Kolejka Wąskotorowa w tegorocznym sezonie. To nowy rekord. Kursy na pokładzie „Pogórzanina” wrócą już w przyszłym roku.

Rekordowy sezon

Przeworska Kolejka Wąskotorowa „Pogórzanin” powstała w 1904 roku i w przeszłości wykorzystywana była głównie w celach przemysłowych, teraz natomiast jest letnią atrakcją turystyczną. Jazda odkrytymi wagonami sunącymi po torach, pozwala na podziwianie pięknych zakątków regionu.

Stacja początkowa mieści się w Przeworsku. Odjazdy odbywają się spod budynku dworca Przeworsk Wąski. Kolejka przejeżdża przez Urzejowice, Kańczugę Łopuszkę Małą i kończy trasę w Łopuszce Wielkiej. Podróż trwa około godziny. Jadąc w drugą stronę, na pasażerów czekał dwugodzinny postój w Łopuszce Małej, gdzie była możliwość skorzystania z tamtejszej strefy rekreacyjnej.

Pogórzaninem w zakończonym tegorocznym sezonie przejechała rekordowa liczba turystów. Było ich dokładnie 24 817. Wcześniej w ciągu jednego sezonu najwięcej udało się przewieźć 15 729 osób.

- Dziękujemy wszystkim, którzy w tym sezonie turystycznym wybrali naszego Pogórzanina. Do zobaczenia… już niebawem bo przygotowujemy dla Was coś wyjątkowego! - zapowiadają organizatorzy.

Kursy zabytkowym parowozem

W zakończonym sezonie turyści mieli okazję przejechać się kolejką napędzaną przez zabytkowy parowóz Px48-1920. Co ciekawe, pojazd ten jeździł na trasie PKW w latach 1964-1967. Parowóz udało się sprowadzić na Podkarpacie dzięki współpracy powiatu przeworskiego ze Średzką Koleją Powiatową.

W sierpniu pasażerowie „Pogórzanina” mogli wziąć udział w uroczystym otwarciu odnowionej zabytkowej stacji kolejowej w Kańczudze. Rewitalizacja dotyczyła całego kompleksu kolejowego. Wymieniono torowisko, odnowiono budynek główny, peron oraz pobliską wieżę ciśnień. Koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mln zł.

Niedawno Przeworską Kolejkę Wąskotorową odwiedził Święty Mikołaj o czym pisaliśmy TUTAJ.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4