Pl. Wolności. Trwają prace przy budowie dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości

KATEGORIA: MIEJSCA / 27 czerwca 2024

Do tej pory w ramach prac przygotowano fundament wraz z wyprowadzeniem prętów dla słupów, na których oparta będzie dzwonnica dla Dzwonu Niepodległości
Fot. Krzysztof Kuchta

Na placu Wolności w Rzeszowie trwają prace przy budowie dzwonnicy dla Dzwonu Niepodległości. Zgodnie z umową obiekt ma być gotowy jeszcze na wakacjach.

Dzwon czekał 6 lat

Przypomnijmy, że ważący około 1 tony dzwon został odlany w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fundatorem Dzwonu Niepodległości był Samorząd Województwa Podkarpackiego, który w ramach darowizny przekazał go w ręce miasta Rzeszowa.

Powstał więc pomysł, by do dzwonu dobudować również dzwonnicę. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Najpierw problemem była ostateczna lokalizacja dzwonu. Koncepcji było kilka, ostatecznie wybrano miejsce na placu Wolności w pobliżu pomnika Józefa Piłsudskiego. Miasto zleciło opracowanie koncepcji architektonicznej dla planowanej dzwonnicy. Z tym problemu nie było. Wykonała ją pracownia LS Projekt.

Kłopoty zaczęły się, gdy trzeba było szukać wykonawcy prac budowlanych. W ciągu 2023 roku miasto ogłosiło 5 przetargów na budowę dzwonnicy i za każdym razem trzeba było je unieważnić. Szósty przetarg na realizację tej inwestycji został ogłoszony w lutym tego roku. W marcu doszło do jego rozstrzygnięcia. Następnie podpisano umowę. Wykonawcą robót jest AJ Profibud, spółka z o.o. z Chmielnika. Miasto zapłaci jej za to zlecenie 274 tys. zł. Dzwonnica ma stanąć do sierpnia 2024 r.

Dzwon Niepodległości ma zostać przymocowany do dzwonnicy wykonanej z żelbetu. Nowa konstrukcja ma składać się z płyty fundamentowej, czterech słupów oraz dwóch belek żelbetowych. Co ważne, wysokość obiektu została dobrana w taki sposób by uniemożliwić korzystanie z dzwonu przez osoby nieupoważnione i wynosi ona 4,15 m.

Wizualizacja dzwonnicy. Faktycznie będzie ona zlokalizowana na zachód od miejsca pokazanego na wizualizacji
Fot. Materiały Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Prace trwają

O budowę dzwonnicy niedawno upominał się marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Obecnie prace przy jej budowie już trwają. Do tej pory wykonano demontaż istniejącej nawierzchni i przygotowano fundament wraz z wyprowadzeniem prętów dla słupów.

W dalszej kolejności zostaną wykonane słupy, belki żelbetowe, a także montaż jarzma wraz z dzwonem. - Ostatnim etapem będzie przygotowanie nawierzchni z płyt kamiennych w nawiązaniu do kolorystyki istniejącej już nawierzchni przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Również w ramach inwestycji zlecone zostanie odnowienie dzwonu oraz wykonanie nowego jarzma - informuje Urząd Miasta Rzeszowa.

Wcześniej wykonawca przedstawił do akceptacji materiały z których wykonana będzie dzwonnica. Trwa także odnawianie dzwonu. Prace nad inwestycją z uwagi na jej lokalizację wykonywane są pod nadzorem archeologicznym.

Prace mają zakończyć się na wakacjach, więc w trakcie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzonej 11 listopada Dzwon Niepodległości zabrzmi z wysokości dzwonnicy, a nie tymczasowego stelażu jak przez ostatnie kilka lat.

Rafk

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4